Zavřít reklamu

Je to prakticky půl roku nazpátek, co Apple v rámci své vývojářské konference WWDC20 představil nové operační systémy – konkrétně iOS a iPadOS 14, macOS 11 Big Sur, watchOS 7 a tvOS 14. Ihned po skončení prezentace si mohli vývojáři stáhnout první vývojářské beta verze těchto systémů. Před několika týdny pak tyto systémy vyšly pro veřejnost, tedy vyjma macOS 11 Big Sur. S vydáním veřejné verze tohoto systému Apple nijak nespěchal – rozhodl se jej vydat až po představení svého vlastního procesoru M1, čehož jsme se dočkali na konferenci v úterý. Datum vydání byl stanoven na 12. listopadu, což je právě dnes a dobrou zprávou je, že první veřejná verze macOS 11 Big Sur byla před několika minutami uvolněna.

Jak provést instalaci?

Chcete-li si macOS 11 Big Sur nainstalovat, tak se klasicky nejedná o nic složitého. Každopádně, ještě před tím, než se pustíte do samotné instalace, tak si pro jistotu zálohujte veškerá důležitá data. Nikdy totiž nevíte, co se může pokazit a zapříčinit ztrátu některých dat. Co se zálohy týče, můžete využít externí disk, cloudovou službu nebo třeba Time Machine. Jakmile budete mít vše zálohováno a připraveno, tak v levém horní rohu klepněte na ikonu  a z rozbalovacího menu vyberte možnost Předvolby systému… Otevře se nové okno, ve kterém se přesuňte do sekce Aktualizace softwaru. I přesto, že je aktualizace již po dobu několika minut „venku“, tak může pár minut trvat, než se vám zobrazí. Tak stejně mějte na paměti, že budou servery Applu zajisté přetížené a rychlost stahování nebude úplně ideální. Po stažení stačí aktualizaci jednoduše provést. Níže se poté můžete podívat na kompletní seznam novinek a změn v macOS Big Sur.

Seznam kompatibilních zařízení s macOS Big Sur

  • iMac 2014 a novější
  • iMac Pro
  • Mac Pro 2013 a novější
  • Mac mini 2014 a novější
  • MacBook Air 2013 a novější
  • MacBook Pro 2013 a novější
  • MacBook 2015 a novější
instalace macos 11 big sur beta verze
Zdroj: Apple

Kompletní seznam novinek v macOS Big Sur

Prostředí

Aktualizovaný řádek nabídek

Řádek nabídek je teď vyšší a průsvitnější, takže obrázek na ploše sahá od okraje k okraji. Text se zobrazuje ve světlejších nebo tmavších odstínech podle barvy obrázku na ploše. A nabídky jsou větší, s většími rozestupy mezi jednotlivými položkami, takže se snadněji čtou.

Plovoucí Dock

Předělaný Dock se teď vznáší nad dolním okrajem obrazovky a je průsvitný, takže nechává vyniknout tapetu na ploše. Taky ikony aplikací mají nový design, takže jsou snadněji rozeznatelné.

Nové ikony aplikací

Nové ikony aplikací působí povědomě a přitom neotřele. Mají jednotný tvar, ale ponechávají si stylové finesy a detaily typické pro nezaměnitelný vzhled Macu.

Odlehčený design oken

Okna mají odlehčený, čistší vzhled, takže se s nimi snadněji pracuje. Přidaná průsvitnost a zaoblené rohy navržené podle křivek samotného Macu dotváří jednotný vzhled a chování celého macOS.

Nově navržené panely

Z předělaných panelů aplikací zmizely okraje a rámečky, takže víc vystupuje samotný obsah. Díky automatickému tlumení jasu pozadí je vždycky ve středu pozornosti to, co právě děláš.

Nové a aktualizované zvuky

Úplně nové systémové zvuky jsou ještě příjemnější. V nových systémových výstrahách byly použity úryvky původních zvuků, takže zní povědomě.

