Zavřít reklamu

Analyzování a vyhodnocování našeho spánku není žádná novinka. Většina fitness náramků už umí zaznamenat spánkové cykly, ale mít na ruce nějaký Fitbit nebo Xiaomi Mi Band 2 i při spaní není každému příjemné. Osobně se mi pod gumovými náramky občas vytvořila i nějaká vyrážka, a proto jejich nošení výrazně omezuji. Pro monitorování spánku proto dlouhodobě používám monitor Beddit, který nedávno vyšel již ve třetí generaci a přináší hned několik zásadních novinek.

Beddit je vysoce citlivé zařízení, které umí změřit a vyhodnotit všechny důležité aspekty vašeho spánku, a to bez nutnosti si na noc brát náramky. Zařízení se skládá z měřícího proužku, který umístíte pod prostěradlo a zapojíte pomocí USB konektoru a adaptéru do zásuvky.

Hned při první aplikaci Bedditu B3 poznáte velké zlepšení oproti předchozí generaci. Ta se totiž musela na matraci přilepit pomocí oboustranné lepicí fólie, a tak pokud jste chtěli Beddit někam přenést, museli jste vždy pomocí návodu vyměnit lepicí fólii za novou. To bylo dost nepraktické, a tak má nově třetí generace pogumovanou spodní stranu a na matraci dokonce drží ještě lépe.

Automatické měření

Vývojáři také znatelně vylepšili způsob měření, který pracuje na principu balistografie. Proužek získal kromě tlakového senzoru zcela nový kapacitní dotykový senzor, tedy stejný, jaký znáte z displejů chytrých telefonů. Ten dokáže spouštět měření automaticky, jakmile ulehnete na lůžko, a stejně tak měření ukončit, když ráno vstanete (funguje jen na iOS).

Dalším výrazným rozdílem je samotný vzhled proužku. Citlivá část je nyní uschována v komfortním polstrovaném pouzdře s tloušťkou pouhých 1,5 mm. Vývojáři uvádějí, že proužek nyní ani neucítíte, což jsem vnímal již u předchozí generace. Beddit mě nikdy v posteli nijak neomezoval či nepřekážel. Díky pogumované straně nemusím ani řešit to, zda se náhodou Beddit během noci někam neposunul či nezkroutil.

Beddit ve spolupráci se stejnojmennou aplikací pro všechny iOS zařízení a nově i pro Apple Watch zaznamenává a vyhodnocuje všechny parametry a průběh vašeho spánku: umí měřit nejen tepovou frekvenci, dechové cykly, frekvenci spánku, ale i chrápání. Konečně věřím ženě, že v noci opravdu chrápu. V drobném USB konektoru, který vychází zpod vaší matrace, se nově ukrývají i senzory pro měření okolní teploty a vlhkosti, což jsou z hlediska kvality spánku velmi podstatné faktory.

Mozkem celého systému je samozřejmě aplikace, kde ráno naleznete veškerá data. Ta se do iPhonu nebo iPadu přenesou pomocí Bluetooth. Během spaní také můžete využít chytrý budík, který inteligentně probouzí v ideálním okamžiku v rámci spánkového cyklu. Trochu mě však zklamal fakt, že budík funguje jen díky iPhonu, tedy ráno mě probudí zvuk z telefonu a ne například vibrace měřícího proužku, což by se mi líbilo, abych neprobudil celou rodinu.

Konečně pořádná aplikace

Vývojáři si také vzali k srdci negativní ohlasy na svoji aplikaci, kterou změnili nejen po designové stránce, ale konečně přidali i přehledné grafy a nové ukazatele. Vše je nyní velmi přehledné a každé ráno si mohu zkontrolovat třeba průběh tepové frekvence, kterou Beddit měří každých třicet vteřin. Nově se také mohu podívat, jak dlouho jsem chrápal či kolik minut mě trvalo, než jsem usnul. Každé ráno také mohu svůj spánek vidět v souhrnu takzvaného Sleep Score a uplynulou noc si mohu okomentovat a oznámkovat.

Oceňuji také to, že vývojáři mysleli na uživatele Apple Watch, kde mohu vidět nejen své Sleep Score, ale i základní údaje a statistiky. Nutné je také podotknout, že přístroj byl vyvinut ve spolupráci se specializovanými vysoce odbornými pracovišti v oblasti výzkumu spánku a spánkových poruch Helsinki Sleep Clinic a VitalMed Research Center.

Ve spolupráci s profesorem Merkku Partinenem, světově uznávaným expertem v oblasti spánkového zdraví a výzkumu spánku, byla aplikace Beddit vybavena funkcionalitou nejen pro záznam klíčových hodnot charakterizujících průběh a kvalitu spánku, ale je doplněna i o individuální doporučení. Na základně mého spánku mi tak aplikace doporučuje a pomáhá upravovat mé zvyklosti a návyky. Díky tomu mám kvalitnější spánek, který je rozhodující pro následné fungování během dne.

Třetí generace Bedditu se rozhodně povedla. Navíc nelze jen o dílčí vylepšení, ale poměrně významné vylepšení Bedditu jako celku od provedení a funkčnosti měřícího pásu až po vylepšenou mobilní aplikaci. I proto je Beddit B3 dražším příslušenstvím, i díky tomu, že jde o medicínsky ověřené zařízení – u EasyStore.cz ho můžete pořídit za 4 199 korun. Podobně nicméně stála ve své době také předchozí generace, kterou nyní pořídíte za 2 799 korun.

.