Zavřít reklamu

Dnes máme díky internetu přístup prakticky k nejrůznějším informacím a pouze pár klepnutí nás dělí od jejich vyhledání. To s sebou však přináší zajímavou otázku. Jak bránit děti před volně dostupným obsahem na internetu, případně jak omezit jejich používání telefonu či tabletu? V rámci iOS/iPadOS naštěstí vcelku dobře funguje nativní funkce Čas u obrazovky, s jejíž pomocí lze nastavit nejrůznější limity a omezení obsahu. Jak to ale vlastně celé funguje a jak funkci správně nastavit? Na to jsme se podívali společně s Českým servisem, autorizovaným servisem Apple.

Čas u obrazovky

Jak již samotný název napovídá, tato funkce s názvem Čas u obrazovky primárně slouží k tomu, aby v reálném čase analyzovala, kolik času tráví daný uživatel se svým zařízením. Díky tomu tak možnost nemusí nutně sloužit jen pro nastavení zmiňovaných limitů, ale dokáže také ukázat, kolik hodin například dítě denně na telefonu stráví, respektive tedy v jakých aplikacích. Pojďme se ale nyní podívat do praxe a ukázat, jak vše vlastně nastavit.

Čas u obrazovky Smartmockups

Aktivace Času u obrazovky a jeho možnosti

Pokud si přejete tuto funkci používat, tak je nejprve potřeba ji pochopitelně aktivovat. Naštěstí pouze stačí přejít do Nastavení > Čas u obrazovky a klepnout na možnost Zapnout Čas u obrazovky. V tomto případě se zobrazí základní informace o možnostech této vychytávky. Řeč je konkrétně o takzvaných týdenních přehledech, klidovém režimu a limitech aplikací, omezení obsahu a soukromí a nastavení kódu pro samotnou funkci v případě dětí.

Nastavení pro děti

Další krok je poměrně důležitý. Operační systém se totiž následně dotazuje, zdali se jedná o zařízení vaše, anebo vašeho dítěte. Pokud nastavujete Čas u obrazovky například pro iPhone vašeho dítěte, klepněte na možnost „Toto je iPhone mého dítěte.“ Následně bude potřeba nastavit takzvaný klidový čas, respektive tedy dobu, během které zařízení nebude používáno. Zde lze používání omezit například na noc – volba je na vás.

Po dokončení nastavení klidového času se přesouváme k takzvaným limitům pro aplikace. V tomto případě lze nastavit, kolik minut či hodin denně bude možné přistupovat k určitým aplikacím. Obrovskou výhodou je, že není potřeba nastavovat omezení pro jednotlivé aplikace, nýbrž rovnou pro kategorie. Díky tomu je možné omezit například sociální sítě a hry na určitý čas, čímž si ušetříte spoustu času. V následujícím kroku ještě systém informuje o možnostech blokace obsahu a soukromí, což lze nastavit zpětně po aktivování Času u obrazovky.

V posledním kroku už jen stačí nastavit čtyřmístný kód, kterým lze následně například povolit dodatečný čas či spravovat celou funkci. Následně je také nutné zadat vaše Apple iD pro případnou obnovu zmiňovaného kódu, což přijde vhod v případech, kdy jej bohužel zapomenete. Zároveň je možné to celé nastavit prostřednictvím rodinného sdílení, a to přímo z vašeho zařízení. V takovém případě ale na druhém zařízení musí být takzvaný dětský účet.

Nastavení limitací

Tím nejlepším, co funkce přináší, je samozřejmě možnost určitých limitací. V dnešní době je totiž vcelku obtížné uhlídat, co děti dělají na svých telefonech, případně na internetu. Jak jsme již lehce nastínili výše, například Limity pro aplikace umožňují omezit čas strávený v určitých aplikacích/kategoriích aplikací, kde se může jednat především o sociální sítě či hry. Lze také navíc nastavit odlišné limity pro různé dny. Například přes týden tak vašemu dítěti můžete dovolit hodinu na sociálních sítích, kdežto o víkendu se může jednat o například tři hodiny.

iOS Čas u obrazovky: Limitace aplikací
Čas u obrazovky lze použít pro limitaci jednotlivých aplikací i jejich kategorií

Zajímavou možností je také Omezení komunikace. V tomto případě lze funkci využít pro selekci kontaktů, se kterými může dítě komunikovat v čase u obrazovky či v klidovém režimu. V té první variantě můžete například volit cestu bez omezení, zatímco v klidovém čase může být fajn navolit komunikaci pouze s konkrétními rodinnými příslušníky. Tato omezení se vztahují na aplikace Telefon, FaceTime a Zprávy, přičemž tísňové hovory jsou samozřejmě vždy dostupné.

V závěru si pojďme ještě posvítit na Omezení obsahu a soukromí. Tato část funkce Čas u obrazovky přináší spoustu dodatečných možností, s jejíchž pomocí lze například zamezit instalaci nových aplikací či jejich mazání, zakázat přístup k explicitní muziku či knihy, nastavit věkové limity pro filmy, zakázat zobrazování stránek pro dospělých a podobně. Zároveň je možné přednastavit určitá nastavení a následně je uzamknout, díky čemuž nebude možné je nadále měnit.

Rodinné sdílení

Nutno však ještě podotknout, že pokud chcete Čas u obrazovky spravovat prostřednictvím rodinného sdílení a veškeré limity a klidový čas ovládat vzdáleně, přímo z vašeho zařízení, potřebujete k tomu mít i příslušný tarif. Aby rodinné sdílení bylo vůbec funkční, je potřeba si předplatit 200GB či 2TB iCloud. Tarif lze nastavit v Nastavení > vaše Apple ID > iCloud > Spravovat úložiště. Tady následně můžete zvolit již zmiňovaný tarif a aktivovat jeho sdílení s rodinou.

Jakmile máte vše připraveno, můžete se rovnou pustit do samotného nastavení rodinného sdílení. Jednoduše stačí otevřít Nastavení, nahoře klepnout na vaše jméno a vybrat možnost Rodinné sdílení. Nyní už vás systém sám provede nastavením rodiny. Stačí tedy pozvat až pět lidí (prostřednictvím Zpráv, Mailu či AirDropu), přičemž dokonce můžete rovnou vytvořit takzvaný dětský účet (návod zde). Jak jsme již lehce nakousli výše, v této sekci pak také můžete nastavovat role jednotlivým členům, spravovat možnosti schvalování a další. Detailně se tomuto tématu věnuje Apple na svém webu.

Nechte si poradit experty

Pokud byste narazili na nejrůznější problémy, můžete se kdykoliv obrátit na Český Servis. Jedná se o renomovanou českou společnost, která je mimo jiné autorizovaným servisním střediskem produktů Apple, díky čemuž má k jablečným produktům prakticky nejblíže. Český Servis se mimo oprav iPhonů, iPadů, MacBooků, Apple Watch a dalších věnuje i IT poradenství či servisem ostatních značek telefonů, počítačů i herních konzolí.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Českým Servisem.

.