Zavřít reklamu
iWant

Apple Watch nově umožní včasné odhalení Parkinsonovy choroby

iWant

Konference WWDC vesele pokračuje různými přednáškami a to znamená, že se čas od času objeví zajímavá novinka, která stojí za sdílení. Přesně tak se stalo v případě včerejší přednášky týkající se Apple Watch, resp. watchOS 5. Nový operační systém pro chytré hodinky od Applu se ve své nové verzi dočká zásadního rozšíření v rámci open-source platformy ResearchKit. Díky ní bude nově možné vytvářet aplikace, které dokáží odhalit příznaky Parkinsonovy choroby.

ResearchKit ve watchOS 5 se dočká zásadního funkčního rozšíření. Objeví se zde nové nástroje, které v praxi dokáží identifikovat příznaky vedoucí k Parkinsonově chorobě. Tyto nové funkce budou k dispozici v rámci „Moving Disorder API“ a budou je moci využít vývojáři všech možných aplikací.

Toto nové rozhraní umožní hodinkám sledovat specifické pohyby, které jsou pro symptomy Parkinsonovy choroby typické. Jedná se o funkci sledování třesu rukou a funkci sledování Dyskineze, tedy mimovolních pohybů některých částí těla, obvykle paží, hlavy, trupu apod. Aplikace, které budou toto nové rozhraní využívat, budou mít monitoring těchto prvků k dispozici 24 hodin denně. Pokud tedy pacient (v tomto případě uživatel Apple Watch) trpí podobnými příznaky, byť jen ve velice omezené formě, aniž by si to vědomě uvědomoval, aplikace jej na to upozorní.

Tento nástroj tak může výrazně napomoci v předčasné diagnóze této choroby. Rozhraní bude schopné vytvořit vlastní report, který by měl být adekvátním zdrojem informací pro lékaře, který se touto problematikou zabývá. V rámci tohoto reportu by měly být vedeny informace o intenzitě podobných záchvatů, jejich opakování apod.

Zdroj: 9to5mac