Boční panel na celou výšku

Předělaný boční panel aplikací je přehlednější a poskytuje víc místa na práci i zábavu. Snadno si tak projdeš doručenou poštu v aplikaci Mail, dostaneš se ke složkám ve Finderu nebo si uspořádáš fotky, poznámky, akcie a další.

Nové symboly v macOS

Nové symboly na panelech nástrojů, bočních panelech i ovládacích prvcích aplikací mají jednotný, čistý vzhled, takže hned vidíš, kam kliknout. Když aplikace sdílejí stejnou úlohu, třeba zobrazení doručené pošty v Mailu a Kalendáři, používají i stejný symbol. Nově navržené jsou i lokalizované symboly s čísly, písmeny a daty odpovídajícími systémovému jazyku.

Ovládací centrum

Ovládací centrum

Nové Ovládací centrum navržené přímo pro Mac obsahuje tvoje oblíbené položky z řádku nabídek, takže se rychle dostaneš k nejpoužívanějším nastavením. Stačí kliknout na řádku nabídek na ikonu Ovládacího centra a upravit nastavení pro Wi‑Fi, Bluetooth, AirDrop a další – není potřeba otevírat Předvolby systému.

Přizpůsobení Ovládacího centra

Přidej si ovládací prvky nejčastěji používaných aplikací a funkcí, třeba zpřístupnění nebo baterie.

Další možnosti kliknutím

Kliknutím nabídku rozevřeš. Například kliknutím na Monitor zobrazíš možnosti pro Tmavý režim, Night Shift, True Tone a AirPlay.

Připnutí na řádek nabídek

Oblíbené položky nabídek si můžeš přetáhnout a připnout na řádek nabídek, aby byly přístupné jedním kliknutím.

Oznamovací centrum

Aktualizované Oznamovací centrum

V předělaném Oznamovacím centru máš všechna oznámení a widgety přehledně na jednom místě. Oznámení se automaticky řadí od nejnovějších a díky nově navrženým widgetům panelu Dnes toho na první pohled vidíš víc.

Interaktivní oznámení

Oznámení aplikací Apple, jako jsou Podcasty, Mail nebo Kalendář, jsou teď na Macu šikovnější. Klepnutím a podržením provedeš z oznámení akci nebo zobrazíš víc informací. Můžeš tak třeba odpovědět na e-mail, pustit si nejnovější podcast a dokonce rozbalit pozvánku v kontextu ostatních událostí v Kalendáři.

Seskupená oznámení

Oznámení se seskupují podle vlákna nebo aplikace. Starší oznámení zobrazíš rozbalením skupiny. Jestli ale dáváš přednost samostatným oznámením, můžeš seskupená oznámení vypnout.

Nově navržené widgety

Úplně nové i krásné přepracované widgety aplikací Kalendář, Akcie, Počasí, Připomínky, Poznámky a Podcasty tě nadchnou. Mají teď různé velikosti, takže si můžeš vybrat tu, co ti nejvíc vyhovuje.

Přizpůsobení widgetů

Když klikneš na Upravit widgety, snadno si do Oznamovacího centra přidáš nový. Můžeš si přizpůsobit i jeho velikost, aby zobrazoval přesně tolik informací, kolik potřebuješ. Pak ho jen přetáhni do seznamu widgetů.

Objevování widgetů od jiných vývojářů

Nové widgety od jiných vývojářů pro Oznamovací centrum najdeš v App Storu.

Safari

Upravitelná úvodní stránka

Přizpůsob si novou úvodní stránku podle svého. Můžeš si nastavit obrázek na pozadí a přidat nové sekce jako Oblíbené, seznam četby, panely na iCloudu nebo třeba zprávu o soukromí.

Ještě výkonnější

Safari byl už tak nejrychlejší počítačový prohlížeč – a teď je ještě rychlejší. Safari načítá nejčastěji navštěvované stránky v průměru o 50 procent rychleji než Chrome.1

Vyšší energetická úspornost

Safari je optimalizované pro Mac, takže je úspornější než jiné prohlížeče pro macOS. Na MacBooku si v něm můžeš streamovat video až o hodinu a půl déle a web prohlížet až o hodinu déle než v Chromu nebo Firefoxu.2

Ikony stránek na panelech

Výchozí ikony stránek na panelech usnadňují orientaci mezi otevřenými panely.

