Zavřít reklamu

Pokud se řadíte mezi naše pravidelné čtenáře, pak vám určitě neuniklo množství článků spojených s takzvaným cloudovým hraním. V těch jsme si posvítili na možnosti, jak si zahrát klidně i AAA tituly na zařízeních jako Mac či iPhone, které k něčemu takovému samozřejmě nejsou absolutně uzpůsobeny. Cloudové hraní tak přináší jistou revoluci. Jenže má to svou cenu. Nejen, že musíte (téměř vždy) platit za předplatné, ale zároveň je potřeba mít dostačující internetové připojení. A přesně na tohle si posvítíme dneska.

V případě cloudového hraní je internet naprosto stěžejní. Výpočet dané hry totiž probíhá na vzdáleném počítači či serveru, kdežto k vám se posílá pouze obraz. Přirovnat si to můžeme například ke sledování videa na YouTube, což funguje prakticky úplně stejně, akorát s tím rozdílem, že v opačném směru odesíláte instrukce ke hře, čímž se rozumí například ovládání vaší postavy. Ačkoliv se v tomto případě tedy obejdete bez herního počítače, tak bez (dostačujícího) internetu to zkrátka nepůjde. Zároveň zde platí ještě jedna podmínka. Je naprosto klíčové, aby připojení bylo co možná nejvíce stabilní. Klidně totiž můžete disponovat 1000/1000 Mbps internetem, ale pokud není stabilní a dochází tak k časté ztrátě paketů, cloudové hraní pro vás bude spíše utrpením.

GeForce NOW

Pojďme se nejprve podívat na službu GeForce NOW, která je mi upřímně nejbližší a sám jsem jejím předplatitelem. Podle oficiálních specifikací je potřeba rychlost minimálně 15 Mbps, což vám umožní si zahrát v 720p při 60 FPS – pokud byste chtěli hrát ve Full HD rozlišení, respektive v 1080p při 60 FPS, bude potřeba mít download o 10 Mbps vyšší, tedy 25 Mbps. Zároveň je tu podmínka ohledně odezvy, která by měla být nižší než 80 ms při spojení s daným datovým centrem NVIDIA. Přesto však firma doporučuje mít takzvaný ping pod 40 ms. Tady to ale ještě nekončí. V pokročilejších verzích předplatného totiž můžete hrát v rozlišení až 1440p/1600p při 120 FPS, k čemuž je ale potřeba už 35 Mbps. Obecně je také doporučováno připojení prostřednictvím kabelu či přes 5GHz síť, což mohu osobně potvrdit.

Google Stadia

V případě platformy Google Stadia si dostatečně kvalitní gameplay vychutnáte již s připojením o rychlosti 10 Mbps. Samozřejmě vždy platí, že čím vyšší, tím lepší. V opačných případech byste se totiž mohli setkat s nepříliš pěknými problémy. Zmiňovaná 10Mb hranice je také jistou spodní mezí a osobně bych se na tento údaj moc nespoléhal, jelikož hra nemusí vinou připojení vypadat zrovna dvakrát dobře. Pokud byste chtěli hrát ve 4K, tak Google doporučuje 35 Mbps a více. Takovýto internet vám zajistí poměrně ničím nerušené a dobře vypadající hraní.

google-stadia-test-2
Google Stadia

xCloud

Třetí nejpopulárnější službou nabízející cloudové hraní je xCloud od Microsoftu. Tento gigant bohužel oficiální specifikace ohledně internetového připojení nespecifikoval, avšak naštěstí se na tuto adresu vyjádřili sami hráči, kteří platformu otestovali. I v tomto případě se jako hraniční údaj uvádí rychlost 10 Mbps, která je dostačující pro hraní v HD rozlišení. Samozřejmě čím lepší rychlost, tím lepší i gameplay. Opět je také nesmírně důležitá nízká odezva a celková stabilita připojení.

Minimální rychlost internetového připojení:

  • GeForce NOW: 15 Mb/s
  • Google Stadia: 10 Mb/s
  • Xbox Cloud Gaming: 10 Mb/s
.