Zavřít reklamu

Hong Kong se zmítá už několik týdnů ve vlnách protestů proti Čínskému režimu. Demonstranti pro organizaci svého boje za svobodu zaměřujme, využívají moderní techniku včetně smartphonů. To se ale nelíbilo Čínské vládě a došlápla si i na takovou firmu, jako je Apple.

V uplynulých dnech zmizely z Čínského App Store hned dvě aplikace. První byla trochu kontroverzní sama o sobě. HKmap.live totiž dovolovala sledovat aktuální pozici policejních jednotek. Na mapě byly rozlišeny standardní zásahové oddíly, ale také těžká technika včetně vodních děl. Mapa uměla napovědět i bezpečná místa, kam se mohli demonstranti stáhnout.

Druhá aplikace, která z tamního App Store zmizela, byla Quartz. Šlo o živé zpravodajství přímo z terénu a to nejen formou textů, ale samozřejmě také videí a zvukových nahrávek. Na žádost Čínské vlády byla i tato aplikace záhy stažena z obchodu.

Mluvčí Applu okomentoval situaci takto:

„Aplikace zobrazovala umístění policejní jednotek. Ve spolupráci s Hong Kongskými úřady pro Kyberbezpečnost a Technologický zločin jsme odhalili, že aplikace je využívána pro cílené útoky na policii, ohrožuje bezpečnost veřejnosti a pachatelé ji zneužívají k vyhledání oblastí bez pořádkových jednotek a ohrožení tamních obyvatel. Tato aplikace porušuje naše pravidla a místní zákony.“

hong-kong-demonstrace-HKmap.live

Morální hodnoty společnosti v rozporu se stažením aplikací

Apple se tak přidává na seznam korporací, které plní nařízení a „žádosti“ Čínské vlády. Firmě jde při tom o hodně, takže jí hlásané morální zásady jdou patrně stranou.

Čínský trh je pro Apple třetím největším na světě a objem prodejů se pohybuje okolo 32,5 miliard dolarů a to včetně Taiwanu a problematického Hong Kongu. Akcie Applu jsou často závislé na tom, jak se daří prodávat v Číně. V neposlední řadě je naprostá většina výrobních kapacit firmy umístěna ve vnitrozemí státu.

Zatímco důvody pro stažení aplikace HKmap.live se ještě dají obhájit a pochopit, stažení zpravodajské aplikace Quartz už tak jednoznačné není. Mluvčí Applu odmítl odebrání této aplikace z App Store jakkoli komentovat.

Apple se nyní pohybuje na hraně. Patří mezi nejbohatší a nejvlivnější firmy na světě, a proto jsou veškeré její kroky bedlivě sledovány nejen veřejností. Společnost se přitom dlouhodobě snaží budovat image, která je postavena na rovnosti, toleranci a ochraně životního prostředí. Hong Kongská aféra tak ještě může mít neočekávaný dopad.

Zdroj: NYT

.