Zavřít reklamu

Apple Watch zvládnou mnoho věcí. Dlouhodobou snahou Applu ale je především to, aby jeho chytré hodinky představovaly přínos pro lidské zdraví. Důkazem této snahy jsou nejnovější Apple Watch Series 4 s možností snímání záznamu EKG nebo funkcí detekce pádu. Tento týden se objevila další zajímavý novinka související s Apple Watch. Apple ve spolupráci s firmou Johnson & Johnson spouští studii, jejíž cílem je zjistit potenciál hodinek pro včasné rozpoznání příznaků mrtvice.

Spolupráce s jinými společnostmi není pro Apple ničím neobvyklým – v listopadu loňského roku uzavřela firma partnerství se Stanford University. Univerzita s Applem spolupracuje na Apple Heart Study, programu, v jehož rámci se shromažďují data o nepravidelném srdečním rytmu, zachyceném senzorem hodinek.

Cílem studie, do které se Apple hodlá nově pustit, je snaha zjistit možnosti diagnostiky fibrilace síní. Fibrilace síní je jednou z nejčastějších příčin mrtvice a má na svědomí okolo 130 tisíc případů úmrtí ve Spojených státech. Apple Watch Series 4 disponují několika nástroji pro detekci fibrilace a disponují také možností upozornění na nepravidelný srdeční tep. Jeff Williams, provozní ředitel Applu, uvedl, že společnost dostává velké množství děkovných dopisů od uživatelů, u nichž se podařilo fibrilaci včas odhalit.

Práce na studii budou zahájeny v průběhu letošního roku, bližší detaily budou následovat.

Mozková mrtvice je život ohrožující stav, mezi jehož prvotní příznaky může patřit závrať, poruchy vidění nebo třeba bolest hlavy. Mrtvici může prozradit ochablost nebo znecitlivění části těla, zhoršené řečové schopnosti nebo neschopnost porozumět řeči druhého. Amatérskou diagnostiku lze provést tak, že postiženého vyzvete k úsměvu či vycenění zubů (pokleslý koutek) nebo předpažení rukou (jedna z končetin se ve vzduchu neudrží). Nápadné jsou také potíže s artikulací. V případě podezření na mozkovou mrtvici je potřeba co nejdříve zavolat zdravotnickou záchrannou službu, v prevenci doživotních či fatálních následků rozhodují první okamžiky.

Apple Watch EKG
.