Zobrazení více panelů najednou

Nový design lišty panelů zobrazuje víc panelů najednou, takže mezi nimi můžeš rychleji přecházet.

Náhledy stránek

Když chceš zjistit, co je na nějakém panelu za stránku, podrž na něm ukazatel a zobrazí se náhled.

Překlad

V Safari můžeš přeložit celou webovou stránku. Kompatibilní stránku jednoduše přeložíš kliknutím na ikonu překladu v poli s adresou, a to do angličtiny, španělštiny, čínštiny, francouzštiny, němčiny, ruštiny nebo brazilské portugalštiny.

Rozšíření Safari v App Storu

Rozšíření Safari teď mají v App Storu samostatnou kategorii s hodnocením redaktorů a seznamy těch nejoblíbenějších, takže snadno objevíš výborná rozšíření od jiných vývojářů. Všechna rozšíření jsou prověřená, podepsaná a hostovaná společností Apple, takže nemusíš řešit bezpečnostní rizika.

Podpora API WebExtensions

Díky podpoře API WebExtensions a migračních nástrojů teď vývojáři můžou do Safari přenášet rozšíření z Chromu – prohlížení webu v Safari si tak můžeš personalizovat přidáním svých oblíbených rozšíření.

Udělení přístupu k webu pro rozšíření

Které stránky navštěvuješ a které panely používáš, je jen tvoje věc. Safari se tě zeptá, ke kterým webům má mít rozšíření Safari přístup, a oprávnění můžeš udělit na den, nebo natrvalo.

Zpráva o soukromí

Safari pomocí inteligentní prevence sledování rozpoznává trackery a brání jim vytvářet tvůj profil a sledovat tvoji činnost na webu. V nové zprávě o soukromí se dozvíš, jak Safari chrání tvoje soukromí na navštívených webech. V nabídce Safari vyber možnost Zpráva o soukromí a zobrazí se ti podrobný přehled všech trackerů zablokovaných za posledních 30 dnů.

Zpráva o soukromí pro konkrétní weby

Zjisti, jak konkrétní web, co navštívíš, pracuje se soukromými informacemi. Stačí na panelu nástrojů kliknout na tlačítko Zpráva o soukromí a zobrazí se přehled všech trackerů, které inteligentní prevence sledování zablokovala.

Zpráva o soukromí na úvodní stránce

Přidej si zprávu o soukromí na úvodní stránku a pokaždé, když otevřeš nové okno nebo panel, uvidíš, jak Safari chrání tvoje soukromí.

Hlídání hesel

Safari bezpečně sleduje tvoje hesla a automaticky hlídá, jestli mezi tvými uloženými hesly nejsou ta, co mohla uniknout při krádeži dat. Když zjistí, že mohlo ke krádeži dojít, pomůže ti současné heslo aktualizovat a dokonce automaticky vygeneruje bezpečné nové heslo. Safari chrání soukromí tvých dat. K tvým heslům se nemůže nikdo dostat – ani Apple.

Import hesel a nastavení z Chromu

Historii, záložky a uložená hesla můžeš snadno importovat z Chromu do Safari.

Zprávy

Přišpendlené konverzace

Oblíbené konverzace si připni na začátek seznamu. Animované tapbacky, indikátory psaní a nové zprávy se zobrazují hned nad připnutými konverzacemi. A když jsou ve skupinové konverzaci nepřečtené zprávy, zobrazí se ikony posledních aktivních účastníků konverzace okolo obrázku přišpendlené konverzace.

Víc přišpendlených konverzací

Můžeš mít až devět přišpendlených konverzací, které se synchronizují ve Zprávách v iOS, iPadOS a macOS.

