Zavřít reklamu

Pokud způsobil iPhone revoluci mezi chytrými telefony, tak se dají za revoluční brát i první Apple Watch. Neuměly toho příliš, byly poměrně drahé a omezené, nicméně za léta své existence si vydobyly statut nejprodávanějších hodinek světa. A poměrně právem. 

Jednoduše se dá říci, že pokud vlastníte iPhone, nemůžete si k němu pořídit lepší řešení než Apple Watch. Proč ale? Proč ne třeba Samsung Galaxy Watch nebo třeba hodinky od Xiaomi, Huawei, jiných čínských výrobců nebo Garminu? Důvodů je několik a hodně záleží i na tom, co od chytrých hodinek chcete. Apple Watch jsou totiž univerzálem protínajícím všechny sféry nositelností.

Ikonický vzhled 

I když mají Apple Watch stále stejný design, který se mění jen minimálně, v dnešní době patří k těm ikonickým. Stejně jako všichni výrobci klasických hodinek kopírují Rolex Submariner, kopírují i výrobci elektroniky Apple Watch. Všechny chtějí vypadat podobně, protože s ohledem na nositelné technologie má obdélníkový tvar pouzdra vzhledem ke konzumaci textu, který mohou zobrazovat, své opodstatnění. I když je pak otázka designu hodně subjektivní, pokud se majitele iPhonu zeptáte, zda se mu líbí více Apple Watch, Galaxy Watch nebo nějaký model Garminů, v drtivé většině uslyšíte, že odpověď A je správně.

Jenže i kdybyste měli na ruce vizuální kopii Apple Watch v poměru 1:1, je zde druhý faktor, který dělá hodinky Apple tak populární. Je to operační systém watchOS. Ne ani tak funkcemi, protože i jiné smartwatch, třeba ty od Samsungu, nabízejí podobné funkce. Výrobci se spíše předhánějí v tom, kdo přinese jaké nové možnosti měření zdraví uživatele, ty ale obvykle nemusí oslovit každého, protože mnoho z nás ani neví, jak třeba s měřením EKG naložit.

Wear OS Googlu, který je nejrozšířenější v Galaxy Watch4, je ale také velice schopný, i když je zobrazován na kruhovém displeji. Chtě nechtě jsou zde jasné limitace. To nemluvě o systému v hodinkách Garmin. Pokud se totiž Samsung ve svém řešení snaží zvětšovat a zmenšovat text s ohledem na to, zda je u středu nebo po horním a spodním okraji displeje, u Garminu není výjimkou, že si text musíte domýšlet, protože se na kruhový displej už nevejde. I tak jsou ale Garminy skutečně kvalitní nositelností. Jenže to hlavní je ekosystém. 

Když na ekosystému skutečně záleží 

Galaxy Watch s Wear OS komunikují jen s Androidy. Jiné hodinky, třeba ty, které jedou na Tizenu, ale můžete s iPhony klidně spárovat. Stejně jako Garminy. Všechny ale používají další vlastní aplikaci (nebo aplikace), kterou je nutné si nainstalovat a čas od času spravovat. Provázanost Apple Watch s iPhony, ale i iPady, Macy (třeba s ohledem na jejich odemykání) a AirPody, je prostě unikátní. Výhodu toho mít, co je v počítači a telefonu, i v hodinkách, vám nikdo jiný nedá (Samsung se hodně snaží, ale třeba jeho počítače u nás nejsou dostupné a i kdyby, nemají vlastní operační systém).

Pak je zde samozřejmě cvičení a různé fitness funkce. Apple jede na kalorie, kdežto ostatní povětšinou na kroky. Pokud nejste příliš aktivní, tak vám ukazatel kroků dá možná více, jenže když sednete na kolo, krok neujdete jediný, a máte tak problémy dohnat denní cíle. Apple kroky upozaďuje, a tím je vlastně jedno, jakou aktivitu provozujete, pokud „pálíte“ právě kalorie. Navíc se zde můžete s ostatními majiteli Apple Watch patřičně hecovat. To umí i konkurence, jenže pořád jen v rámci značky. Pokud je tady vaše okolí více Apple pozitivní, ovlivní vás to i při výběru chytrch hodinek.

Personalizace 

Žádné jiné chytré hodinky vám také nenabídnou takovou paletu hravých číselníků, ať už potřebujete ty minimalistické, infografické, nebo jakékoli jiné. Díky kvalitě displeje zde vynikne každý, který je k dispozici. Což je právě rozdíl např. od Samsungu, jehož ciferníky jsou mdlé a nezajímavé. O Garminu nemluvě, tam je to hodně velká bída a vybrat nějaký, který vám bude vyhovovat ve všech ohledech, je běh na dlouhou trať.

Apple zabodoval i svými proprietárními řemínky. Nejsou sice levné, ale jejich výměna je jednoduchá, rychlá, a tím, že stále obměňuje jejich kolekci, dokázal z Apple Watch udělat také maximálně personalizovatelné zařízení. V kombinaci s množstvím ciferníků tak pravděpodobně nepotkáte nikoho, jehož hodinky by vypadaly naprosto stejně, jako ty vaše.

