Zavřít reklamu

Populární americký časopis Fortune se opět nechal slyšet se svým seznamem světově nejobdivovanějších společností. Pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že technologičtí giganti doslova vládnou světu, kvůli čemuž je najdeme nejen zde, ale i v žebříčcích nejhodnotnějších a nejvýnosnějších firem světa. Již třetí rok v řadě proto první tři příčky zaujaly společnosti Apple, Amazon a Microsoft. Ty totiž dlouhodobě prosperují a neustále přináší nejrůznější inovace, kvůli čemuž si vysloužily obdiv několika expertů.

Samozřejmě důležité je také zmínit, jak tvorba takovéhoto seznamu vůbec probíhá. Například u zmiňovaného seznamu nejhodnotnějších firem světa je to poměrně jednoduché, kdy stačí přihlédnout na takzvanou tržní kapitalizaci (počet vydaných akcií * hodnota jedné akcie). V tomto případě však o hodnocení rozhoduje hlasování, kterého se účastní zhruba 3700 pracovníků na vedoucích pozicích ve velkých korporacích, ředitelé a přední analytici. Na letošním seznamu navíc kromě úspěchu technologických gigantů můžeme vidět dva zajímavé hráče, kteří se vlivem nedávných událostí vyšvihli pořádně nahoru.

Apple stále trendsetter

Cupertinský gigant se v posledních letech potýká s nemalou kritikou, a to i ze strany vlastních uživatelů. Není se vlastně ani čemu divit. Apple totiž některé funkce implementuje výrazně později než konkurence a obecně tak vsází na jistotu, než aby zariskoval s něčím novým. To se sice traduje napříč fanoušky i uživateli konkurenčních značek, ale je nutné se zamyslet, zdali je to vůbec pravda. Nesmírně odvážným krokem totiž dle našeho názoru byl přechod, který si zažívají počítače Mac. U těch Apple přestal používat „osvědčené“ procesory od Intelu a vsadil na své vlastní řešení s názvem Apple Silicon. V tomto kroku výrazně riskoval, jelikož nové řešení staví na odlišné architektuře, kvůli čemuž musí dojít k přepracování všech dřívějších aplikací pro macOS.

mpv-shot0286
Představení prvního čipu z rodiny Apple Silicon s označením Apple M1

Respondenti průzkumu od Fortune ale kritiku asi tolik nevnímají. Apple se totiž již patnáctým rokem v řadě umístil na první pozici a jednoznačně si tak drží titul nejobdivovanější společnosti na světě. Zajímavá je také firma na čtvrté pozici, tedy těsně v závěsu nad oblíbenými technologickými giganty. Tuto příčku totiž obsadila firma Pfizer. Jak pravděpodobně všichni víte, Pfizer se podílel na vývoji a produkci první schválené vakcíny proti onemocnění Covid-19, díky čemuž si získal celosvětovou popularitu – a to jak pozitivní, tak i negativní. V seznamu se firma každopádně objevila poprvé za posledních 16 let. Se současnou pandemií pak ještě souvisí společnost Danaher, která se specializuje (nejen) na testy na Covid-19. Obsadila 37. pozici.

Celý žebříček tvoří 333 světových firem a prohlédnout si jej můžete zde. Stejně tak zde najdete i výsledky z předchozích let.

.