Zavřít reklamu

Kalifornský gigant se nám při příležitosti úvodní keynote k vývojářské konferenci WWDC 2020 pochlubil chystaným operačním systémem watchOS 7. Ihned po skončení prezentace došlo k uvolnění prvních vývojářských beta verzí, které v redakci od první chvíle testujeme. Pravděpodobně nejočekávanější novinkou celého systému je nová funkce pro analýzu spánku. Jablečné hodinky nabízí rozsáhlou škálu těch nejrůznějších funkcí, což jim nikdo upřít nemůže. Doposud ale mají svou vlastní Achillovu patu. Tou je samozřejmě absence nativního řešení pro analýzu spánku, což musí jablíčkáři nahradit některou z aplikací z App Storu, tedy alespoň prozatím.

Správný rozvrh je základem úspěchu

V operačním systému watchOS 7 přibyla nová nativní aplikace s názvem Sleep. Apple si totiž plně uvědomuje důležitost spánku a na poslední chvíli se rozhodl pro implementaci této funkce. Z tohoto důvodu se nejedná o pouhé měření spánku. Kalifornský gigant si totiž dává trošku odlišný cíl. Chce své uživatele mírně přeučit a podpořit je v následování pravidelného a zdravého spánku. V tomto případě je totiž nesmírně důležitá pravidelnost. Člověk by neměl zbytečně ponocovat, ale měl by pravidelně chodit spát a pravidelně opět vstávat. Z tohoto důvodu můžete v nastavení aplikace spatřit takzvané rozvrhy. Zde si můžete nastavit svou večerku a čas vstávání pro různé dny podle vašich potřeb. Osobně jsem se rozhodl pro vytvoření dvou rozvrhu – první pro klasické všední dny a druhý na víkend. Přesně pomocí tohoto kroku se můžete naučit takzvanou spánkovou rutinu.

Za popularitu Apple z části vděčí i svému propracovanému ekosystému. Cokoliv se odehraje na Apple Watch můžeme vzápětí vidět na iPhonu a případně i na Macu. Samotná data ze spánku jsou proto k nalezení v nativní aplikaci Zdraví na iOS, kde taktéž můžete upravit své rozvrhy, přizpůsobit si nastavení, či monitorování spánku úplně vypnout. Každopádně musíme jednoznačně vyzdvihnout propojení se zmiňovanou aplikací Zdraví. V té totiž nalezneme úplně vše, co by nás mohlo zajímat o naše stavu. Když vezmeme navíc v potaz nové značení symptomů, musíme uznat, že se jedná o parádní krok vpřed.

Poradí si s monitorováním baterie?

Proč se ale Apple pro monitorování spánku skrze Apple Watch nerozhodl dříve? Na tuto otázku odpovídá řada jablíčkářů poměrně jednoznačně. Jablečné hodinky nedisponují zrovna dvakrát velkou výdrží baterie a mnohdy na jedno nabití nezvládnou ani dva dny. V tomto směru se naštěstí kalifornský gigant zachoval nejlíp jak mohl. Pokud vaše hodinky klesnou pod dvacet procent ještě před večerkou, tedy v době nočního klidu, přijde vám automaticky informace o tom, abyste si je dali nabít. Zde narážíme na další parádní vychytávku, která se pro změnu objevila v iOS 14. Váš iPhone vás totiž opět skrze notifikaci informuje o tom, že byly hodinky dobity na 100 procent. Z tohoto důvodu se nemusíte bát, že by vás monitorování spánku nějakým způsobem omezovalo.

iOS 14: Notifikace o nabití Apple Watch
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Samotné nabíjení mi ale z počátku činilo problém. Doposud jsem byl totiž zvyklý na nabíjení hodinek přes noc, kdy jsem je před spaním odložil na stojánek a ráno si je nasadil. V tomto případě jsem musel trošku pozměnit své návyky a naučit se hodinky dobíjet ještě večer, případně hned ráno. Naštěstí se nejednalo o velký problém a během dvou až tří dnů jsem si kompletně zvykl. Během dne, kdy navíc dělám práci, nebo se věnuji jiné aktivitě a nepotřebuji zrovna hodinky, mi nic nebrání v tom je dát nabíjet.

Režim uzamčení

Při samotném spánku se mi navíc ani jednou nestalo, že by mě hodinky nějakým způsobem vzbudily. Jakmile totiž nastane čas večerky, Apple Watch se automaticky přepnou do spacího režimu, kdy aktivují Nerušit, mnohonásobně sníží jas a určitým způsobem se uzamknou. Takto se totiž nemůže stát, že by mi hodinky například v noci začaly svítit do obličeje, protože pro jejich odemčení se musí pootočit digitální korunkou – prakticky úplně stejně, jako při odemknutí například po plavání.

Jak funguje samotné buzení

V minulosti jsem recenzoval několik fitness náramků, které s monitorováním spánku neměly žádný problém a taktéž nabízely možnosti budíku. Tyto produkty se každopádně s Apple Watch nedají absolutně srovnávat. Buzení jablečnými hodinkami je totiž neuvěřitelně příjemné, protože se pomalu začíná rozeznívat hudba a hodinky vám jakoby lehce klepají do zápěstí. V tomto směru se Applu nedá nic vytknout – vše zkrátka funguje jak má. Po samotném probuzení na vás navíc čeká parádní zpráva i na vašem iPhonu. Jablečný telefon vás totiž sám automaticky přivítá, zobrazí vám předpověď počasí a informace o stavu baterie.

Vyplatí se Apple Watch na monitorování spánku?

Ze začátku jsem byl vůči této funkci poměrně skeptický, a to především kvůli baterii a nepraktičnosti. Měl jsem navíc strach, že během spánku nějak rozmáchnu rukou a poškodím si tak své Apple Watch. Týden používání tyto obavy naštěstí vyvrátil. Osobně musím uznat, že se Apple vydal správným směrem a monitoring spánku musím jednoznačně pochválit. Nejvíce jsem si oblíbil celou tu provázanost skrze jablečný ekosystém, kdy máme všechna data k dispozici skrze aplikaci Zdraví. Co snad už jen chybí je, abychom měli Zdraví k dispozici i na Macu.

.