Zavřít reklamu

V únoru loňského roku řekl generální ředitel Applu Tim Cook akcionářům společnosti, že ta za posledních šest let koupila zhruba 100 společností. To vychází, že nějakou novou akvizici provede každé tři až čtyři týdny. Jde podle těchto obchodů vysoudit, co společnost v budoucnu představí za novinky? 

Tato čísla mohou budit dojem, že se jedná doslova o stroj na kupování společností. Jen hrstka z těchto transakcí však byla taková, která si zasloužila větší mediální zájem. Za ten největší obchod pořád platí koupě společnosti Beats Music v roce 2014, kdy za ni Apple zaplatil 3 miliardy dolarů. Z těch posledních velkých jde třeba o odkoupení oddělení Intelu zabývajícím se čipy mobilních telefonů, za které v roce 2019 zaplatil Apple jednu miliardu dolarů, nebo koupě Shazamu v roce 2018 za 400 milionů dolarů. 

Rozhodně zajímavá je stránka anglické Wikipedie, která se právě jednotlivými akvizicemi Applu zabývá, a která se je snaží všechny obsáhnout. Najdete zde tak, že třeba v roce 1997 koupil Apple společnost NeXT za 404 miliony dolarů. Nejzajímavější však je právě informace o tom, proč danou společnost Apple koupil a pro jaké své produkty a služby tak učinil.

VR, AR, Apple Car 

V květnu roku 2020 tak společnost koupila NextVR zabývající se virtuální realitou, 20. srpna následovala Camerai se zaměřením na AR a o pět dní později následovala Spaces, tedy VR startup. Pro ARKit však Apple nakupuje poměrně často (Vrvana, SensoMotoric Instruments, Lattice Data, Flyby Media), takže je otázkou, zda uvedené společnosti mají co dočinění s novým produktem, nebo jen vylepšováním stávajících funkcí své platformy. Hotový produkt v podobě brýlí či headsetu zde totiž ještě nemáme, takže můžeme jen hádat.

To samé platí o obchodu společnosti Drive.ai z roku 2019 zabývající se autonomními vozidly. Ani podobu Apple Car zde ještě nemáme, a to lze dohledat, že Apple pro projekt Titan, jak se mu přezdívá, nakupoval už v roce 2016 (Indoor.io). S určitostí tak nejde říci, že Apple koupí firmu zabývající se nějakým segmentem a do roka a do dne představí nový produkt, nebo značně vylepší nějaký stávající. I tak je ale zřejmé, že každý provedený „nákup“ má svůj smysl.

Podle výčtu společností je i vidět, že se Apple snaží nakupovat ty zajímající se o umělou inteligenci (Core AI, Voysis, Xnor.ai), nebo o hudbu a podcasty (Promephonic, Scout FM, Asaii). První řečené pravděpodobně už do iPhonů implementováno nějak máme, z druhého pak pravděpodobně vycházejí nejen novinky v Apple Music, jako např. bezztrátová kvalita poslechu atd., ale i rozšiřování aplikace Podcasty.

Jiná strategie 

V nákupu společností má ale Apple jinou strategii než většina velkých rivalů. Ti běžně uzavírají mnohomiliardové obchody, kdežto Apple kupuje malé společnosti zejména kvůli jejich talentovaným technickým zaměstnancům, které pak začlení do svého týmu. Díky tomu může urychlit expanzi v tom segmentu, do kterého koupená společnost spadá.

Tim Cook v rozhovoru pro CNBC v roce 2019 řekl, že ideální přístup Applu je zjistit, kde má technické problémy, a poté koupit společnosti, které je vyřeší. Jedním z příkladů prý byla akvizice společnosti AuthenTec v roce 2012, která vedla k úspěšnému nasazení Touch ID v iPhonech. Např. v roce 2017 koupil Apple aplikaci pro iPhone s názvem Workflow, která byla základem pro vývoj aplikace Zkratky. V roce 2018 koupil Texture, ze kterého vlastně vznikl titul Apple News+. Dokonce i Siri byla výsledkem akvizice provedené v roce 2010. 

.