Hledání

Hledání odkazů, fotek a textu ve všech dosavadních zprávách je snadnější než kdy dřív. Nové hledání ve Zprávách seskupuje výsledky podle fotek nebo odkazů a zvýrazňuje nalezená slova. Funguje skvěle i s klávesovými zkratkami – stačí stisknout Command + F.

Sdílení jména a fotky

Při zahájení nové konverzace nebo přijetí odpovědi na zprávu můžeš nechat automaticky sdílet svoje jméno a fotku. Vyber si, jestli ho ukážeš všem, jen svým kontaktům, nebo nikomu. Jako profilový snímek můžeš použít i Memoji, fotku nebo monogram.

Skupinové fotky

Jako obrázek skupinové konverzace můžeš vybrat fotku, Memoji nebo emotikon. Skupinová fotka se automaticky zobrazí všem členům skupiny.

Zmínky

Když chceš ve skupinové konverzaci poslat zprávu jednotlivci, zadej jeho jméno nebo použij znak @. A zvol si, že chceš dostávat oznámení, jen když tě někdo zmíní.

Navazující reakce

Ve skupinové konverzaci ve Zprávách můžeš odpovědět i přímo na určitou zprávu. Pro větší přehlednost si můžeš všechny zprávy vlákna pročítat v samostatném zobrazení.

Efekty zpráv

Oslav mimořádný okamžik přidáním balónků, konfet, laserů, nebo jiných efektů. Zprávu můžeš poslat taky hlasitě, mírně, nebo dokonce s bouchnutím. Pošli osobní zprávu psanou neviditelným inkoustem – zůstane nečitelná, dokud přes ni příjemce nepřejede kurzorem.

Editor Memoji

Snadno si vytvoř a uprav Memoji, co se ti podobá. Poskládej si ho z celé palety účesů, pokrývek hlavy, obličejových rysů a dalších charakteristik. Je tu víc než bilión možných kombinací.

Nálepky Memoji

Vyjádři své rozpoložení nálepkami Memoji. Nálepky se automaticky vytvoří podle tvého osobního Memoji, takže je můžeš snadno a rychle přidávat do konverzací.

Vylepšený výběr fotek

V aktualizovaném výběru fotek máš rychlý přístup k nejnovějším snímkům a albům.

Mapy

Průvodci

Objevuj vyhlášené restaurace, zajímavé obchody a výjimečná místa ve městech po celém světě s průvodci od důvěryhodných autorů.4 Průvodce si ulož, ať se k nim můžeš později snadno vrátit. Automaticky se aktualizují, kdykoli autor přidá nové místo, takže vždycky dostaneš nejnovější doporučení.

Vytvoř si vlastní průvodce

Vytvoř si průvodce po oblíbených podnicích – třeba „Nejlepší pizzerie v Brně“ – nebo seznam míst pro plánovanou cestu, například „Místa, co chci vidět v Paříži“. Pak je pošli kamarádům nebo rodině.

Podívej se kolem

Prozkoumávej vybraná města v interaktivním 3D zobrazení, které umožňuje rozhlížet se v okruhu 360 stupňů a plynule se pohybovat po ulicích.

Mapy interiérů

Na velkých letištích a v nákupních centrech po celém světě se zorientuješ podle podrobných map interiérů. Zjisti, jaké restaurace jsou na letišti za bezpečnostní kontrolou, kde jsou nejbližší toalety nebo kde je v nákupním centru tvůj oblíbený obchod.

Průběžné aktualizace času příjezdu

Když ti kamarád nasdílí odhadovaný čas svého příjezdu, uvidíš na mapě aktuální informace a budeš vědět, kolik času do příjezdu skutečně zbývá.

Nové mapy dostupné ve více zemích

Podrobné nové mapy budou ještě letos dostupné v dalších zemích, například v Kanadě, Irsku a Spojeném království. Budou zahrnovat podrobný plán silnic, budov, parků, přístavů, pláží, letišť a dalších míst.

