Zavřít reklamu

Americký prezident Joe Biden plánuje předložit Federální obchodní komisi USA návrh, aby vytvořila nová nařízení na pravidla oprav, která by se dotkla všech technologických společností, tedy samozřejmě i Applu. A to poměrně razantně. Chce totiž zamezit rozhodnutí společností, aby ty mohly diktovat, kde si spotřebitel může nechat opravit své zařízení, a kde ne. 

Nová pravidla by zabraňovala výrobcům omezit možnosti uživatelů, kde si mohou nechat opravovat svá zařízení. Tedy v případě Applu u něho, APR prodejnách nebo jiných jím autorizovaných servisech. Znamenalo by to tedy, že byste si svůj iPhone, iPad, Mac a jakékoli jiné zařízení mohli nechat opravit v jakýchkoli nezávislých opravnách nebo dokonce i sami, aniž byste byli kráceni na funkcích a možnostech zařízení z toho plynoucích. Zároveň by vám k tomu dal Apple všechny potřebné informace.

S oficiálním manuálem v ruce

Už historicky několik států USA navrhlo jistou úpravu určující legislativu oprav, proti které však Apple neustále loboval. Tvrdí totiž, že umožnění nezávislým opravnám pracovat na zařízeních Apple bez patřičného jeho dohledu by vedlo k problémům se zabezpečením, bezpečností a kvalitou produktu. Jenže toto je možná lichá jeho představa, protože součástí nařízení by bylo i uvolnění potřebných příruček pro opravy všech produktů.

Když se začaly první hlasy související s novým nařízením pro opravy rozšiřovat, tak Apple (preventivně a značně alibisticky) spustil celosvětový program nezávislých oprav, který je navržen tak, aby servisům, které nejsou společnosti certifikované, poskytoval originální díly, potřebné nástroje, příručky k opravám a diagnostiku pro provádění záručních oprav zařízení Apple. Jenže většina si stěžovala, že samotný program je příliš omezený v tom ohledu, že i když nemusí být servis certifikovaný, technik provádějící opravu už ano (což je nicméně k dispozici v rámci bezplatného programu).

Očekává se, že Biden předloží svůj návrh v následujících dnech, protože už v pátek 2. července o něm hovořil ekonomický poradce Bílého domu Brian Deese. Ten uvedl, že má podnítit „větší konkurenci v ekonomice“ i nižší ceny oprav pro americké rodiny. Situace se však nemusí nutně týkat jen USA, protože i v Evropě se toto řešilo už v listopadu loňského roku, i když přece jen trochu jinak, a to zobrazením skóre opravitelnosti na balení produktu.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více