Apple Watch jsou prostě jen jedny, a i když se je prakticky všichni snaží nějakým způsobem kopírovat (ať už vzhledem nebo funkcemi), nedokážou dojít k tak komplexnímu výsledku. Pokud se vám tedy Apple Watch vizuálně líbí, je to prostě dokonalá prodloužená ruka vašeho iPhonu.

Apple Watch a Galaxy Watch koupíte například zde

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Pán redaktor, dokedy budete písať tieto nezmyselné články jednostranne preferujúce Apple Watch? Tých článkov od vás je už celkom dosť a už ma vyslovene nebaví do každého písať komentár, ktorý dá minimálne do objektívnej rovnováhy hodinky od Garminu, ktoré su úplne inde, ako vaše Watch. Neskutočne zaujaté články na týchto “úžasných” weboch ma stále viac a viac presviedčajú, že mám ukončiť ich sledovanie. A to som človek, ktorý ekosystém Applu používa už cca od roku 2003 až doteraz. Hrôza. Neviem, kde podobných “redaktorov” berú. Dnes už je redaktor každý, asi tak ako moderátor :))

  +1 jako sorry, ale tohle je TEDY HODNĚ MIMO JAKOUKOLIV OBJEKTIVITU! Mám iphone a i apple watch a před tím jsem měl Samsung a i hodinky. A co mě fakt vadí, tak číselníky, které vypadají jak dětské hodinky. Samsung měl X číselníků, které vypadaly opravdu jak hodinky. To tady není. Jistě, je to subjektivní.

  S těmi ciferníky bych brzdil… Měl jsem Galaxy watch a ciferníků třetích stran bylo nekonečně mnoho. Vzhled od klasických hodinek přes různé digitálky po designové šílenství. Ale s iPhonem už to nebylo to co bych potřeboval. Tak jsem koupil AW kvůli funkčnosti, za je super, ale ciferníky jsou na jedno brdo. Ale jak je v prvním příspěvku, ta zaujatost je příliš silná a chybí objektivita.

  Kazdej den se to musi nabijet, pritom v noci to ma sledovat spanek a kdovico jeste. Takze jako nevim, kdy to davat nabijet. Bud to nebude pocitat altivity nebo spanek… hlava22

  Akékoľvek pozitíva zhadzuje jedno veľké negatívum – baterka. Prepojenosť s ostatnými Apple zariadeniami je výborná, ale u prepojenosti takých Samsungov s inými zariadeniami autor len tápe a pracuje s dojmami a nie s reálnymi skúsenosťami. V podstate zbytočné prirovnania s konkurenciou, ktorá v Apple svete je žiadna alebo minimálna, rovnako ako iWatch vo svete Windows a Android nepredstavuje žiadnu konkurenciu.

  Pán Adam Kos. Počúvam aj váš podcast, sledujem vašu stránku. Vaše články a aj vašich kolegov majú niekedy čosi do seba. Ale s Apple Watch ste úplne mimoň. Mal som ich, teraz už mám druhé Garminy a je to nebe a dudy. Už len výdrž je úplne inde. A to že treba aplikáciu? Veď ruku na srdce, čo by boli smartfóny bez aplikácií? Či iPhone alebo androidy bez aplikácii by boli ako stručké Nokie. Takže skúste sa spamätať a pokiaľ ide o AW, pristaňte na zemi :-)

  To jsou takové nesmysly, Apple,to nejsou moc dobré hodinky,u mě jsou škaredé, Huawei třeba umí víc a víc vydrží,znám kamarády kteří mají iPhone ale hodinky jedině Huawei watch gt 3,měl jsem i Samsung,to je hrozná sračka, vybité za jeden den..moje Huawei umí vše,krom placení NFC ale výdrž je 12 dnů..a mám zapnuté vše… spánek,tep..

  Kterej psychopat sroNava smart watch vs sport tester? Prekvapive smw budou nit hezci display dam a mohu si tam nahrat ruzne kraviny a sport je okrajovy. Vs napriklad Garmin/Polar nabite funkcema pro sportovce, nenajraju si tam youtube…. Tenhle clanek je spatlanina, a jen podtrhuje autorovu neznalost jinechy technologii nez tech jablecnejch…

  Pan redaktor zřejmě požívá od Applu nějakých výhod, tak zpívá píseň toho, čí chléb jí. O Garminech i Samsungu fakt úplný nesmysly, je hodně odolný proti sebetrapnosti. Kdo by chtěl předražený Apple, který ani neumí měřit kvalitní sportovní metriky a vydrží jen den :))

  Heh ad propojení, wear od spojí se vším napříč značkami,aw jen s Apple.samsung nelze brát jako bernou mincí wear od protože je to tizen běžící na androidu.dalsi výhoda wear os je že ho lze zcela udělat podle sebe,stejně. Jako phone os.ad řemínky,všechny ostatní výrobci mají až na výjimečné kusy univerzální řemínky které člověk sežene. Každé večerce nebo na Aliexpress..co se týče zdravotních dát,tak amazfit/Xiaomi jsou nejlepší a speciálně u Xiaomi je škoda že není kompatibilní kvůli aplikacím s wear od, protože na druhou stranu ta výdrž baterky je supr.

celý text

Čtěte více.