Zavřít reklamu

Brýle pro rozšířenou realitu mohou značně podpořit snahy Applu o rozšíření této technologie. Apple by tak po vzoru Googlu zamířil do další oblasti produktů.

Vzpomenete-li si na několik posledních Keynote od Applu, pokaždé přišlo slovo na technologii Augmented Reality (AR). Díky ní pak ožili Legoví panáčci a hra s kostičkami nabyla zcela jiného rozměru. Pakliže pochybujete o nahrazování tradičních dětských hraček těmi virtuálními, vězte, že AR má mnohem více využití ať už třeba ve sportu nebo v oblasti medicíny.

Ačkoli Apple zatím prezentoval rozšířenou realitu zejména s iPadem nebo iPhonem v ruce, své využití by jistě našla i ve více futuristických produktech. Přímo se vybízí oblast, kterou máme doslova na očích – brýle. O něco podobného se již snažil i technologický gigant Google, avšak jeho Glass příliš neuspěly. Z části také proto, že jim Google nedokázal dát smysl a vysvětlit, proč zkouší produkt nové kategorie.

Apple by však podobný smysl příliš hledat nemusel. Stačilo by logické propojení rozšířené reality a dalšího gadgetu z kategorie nositelností (anglicky wereables). Cupertinští inženýři navíc wereables umí. Apple Watch jsou velmi úspěšné a AirPods patří jasné kandidáty mezi bezdrátovými sluchátky.

Známý a úspěšný analytik Ming-Chi Kuo navíc odhaduje, že se Apple do brýlí skutečně pustí. Kuova slova není možné zcela přejít, neboť patřil mezi malou skupinu analytiků, kteří přesně předpověděli příchod tří modelů iPhonů s Face ID. A to nebylo poprvé, kdy se jeho prognózy naplnily.

Brýle pro rozšířenou realitu – koncept via Xhakomo Doda:

Brýle pro rozšířenou realitu definují novou kategorii produktů

Vize brýlí pro rozšířenou realitu pak nabírá zcela jasné obrysy. Nový produkt by mohl být obdobně jako Apple Watch spárovaný s iPhonem, zejména z důvodu využití všech čipů, které má smartphone k dispozici. Rovněž by toto propojení šetřilo kapacitu baterie brýlí. Na stejné propojení ostatně sází i hodinky, neboť se jejich výdrž při zapnutém LTE modulu počítá na pouhé jednotky hodin.

Díky brýlím by také odpadla nutnost neustále držet jakékoli zařízení v ruce. Například navigace přes mapy by se tak stala mnohem přirozenější, neboť prvky by se zobrazovaly přímo na skle brýlí. A pokrok v oblasti displejů rovněž umožní vyrobit i různé druhy skel, případně samo-zabarvovací varianty, jaké jsou už dostupné dnes u klasických dioptrických brýlí.

Zdali vše dopadne dle současných očekávání, teprve uvidíme. Brýle pro rozšířenou realitu by však logicky podpořily současné snahy Applu rozšířit tuto technologii mezi co nejširší okruh lidí a dát jí praktické využití.

Apple Glass

Zdroj: MacworldBehance

.