Zavřít reklamu

Na webu finské společnosti Beddit, vyrábějící software i hardware pro monitorování spánku, se před pár dny objevila krátká zpráva informující o její akvizici Applem. Proč proběhla?

Vyvozovat z této události důsledky je v současnosti možné pouze na základě toho, čím se samotná společnost Beddit zabývá, zpráva o akvizici totiž neobsahuje prakticky žádné informace jak o parametrech akvizice, tak o povaze budoucí role ať už Bedditu, nebo pouze jeho týmu v Applu.

Několik skutečností však naznačuje, že Applu jde především o data, která společnost už nasbírala a možná až druhotně o samotnou technologii, již k tomu využívá. Primární produkt firmy – Monitor spánku Beddit 3 – totiž je stále dostupný, jen oficiálně nově pouze v Apple Storu, kde se také nachází detailnější popis schopností zařízení (předtím ho nabízel i Amazon a další).

Beddit je zařízení se senzorem vypadající jako proužek látky s napájecím kabelem, který uživatel umístí do postele pod prostěradlo, a senzor pak měří různé parametry jeho tělesné aktivity i prostředí, v němž se nachází ve spánku.

beddit3_1

Vzhledem k přetrvávající nabídce zařízení pod původní značkou tedy snad není špatnou analogií případ akvizice Beats, kdy Apple zjevně neměl žádný zájem o samotná sluchátka a stále je prodává pod samostatným brandingem, ale o streamovací službu společnosti a jejich postupy při doporučování nové hudby posluchačům.

Tuto interpretaci sugeruje i samotná zpráva na webu Bedditu, kde se píše o změně zásad ochrany osobních údajů: „Vaše osobní data budou sbírána, využívána a zveřejňována v souladu se zásadami ochrany osobních údajů Applu.“

Kromě toho je ve zprávě uvedeno, že zařízení Beddit 3 bezdrátově posílá informace do aplikace Beddit, která je zpracovává do statistik o průběhu spánku, změnách tepu a dýchání atd. a že aplikace může prostřednictvím HealthKitu data tam i zpět sdílet s aplikací Applu Zdraví. Samozřejmě je možné, že prodej samostatného monitorovacího zařízení bude ukončen po vyprodání již vyrobených kusů, na potenciálu získaných dat to ovšem nic nemění.

Získaná data by mohla být využita například ke zlepšování HealthKitu i CareKitu, platforem zaměřených na sledování a zlepšování zdravotního stavu zdravých i nemocných uživatelů. Zařízení Bedditu pak obsahuje senzor využívající balistokardiografii, neinvazivní způsob měření různých typů tělesné aktivity skrze sledování mechanických impulzů průtoku krve.

Apple Watch ve svém senzoru pro měřění tepu využívají fotopletysmografii, Apple však už spolupracoval i s experty pracujícími s balistokardiografií a je také možné, že některá z příštích generací hodinek bude obsahovat nový senzor. Jednou z klíčových vlastností Bedditu 3 je ovšem jeho neviditelnost , kdy se o něj uživatel po umístění do postele a zapojení do zásuvky už nemusí dále starat a pouze těžit z jím poskytnutých dat

Dlouhodobé plány Applu pro Beddit je těžké vyvozovat, ale mohly by mít vliv na celé portfolio firmy týkající se zdraví.

Zdroje: MacRumors, Bloomberg
.