Zpoplatněné zóny ve městech

Velká města jako Londýn nebo Paříž zpoplatňují vjezd do zón, kde se často tvoří zácpy. Mapy poplatky za vjezd do těchhle zón zobrazují a umí i najít objízdnou trasu.5

Soukromí

Informace o ochraně soukromí v App Storu

App Store nově na stránkách jednotlivých aplikací uvádí i informace o ochraně soukromí, takže před stažením víš, s čím počítat.6 Podobně jako se v obchodě můžeš podívat na složení potravin, než je dáš do košíku.

Vývojáři musí uvádět, jak pracují se soukromými informacemi

App Store vyžaduje, aby vývojáři sami uváděli, jak jejich aplikace pracuje se soukromými informacemi.6 Aplikace může shromažďovat data třeba o využití, poloze, kontaktní údaje a další. Vývojáři musí taky uvádět, jestli data sdílí se třetí stranou.

Zobrazení v jednoduchém formátu

Informace o tom, jak aplikace pracuje se soukromými informacemi, jsou v App Storu uváděné v jednotném, snadno čitelném formátu – podobně jako informace o složení potravin.6Rychle a snadno tak zjistíš, jak aplikace nakládá s tvými soukromými informacemi.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Aktualizace softwaru

Rychlejší aktualizace

Po instalaci macOS Big Sur se aktualizace softwaru spouští na pozadí a dokončují se rychleji. Udržovat Mac aktuální a zabezpečený je tak ještě jednodušší než dřív.

Podepsaný systémový svazek

Kvůli ochraně před nežádoucí manipulací používá macOS Big Sur kryptografický podpis systémového svazku. To taky znamená, že Mac zná přesně uspořádání systémového svazku, takže může aktualizovat software na pozadí – a ty můžeš vesele pokračovat v práci.

Další novinky a vylepšení

AirPods

Automatické přepínání zařízení

AirPody se automaticky přepínají mezi iPhonem, iPadem a Macem připojenými ke stejnému účtu na iCloudu. Používání AirPodů se zařízeními Apple je tak ještě jednodušší.7Když se otočíš k Macu, zobrazí se banner na hladké přepnutí zvuku. Automatické přepínání zařízení funguje u všech sluchátek Apple a Beats se sluchátkovým čipem Apple H1.

Apple Arcade

Doporučení her od přátel

Na panelu Apple Arcade a stránkách her v App Storu vidíš hry z Apple Arcade, které rádi hrají tvoji přátelé v Game Centru.

Úspěchy

Na stránkách her v Apple Arcade můžeš sledovat svoje úspěchy a objevovat cíle a milníky, co se dají odemknout.

Pokračuj v hraní

Aktuálně rozehrané hry spustíš na všech svých zařízeních rovnou z panelu Apple Arcade.

Podívej se na všechny hry a filtruj

Procházej si celý katalog her v Apple Arcade. Řadit a filtrovat ho můžeš podle data vydání, aktualizací, kategorií, podpory ovladačů a dalších hledisek.

Panel Game Centra ve hrách

Na panelu ve hře se dozvíš, jak jsi na tom ty i tvoji kamarádi. Rychle se z něj dostaneš na svůj profil v Game Centru, k úspěchům, žebříčkům a dalším informacím ze hry.

Už brzy

Podívej se na chystané hry v Apple Arcade a hned po vydání si je stáhni.

Baterie

Optimalizované nabíjení baterie

Optimalizované nabíjení snižuje opotřebení baterie a prodlužuje její životnost tím, že plánuje, aby byl Mac plně nabitý, když ho odpojíš. Optimalizované nabíjení baterie se přizpůsobuje tvým denním zvyklostem nabíjení a aktivuje se jen tehdy, když Mac předpokládá, že bude delší dobu zapojený do sítě.

Historie využití baterie

Historie využití baterie zobrazuje graf úrovně jejího nabití a využití za posledních 24 hodin a posledních 10 dní.

FaceTime

Zvýraznění znakové řeči

FaceTime teď pozná, když účastník skupinového hovoru používá znakovou řeč, a zvýrazní jeho okno.

