Zavřít reklamu

Spánek je nedílnou součástí lidského života. Dodává nám nezbytnou energii, zdraví, regeneruje tělo i duši. V posledních letech je velkým hitem svůj spánek různě analyzovat, měřit a zákonitě zlepšovat. Na trhu existuje hned několik náramků a gadgetů, které tohle všechno splňují. Stejně tak v App Storu lze stáhnout desítky aplikací zaměřené na spánek. Dosud jsem se však nesetkal s žádnou aplikací či přístrojem, který by byl vyvinut ve spolupráci s lékaři a specializovanými odborníky na spánek a zároveň byl tak jednoduše použitelný.

Beddit na první pohled vypadá jako kus plastu se samolepkou a drátem do zásuvky. Nenechte se však zmást. Monitor Beddit je vysoce citlivé zařízení, které umí změřit a vyhodnotit všechny důležité aspekty vašeho spánku. A to bez nutnosti si na noc brát náramky, které mohou být v některých případech celkem nepohodlné.

Jen si lehnete a víc neřešíte

Kouzlo Bedditu spočívá v tom, že je doslova integrovaný do vaší postele. Zařízení se skládá ze tří částí – plastové krabičky, napájecího kabelu a senzoru ve tvaru tenkého nalepovacího pásu. Ten si před prvním spuštěním nalepíte na matraci. Samotný senzor je šedesát pět centimetrů dlouhý a tři centimetry široký, tedy bez problémů ho nalepíte na jakoukoliv postel různé délky či šířky.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Senzor je umístěn pod vaším prostěradlem a po více než dvouměsíčním testování mohu konstatovat, že mi nikdy ve spánku nijak nepřekážel. Naopak jsem ho ani necítil. Jediné, co musíte udělat, je, že pás nalepíte do místa, kde obvykle máte při spaní hrudník. Citlivá čidla totiž nejen že měří délku a kvalitu vašeho spánku, ale rovněž i srdeční tep a dechovou frekvenci. Pokud sdílíte lože se svým partnerem, není to pro Beddit problém, jen pás umístíte na polovinu, kde ležíte vy. Dvě osoby ale měřič nezachytí. Všechna naměřená data pak prostřednictvím Bluetooth senzor zasílá do iPhonu do stejnojmenné aplikace.

Vždy než jdu spát, tak zapojím Beddit do zásuvky (není problém ho nechat připojený neustále a ideální je přes noc nabíjet také iPhone) a spustím aplikaci na iPhonu. Jednak v ní musíte aktivovat měření –automaticky Beddit bohužel měřit nezačne – a jednak ihned vidíte naměřená data z předchozí noci. To znamená pomyslné celkové skóre za spánek, jeho délku, průměrný tep včetně grafu, dechovou frekvenci a dlouhou křivku, na které jsou znázorněny jednotlivé spánkové cykly včetně chrápání. K tomu všemu mi aplikace každý den nabízí tipy a nápady šité na míru, které mi radí, jak mám svůj spánek zlepšit.

Kromě toho umí Beddit i inteligentně probouzet, tedy vyhledá ve vašem spánkovém cyklu ideální místo, abyste se probudili co nejlépe a cítili se tak dobře. Není nic horšího, než se probudit uprostřed snu v hluboké fázi spánku. V budíku Bedditu si můžete vybrat mezi několika vyzváněcími melodiemi od obyčejného zvonění až po relaxační a přírodní zvuky. Beddit rovněž podporuje aplikaci Zdraví a všechny naměřené hodnoty se tak zobrazí i ve vašem přehledu.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Náramky strčí do kapsy

Osobně jsem se s lepším monitorem spánku nesetkal. Spaní jsem sledoval s náramky Jawbone UP nebo novým Fitbitem a v tomto ohledu na Beddit v žádném případě nemají. Senzory Bedditu, vyvinuté ve spolupráci s několika světovými odborníky a pracovišti v oblasti spánkového zdraví a poruch, fungují na principu balistografie a umí reagovat na sebemenší pohyb vašeho těla. Takže i když jsem spal na boku nebo se otočil na záda, senzor i tak nadále měřil všechny potřebná data a údaje.

Na senzoru oceňuji i to, že pokud náplast přestane dostatečně lepit či zrovna plánujete nákup nové postele i s matrací, můžete ji podle přiloženého návodu snadno vyměnit za jakoukoliv oboustranou izolepu. Pokud jde o samotnou aplikaci, jistě by se našlo pár detailů, které by šly zlepšit. Během testování mi chyběly v Bedditu především celkové statistiky s nějakým praktickým grafickým znázorněním. V tomto ohledu jsou třeba některé zmíněné náramky napřed. Naopak se mi líbí integrace s aplikací Zdraví a bezproblémový přenos dat.

 

Monitor Beddit můžete zakoupit u EasyStore za 4 399 korun, což je poměrně dost, ale je třeba si uvědomit, že si nekupujete žádný orientační měřák, ale medicínsky ověřené a otestované zařízení, které se snaží získat o vašem spaní co nejpřesnější a nejpodrobnější data. Aplikace Beddit je ke stažení zdarma.

Za zapůjčení produktu děkujeme obchodu EasyStore.cz.

Diskuze k článku

  Pochopil jsem správně, že každý večer musím myslet před spaním na to, že spustím aplikaci na iphonu a ještě ručně kliknu na tlačítko „Jdu spát“? Kolik procent baterie vezme přibližně 8 hodin spánku? Jak ovlivňuje měření vedle spící partner na společné matraci (šířka matrace 160cm)?

  Dobrý den,

  Ano, rozumíte tomu správně. Před spaním je potřeba zapnout aplikaci a zmáčknout jedno tlačítko. Baterii Vám neřeknu jelikož jsem zvyklý ze přes noc iPhone nabíjím, takže vliv to má nulový. Pokud jde o spícího souseda tak opět na měření nemá žádný vliv. V přilozenem návodu je popis, jak se ma pás nálepit podle šířky matrace. Každopádně to samozřejmě umí měřit pouze jednoho člověka. V případě ze spíte sám, pás nalepíte o něco vice doprostřed, jinak bežně se dává na danou půlku matrace, kde ležíte.

  Většina naramku strčí beddit do kapsy, protože nemusite explicitně spouštět aplikaci. Osobně uvažuji raději nad Withings Aura http://www.withings.com/us/withings-aura.html je to na 2 postele za srovnatelnou cenu.

  právě s Aurou bych uvítal srovnání – srovnávat beddit s náramky je poněkud irelevantní, spíše srování s něčím srovnatelným by to chtělo ..

  Mohu doporučit ke zvážení philips wakeup light. Sice nic neměří ale umi postupne probuzení i usínání a je to i docela výkonná noční lampička s MP3 budíkem.

  Už od dob iPhone 4 používám aplikaci Sleep Cycle a za značně rozumnější cenu dostanete prakticky totéž. A když si koupíte celý bundle, tak máte k tomu i měřič tepu a aplikaci pro krátké šlofíčky. Vše propojeno s Heath kitem.

celý text

Čtěte více