Zavřít reklamu

Hodnota společnosti Apple minulý týden dosáhla jednoho bilionu. Steve Jobs sice v čele firmy již několik let nestojí, i přesto je ale tento významný milník také jeho zásluhou. Jak moc se na současném úspěchu jablečné společnosti podílel?

Záchrana za každou cenu

V roce 1996 se tehdejší CEO Applu Gil Amelio rozhodl odkoupit společnost NeXT. Ta patřila Stevu Jobsovi, který v dané době již v Applu jedenáct let nepůsobil. S NeXTem Apple získal i Jobse, který okamžitě začal jednat. Jednou z věcí, která po akvizici NeXTu následovala, byla Ameliova rezigance. Jobs se rozhodl, že musí Apple zachránit stůj co stůj, a to i za cenu, že mu k tomu pomůže konkurenční Microsoft.

Čtvrtého července roku 1997 se Jobsovi podařilo představenstvo společnosti přesvědčit o tom, aby ho povýšila do pozice dočasného ředitele. V srpnu téhož roku Steve v rámci MacWorld Expo oznámil, že společnost Apple přijala od Microsoftu investici ve výši 150 milionů dolarů. „Potřebujeme veškerou pomoc, která se nabízí,“ odpověděl Jobs na nesouhlasné bučení publika. Investici Apple zkrátka nutně musel přijmout. Jeho finanční situace byla natolik špatná, že Michael Dell, CEO společnosti Dell, prohlásil, že kdyby byl v Jobsově kůži, „společnost by poslal k ledu a vrátil by akcionářům jejich podíl“. Asi jen málokdo ze zasvěcených tehdy věřil, že by se situace jablečné společnosti mohla zvrátit.

Přichází iMac

Počátkem roku 1998 se v San Francisku konala další konference, kterou Jobs zakončil historicky prvním „One More Thing“. Tím bylo slavnostní oznámení, že Apple je díky Microsoftu opět v zisku. V té době také řady zaměstnanců Applu obohatil Tim Cook. Jobs se tou dobou ve firmě pouštěl do obrovských změn, mezi něž patřilo například vylepšení nabídky ve firemní kantýně nebo povolení vstupu domácích mazlíčků zaměstnanců na pracoviště. Dobře věděl, kam tyto zdánlivě zbytečné změny mohou vést.

Zhruba rok po spásné finanční injekci od Microsoftu vydává Apple svůj iMac, výkonný a krásný all-in-one počítač, na jehož netradičním vzhledu měl zásluhu designér Jonathan Ive. Na názvu počítače má zase svůj podíl Ken Segall – Jobs měl původně v plánu zvolit název „MacMan“. Apple nabízel svůj iMac v několika barevných provedeních a světu se neobvyklý stroj zalíbil natolik, že se v prvních pěti měsících podařilo prodat 800 tisíc kusů.

Apple ve své spanilé jízdě pokračoval. V roce 2001 vydal operační systém Mac OS X s unixovým základem a řadou významných změn ve srovnání s Mac OS 9. Postupně došlo k otevření prvních značkových maloobchodních prodejen, v říjnu Steve Jobs představil světu iPod. Start přenosného přehrávače byl zprvu pomalý, svůj vliv měla jistě i cena, která v té době začínala na 399 dolarech a prozatímní výhradní kompatibilita s Macem. V roce 2003 otevírá své virtuální brány iTunes Music Store nabízející skladby po necelém dolaru. Svět najednou zatouží mít „tisícovku skladeb ve své kapse“ a iPody jdou na dračku. Cena akcií Applu prudce stoupá.

Nezastavitelný Jobs

V roce 2004 spouští Steve Jobs tajný Project Purple, v jehož rámci hrstka vyvolených pracuje na zcela novém, revolučním zařízení s dotykovou obrazovkou. Z konceptu se postupně stává zcela jasná myšlenka mobilního telefonu. Mezitím se rodina iPodu postupně rozrůstá o iPod Mini, iPod Nano a iPod Shuffle, přichází iPod s možností přehrávání videosouborů.

V roce 2005 vzniká ve spolupráci společností Motorola a Apple mobilní telefon ROKR, schopný přehrávat hudbu z iTunes Music Store. O rok později přechází Apple z PowerPC procesorů na procesory značky Intel, kterými osadí svůj první MacBook Pro a nový iMac. Spolu s tím také přichází možnost nainstalovat na jablečný počítač operační systém Windows.

Na Jobsovi se začíná podepisovat jeho zdravotní problém, s tvrdohlavostí sobě vlastní ale jede dál. Hodnota společnosti Apple převyšuje hodnotu firmy Dell. V roce 2007 konečně přichází průlom v podobě odhalení nového iPhonu kombinujícího vlastnosti hudebního přehrávače, dotykového telefonu a internetového prohlížeče. Přestože je ve srovnání s dnešními modely první iPhone mírně osekaný, i po 11 letech zůstává ikonickým.

Jobsovo zdraví ale i nadále upadá a agentura Bloomberg dokonce v roce 2008 omylem zveřejní jeho nekrolog – Steve na adresu tohoto průšvihu na oko lehkovážně žertuje. Když ale v roce 2009 štafetu ředitele Applu (zatím) dočasně přebírá Tim Cook, i těm posledním dochází, že je to s Jobsem vážné. V roce 2010 nicméně s přehledem stíhá představit světu nový iPad. Přichází rok 2011, Steve Jobs uvádí iPad 2 a službu iCloud, v červnu téhož roku zveřejňuje návrh na nový Apple kampus. Následuje Jobsův definitivní odchod z čela společnosti a 5. října roku 2011 Steve Jobs umírá. Vlajky v sídle společnosti jsou spuštěny na půl žerdi. Končí jedna éra jablečné společnosti, kterou milovaný i proklínaný Jobs (ve spolupráci s Microsoftem) kdysi doslova pozvedl z popela.

.