Domácnost

Stav domácnosti

Nový vizuální přehled stavů v horní části aplikace Domácnost zobrazuje seznam zařízení, která vyžadují pozornost, dají se rychle ovládat nebo informují o důležitých změnách stavu.

Adaptivní osvětlení pro chytré žárovky

Žárovky, které umí měnit barvu, teď můžou v průběhu dne automaticky měnit nastavení, aby jejich světlo bylo co nejpříjemnější a podporovalo produktivitu.8 Ráno začni pozvolna s teplejšími barvami, přes den se naplno soustřeď díky chladnějším barvám a večer se uvolni při potlačení modré složky světla.

Rozpoznávání tváří pro videokamery a zvonky u dveří

Kromě rozpo­znávání lidí, zvířat a vozidel poznají bezpečnostní kamery i osoby, které máš označené v aplikaci Fotky. Budeš tak mít lepší přehled.8Když si lidi označíš, můžeš dostávat oznámení, kdo zrovna přichází.

Zóny aktivity pro videokamery a zvonky u dveří

Pro Zabezpečené video HomeKitu můžeš definovat zóny aktivity v záběru kamery. Kamera pak bude nahrávat video nebo posílat oznámení jen při detekci pohybu ve zvolených oblastech.

Hudba

Pusťte si

Nový panel Pusťte si je navržený jako výchozí místo pro pouštění a objevování tvojí oblíbené muziky, umělců, rozhovorů a mixů. Panel Pusťte si zobrazuje v horní části výběr toho nejlepšího podle tvých hudebních zájmů. Apple Music9 se postupem času učí, co tě baví, a podle toho nové návrhy vybírá.

Vylepšené hledání

Ve vylepšeném hledání si rychle vybereš správnou skladbu podle žánru, nálady nebo aktivity. Přímo z návrhů toho teď uděláš víc – třeba si zobrazíš album nebo pustíš písničku. Nové filtry umožňují zpřesnit výsledky, takže snadno najdeš právě to, co hledáš.

macOS Big Sur
Zdroj: Apple

Poznámky

Nejlepší výsledky v hledání

Nejrelevantnější výsledky se při hledání v Poznámkách zobrazují na začátku. Snadno tak najdeš, co potřebuješ.

Rychlé styly

Další styly a možnosti formátování textu otevřeš kliknutím na tlačítko Aa.

Zdokonalené skenování

Focení přes Kontinuitu nikdy nebylo lepší. Zachycuj iPhonem nebo iPadem ostřejší skeny, které se automaticky ořezávají – přesněji než dřív – a přenášejí do Macu.

Fotky

Rozšířené možnosti editace videa

Úpravy, filtry a oříznutí fungují i s videem, takže své klipy můžeš otáčet, rozjasňovat nebo na ně používat filtry.

Rozšířené možnosti editace fotek

Teď můžeš na fotky používat efekt Živost a upravovat u nich intenzitu filtrů i efekty portrétního nasvícení.

Vylepšená Retuš

Retuš teď pomocí vyspělého strojového učení odstraňuje z fotek skvrny, nečistoty a další věci, které na fotce nechceš.10

Snadný, plynulý pohyb

Ve Fotkách se dostaneš k fotkám a videím, co hledáš, rychlým zoomováním na více místech včetně alb, Typů médií, Importu, Míst a dalších.

Přidávej k fotkám a videím kontext pomocí popisků

Zobrazením a úpravami popisků – dřív přidáním popisu – doplníš ke svým fotkám a videím kontext. Když máš zapnuté Fotky na iCloudu, popisky se hladce synchronizují mezi všemi tvými zařízeními – včetně popisků, co přidáš na svém iOS nebo iPadOS zařízení.

Vylepšené vzpomínky

Ve Vzpomínkách se můžeš těšit na relevantnější výběr fotek a videí, širší škálu hudebních doprovodů, které se automaticky přizpůsobují délce filmu Vzpomínky, a vylepšenou stabilizaci videa při přehrávání.

