Zavřít reklamu

Představení nových iPhonů a Apple Watch pomalu klepe na dveře. Nových generací bychom se měli dočkat již za necelý měsíc a dle řady úniků a spekulací nás čekají poměrně zajímavé novinky. Nedávno se zároveň mezi jablíčkáři otevřela poměrně zajímavá diskuze o jablečných hodinkách. Podle všeho bychom se totiž měli dočkat hned třech modelů namísto jednoho.

Jmenovitě má jít o tradiční Apple Watch Series 8, které budou ještě doplněny druhou generaci Apple Watch SE a zbrusu novým modelem Apple Watch Pro se zaměřením na náročné sportovce. Apple Watch Pro ale nyní nechme stranou a pojďme se zaměřit na rozdíly mezi standardním a levnějším modelem. Podle všeho se totiž dočkáme poměrně zajímavých rozdílů.

Apple Watch SE

Jablečné hodinky Apple Watch SE se světu poprvé ukázaly v roce 2020, kdy je Apple odhalil po boku Apple Watch Series 6. Jedná se o mírně odlehčenou verzi, která je pro změnu k dostání za podstatně nižší cenu. Ačkoliv nemusí být vybavena některými funkcemi, tak stále nabízí solidní jádro, slušný design a rozsáhlou řadu možností, což z těchto „Watchek“ dělá perfektní model v poměru cena/výkon. První generace se od Series 6 odlišovala jen v několika málo věcech. Nenabízela Always-on displej a měření EKG. Když se ale nad tím zamyslíme, tak právě to jsou možnosti, které nemalá skupina uživatelů vlastně ani nepotřebuje, což z tohoto modelu dělá ideálního parťáka.

Apple Watch Series 8 vs. Apple Watch SE 2

Nyní už ale přejděme k tomu zásadnímu, aneb jaké rozdíly můžeme očekávat od Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2. Rozdíly totiž tentokrát nenajdeme pouze v případě funkcí, ale dost možná i u celkové podoby a designu. Pojďme se tedy podívat, co od těchto modelů můžeme vlastně očekávat.

Design

O možném designu Apple Watch Series 8 se zrovna moc nemluví. Je možné, že leakeři a analytici k tomuto tématu přistupují opatrněji, a to kvůli loňskému fiasku. Hned několik zdrojů si bylo jistých poměrně zásadní změnou designu u předchozí generace Series 7, která dle všeho měla přijít s ostrými hranami. Nic z toho se ale nesplnilo. Je tedy otázkou, zda se takovýchto změn dočkáme tentokrát, nebo jestli Apple vsadí na klasiku a bude se držet v zajetých kolejích. Obecně ale můžeme spíše očekávat druhou variantu – stejný design se stejnými velikostmi pouzdra (41 mm a 45 mm).

Prakticky stejně na tom pravděpodobně budou i Apple Watch SE 2. Podle dostupných informací u nich Apple neplánuje žádnou změnu. Podle toho si levnější jablečné hodinky zachovají stejnou podobu, a stejně tak i stejnou velikost pouzdra (40 mm a 44 mm). V případě této verze se ale hojně spekuluje nad případnými změnami displeje. Jak už jsme zmínili výše, první generaci chyběl takzvaný Always-on displej. Právě této vychytávky bychom se v případě nástupce naopak mohli dočkat.

Senzory

Samozřejmě jádrem samotných jablečných hodinek jsou jejich senzory, respektive data, která dokážou snímat a shromažďovat. Oblíbené Apple Watch Series 7 proto disponují řadou parádních vychytávek a mimo detailního monitorování fyzických aktivit a spánku si také poradí s měřením EKG, saturace kyslíku v krvi a řadou dalších vlastností. Nová generace by s sebou mohla přinést další podobnou vychytávku. Nejčastěji se hovoří o příchodu senzoru pro měření tělesné teploty, díky němuž by hodinky svého uživatele automaticky upozornily na možnou zvýšenou teplotu a doporučily kontrolní měření certifikovaným teploměrem. Mezi spekulacemi se ale také častokrát objevují zmínky o případné detekci spánkové apnoe, detekci autonehody a celkové vylepšení měření aktivit.

Apple Watch Series 8 koncept
Koncept Apple Watch Series 8

O Apple Watch SE 2 se naopak zase tolik nemluví. Úniky akorát zmiňují, že v případě tohoto modelu se zmiňovaného senzoru pro měření tělesné teploty nedočkáme – ten by měl totiž zůstat exkluzivní pro Apple Watch Series 8 a Apple Watch Pro. Víc informací se bohužel kolem SE 2. generace netočí. Podle toho lze každopádně vyvodit, že jestliže Apple neplánuje svou levnější generaci obdarovat nejnovějším senzorem, pak je dost možná na místě, aby do ní zakomponoval alespoň starší technologii. S takovou bychom se mohli dočkat možnosti pro měření saturace kyslíku v krvi, přinejmenším senzoru pro měření EKG.

Cena

Cena Apple Watch Series 8 by měla začínat na stejné částce jako u předchozí generace. V takovém případě by tedy nová řada měla začínat na 10 990 Kč, případně částku zvyšovat v závislosti na velikosti pouzdra, jeho materiálu či dle řemínků.

Úplně stejně tomu pravděpodobně bude i v případě levnějších Apple Watch SE 2. Ty by si stejně tak měly zachovat stejnou startovací cenovku, počínaje na 7 990 Kč. Zajímavější ale je, že s jejich příchodem z prodeje téměř s jistotou zmizí starší Apple Watch Series 3, které Apple dodnes prodává. Spolu s nově představenými jablečnými hodinkami se totiž dočkáme vydání očekávaných operačních systémů pro veřejnost, přičemž nadcházející watchOS 9 již nepodporuje Watch Series 3. Pokud se Apple nerozhodne pro jiné změny, stanou se Apple Watch SE 2 nejlevnějšími dostupnými hodinkami v jablečné nabídce.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.