Zavřít reklamu

V návaznosti na včerejší vydání iOS 12.1.1, macOS 10.14.2 a tvOS 12.1.1 posílá dnes Apple do světa také očekávaný watchOS 5.1.2. Nový systém je dostupný pro všechny majitele kompatibilních Apple Watch a přináší řadu zajímavých novinek. Tou největší je pak slibovaná podpora pro měření EKG na nejnovějším modelu Series 4, kterou společnost představila už v září na keynote.

Aktualizovat své Apple Watch můžete v aplikaci Watch na iPhonu, kde v sekci Moje hodinky stačí přejít do Obecné –> Aktualizace softwaru. Instalační balíček čítá velikost okolo 130 MB, záleží na konkrétním modelu hodinek. Aby se vám update zobrazil, je potřeba mít iPhone aktualizovaný na nový iOS 12.1.1.

Nejvýznamnější novinkou watchOS 5.1.2 je aplikace pro měření EKG na Apple Watch Series 4. Nová nativní aplikace uživateli zobrazí, zda jeho srdeční rytmus vykazuje známky arytmie. Jablečné hodinky jsou tak díky tomu schopné určit fibrilace síní nebo závažnější formy nepravidelného srdečního rytmu. Pro měření EKG musí uživatel na 30 sekund přiložit prst na korunku hodinek, zatímco je má nasazené na zápěstí. Během procesu měření se na displeji zobrazuje elektrokardiogram a software z výsledků následně zjistí, zda srdce vykazuje arytmii či nikoli.

Funkce je prozatím dostupná jen ve Spojených státech, kde Apple získal potřebné povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. Měření EKG však podporují všechny modely Apple Watch Series 4 prodávané po celém světě. Pokud si tedy uživatel například z Česka změní region v nastavení telefonu a hodinek na Spojené státy, může si novou funkci vyzkoušet. (Aktualizace: Hodinky musí pocházet z amerického trhu, aby se aplikace pro měření EKG po změně regionu objevila)

I majitelé starších modelů Apple Watch se po updatu na watchOS 5.1.2 mohou těšit z několika nových funkcí. Všechny Apple Watch od Series 1 jsou nyní schopné upozornit uživatele na nepravidelný srdeční rytmus. Aktualizace také přináší nový přepínač do ovládacího centra pro funkci Walkie-Talkie (Vysílačka). Díky tomu je tak možné snadno ovládat, zdali jste ve Vysílačce na příjmu či nikoli. Doposud přitom bylo nutné svůj status vždy přepnout ve zmíněné aplikaci.

watchOS 5.1.2 přináší na Apple Watch Series 4 také několik nových komplikací do ciferníků Infograph. Konkrétně lze nyní přidat zkratky pro aplikace Telefon, Zprávy, Mail, Mapy, Najít přátele, Ovladač a Domácnost.

watchos512changes

Novinky ve watchOS 5.1.2:

  • Nová aplikace EKG na Apple Watch Series 4 (jen pro USA a teritoria USA)
  • Umožňuje pořídit elektrokardiogram podobný jednosvodovému EKG záznamu
  • Dokáže rozpoznat, zda váš srdeční rytmus vykazuje známky fibrilace síní (FiS, závažné formy srdeční arytmie) nebo zda má sinusový průběh, což je známkou toho, že vaše srdce pracuje normálně
  • Uloží vinový průběh EKG, klasifikaci a veškeré zaznamenané příznaky do PDF v aplikaci Zdraví na iPhonu, takže je můžete ukázat svému lékaři
  • Přidává možnost přijímat výstrahy při zaznamenané srdeční arytmii, která může ukazovat na fibrilaci síní (jen pro USA a teritoria USA)
  • Po klepnutí na bezkontaktní čtečku v aplikaci Wallet umožňuje přímý přístup k podporovaným lístkům do kina, kupónům a zákaznickým kartám
  • Po dosažení maximálního denního počtu bodů při soutěžních aktivitách se mohou zobrazovat oznámení a animované oslavy
  • Pro aplikace Mail, Mapy, Zprávy, Najít přátele, Domácnost, News, Telefon a Dálkový ovladač jsou k dispozici nové komplikace lnfograf
  • Svoji dostupnost pro Vysílačku ted‘ můžete řídit z Ovládacího centra

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.