Podcasty

Pusťte si

Na obrazovce Pusťte si teď snadněji najdeš, co dalšího stojí za poslech. Přehlednější část Nadcházející ti usnadňuje pokračovat v poslechu od epizody, která je na řadě. Teď si udržíš přehled o nových epizodách podcastů, co odebíráš.

Připomínky

Přiřazuj připomínky

Když přiřadíš připomínky lidem, se kterými seznamy sdílíš, dostanou oznámení. Výborně se to hodí na rozdělování úkolů. Hned bude jasné, co má kdo na starosti, a nikdo na nic nezapomene.

Chytré návrhy dat a míst

Připomínky automaticky navrhují data, časy a místa připomínek na základě podobných připomínek z minulosti.

Personalizované seznamy s emotikony

Přizpůsob si vzhled svých seznamů pomocí emotikonů a nově přidaných symbolů.

Návrhy připomínek z Mailu

Když si s někým píšeš přes Mail, Siri pozná možné připomínky a rovnou je navrhne.

Uspořádej si dynamické seznamy

Uspořádej si v aplikaci Připomínky dynamické seznamy. Můžeš je snadno přeskládat nebo skrýt.

Nové klávesové zkratky

Snadno procházej své seznamy a dynamické seznamy a rychle přesouvej data připomínek na dnešek, zítřek nebo příští týden.

Vylepšené hledání

Správnou připomínku najdeš hledáním lidí, míst i podrobných poznámek.

Spotlight

Ještě výkonnější

Optimalizovaný Spotlight je ještě rychlejší. Hned, jak začneš psát, zobrazují se výsledky – rychleji než dřív.

Vylepšené výsledky hledání

Spotlight vypisuje všechny výsledky v přehlednějším seznamu, takže hledanou aplikaci, webovou stránku nebo dokument otevřeš ještě rychleji.

Spotlight a Rychlý náhled

Díky podpoře Rychlého náhledu ve Spotlightu se můžeš podívat na plnohodnotný posouvací náhled skoro jakéhokoli dokumentu.

Integrovaný v nabídce hledání

Spotlight je teď integrovaný do nabídky hledání v aplikacích jako Safari, Pages, Keynote a dalších.

Diktafon

Složky

Nahrávky v Diktafonu si můžeš organizovat do složek.

Dynamické složky

Dynamické složky automaticky seskupují nahrávky z Apple Watch, poslední smazané nahrávky a oblíbené, takže si v nich snadno udržíš pořádek.

Oblíbené

Nahrávky, které si označíš jako oblíbené, později rychle najdeš.

Vylepšování záznamů

Jedním kliknutím automaticky omezíš hluk na pozadí a dozvuk místnosti.

Počasí

Výrazné změny počasí

Widget Počasí zobrazuje, že se další den má výrazně oteplit, ochladit nebo rozpršet.

Závažné povětrnostní podmínky

Widget Počasí zobrazuje oficiální výstrahy ohledně závažných povětrnostních jevů, jako jsou tornáda, sněhové bouře, bleskové povodně a další.

MacBook macOS 11 Big Sur
Zdroj: SmartMockups

Mezinárodní funkce

Nové dvoujazyčné slovníky

Mezi nové dvoujazyčné slovníky patří francouzsko-německý, indonésko-anglický, japonsko-čínský (zjednodušeně) a polsko-anglický.

Vylepšené prediktivní zadávání pro čínštinu a japonštinu

Vylepšené prediktivní zadávání pro čínštinu a japonštinu znamená přesnější kontextovou predikci.

Nová písma pro Indii

Nová písma pro Indii zahrnují 20 nových písem dokumentů. Kromě toho bylo 18 existujících písem doplněno o víc stupňů tučnosti a kurzívy.

Lokalizované efekty ve Zprávách pro Indii

Když pošleš pozdrav v některém z 23 indických jazyků, Zprávy ti pomůžou oslavit mimořádný okamžik přidáním odpovídajícího efektu. Pošli třeba v hindštině zprávu „Krásný Hólí“ a Zprávy k pozdravu automaticky přidají konfety.

.