iWant

Hraní na Apple Watch. Jaké jsou možnosti a má to smysl?

iWant

Vždy, když potkám někoho, kdo má na ruce Apple Watch, ptám se ho, zda na hodinkách zkoušel hrát nějaké hry. Není však asi žádným překvapením, že většina lidí mi odpoví negativně. „To nemá smysl, na tak malém displeji. Nejde o plnohodnotný zážitek a spouštění je tragicky pomalé,“ tvrdí většina majitelů jablečných Watch.

Částečně mají pravdu, ale jsou i argumenty, proč hraní her na hodinkách naopak smysl má. Apple Watch máme neustále na ruce a především nabízejí odlišný způsob interakce a komunikace s hráčem. Pomyslně se tak otevírá zcela nový trh pro vývojáře a velký prostor pro nové možnosti využití.

Apple Watch používám již od prvních týdnů po uvedení do prodeje. Již v první recenzi hodinek jsem avizoval, že na hodinkách hry hraji a sleduji vývoj v App Storu. Z počátku jich bylo opravdu velmi málo, ale v poslední době se situace pomalu zlepšuje. Nové hry přibývají a k mému překvapení jde v určitých případech i o plnohodnotné tituly. Na druhou stranu je velmi těžké se o nových hrách vůbec dozvědět. Apple svůj obchod prakticky neaktualizuje a musíte se tak spolehnout na to, že na informaci o zajímavé hře někde narazíte.

Hry pro jablečné hodinky by šly rozdělit do několika kategorií: textové, interaktivní s využitím digitální korunky či haptiky, RPG a fitness. Z textových her vypíchněme Lifeline, která sleduje ve stylu legendárních gamebooků dobrodružství kosmonauta Taylora. V App Storu je nyní pro Watch několik variant textových her Lifeline, ale u všech zatím potřebujete umět anglicky. Princip je pak jednoduchý: na displej hodinek vám chodí v pravidelných intervalech textový příběh, na jehož konci jsou vždy nějaké možnosti, co má hlavní postava udělat dál.

Na Lifeline se mi nejvíce líbí to, že jste aktivně vtaženi do děje a ovládáte celý příběh. Text také není nijak dlouhý, a tak během pár vteřin zareagujete a hra pokračuje dál. Cenově se všechny tituly Lifeline pohybují od jednoho do tří eur a všechny fungují také na Apple Watch.

Digitální korunka a haptika

Nejobsáhlejší kategorií v oblasti hraní her na Watch jsou hry, které nějakým způsobem využívají digitální korunku a haptickou odezvu. Pokud patříte mezi příznivce hry Flappy Bird, která kdysi málem zbořila všechny rekordy v App Storu, potěší vás, že létajícího ptáčka si můžete zahrát i na zápěstí. V obchodě pro hodinky je zdarma hra Birdie, která je ukázkovým příkladem využití digitální korunky. Pomocí ní ovládáte výšku žlutého ptáčka, který musí proletět otvorem. Na výběr jsou hned čtyři obtížnosti a celkem vysoká citlivost.

Hře sice při její jednoduchosti chybí cokoliv dalšího jako například soutěžení s ostatními hráči, ale přesto si Birdie občas při kratším čekání zahraji, když se mi nechce vytahovat iPhone. O něco lepší herní zážitek však nabízí Lateres, alternativa legendárního Pongu. Jde o hru, ve které opět pomocí korunky ovládáte malou plošinu, od které se odráží kulička, bourající cihličky. Lateres stojí jedno euro a nabízí několik úrovní, v nichž se zvyšuje obtížnost.

Když už byla řeč o Pongu, tak i ten si můžete na jablečných hodinkách zahrát. Pong patří mezi jednu z nejstarších videoher vůbec, kterou v roce 1972 vytvořil pro Atari Allan Alcorn. Jde o jednoduchou tenisovou hru, ve které pomocí korunky odrážíte míček na stranu soupeře. Líbí se mi, že hra je ke stažení zdarma a nabízí původní 2D grafiku a stejnou hratelnost.

giphy

Pokud si však chcete na Watch hodinkách zahrát propracovanější hru, doporučuji, aby vaší pozornost neunikl titul Break this Safe, ve které je vaším úkolem odemknout bezpečnostní sejf (více o promyšlené hře zde). Digitální korunka tu slouží pro otáčení čísel na sejfu a hlavní úlohu má haptická odezva. Jakmile najdete správné číslo, ucítíte na ruce odlišnou odezvu v podobě jemného ťukání. Vtip je v tom, že vám utíká časový limit a musíte se hodně koncentrovat. Jakmile naleznete správnou kombinaci tří číslis, pokračujete k dalšímu sejfu. Break this Safe sice vypadá jednoduše, ale jedná se o jednu z vývojářsky nejpropracovanějších her pro Watch a je zcela zdarma.

RPG

Na Apple Watch jsou dostupné také různé podoby RPG. Mezi vůbec první takové, která se objevila v softwarovém obchodě pro hodinky, je fantasy adventura Runeblade. Hra je velmi prostá a určená primárně pro Watch. Na iPhonu prakticky jen směňujete získané diamanty a můžete si na něm přečíst příběh a charakteristiku jednotlivých postav. Jinak veškerá interakce probíhá na hodinkách a vaším úkolem je zabíjet nepřátele a vylepšovat svého hrdinu. Několikrát denně Runeblade spustím, sesbírám vyhrané zlaťáky, vylepším postavu a přemohu několik nepřátel. Hra funguje v reálném čase, a tak neustále postupujete dál, i když třeba zrovna přímo nehrajete.

Plnohodnotnějším RPG ovšem můžeme nazvat až hru Cosmos Rings od Square Enix, o které jsme psali v srpnu, jelikož jde o výjimečný titul, využívající plný potenciál Watch hodinek. Osobně mohu říct, že lepší hru na hodinky nenaleznete. I proto stojí 9 eur. V případě, že patříte mezi fanoušky Final Fantasy a podobných her, budete velmi příjemně překvapeni, jakého zážitku lze dosáhnout na malém displeji.

Hry, které využívají pohyb

Novou oblastí, kterou umožnily právě Apple Watch, jsou hry napojené na váš pohyb, kdy se díky různým čidlům propojuje herní svět s tím reálným. Jedním z prvních takových her byl Walkr – Galaxy Adventure in Your Pocket, ve kterém se energie k pohonu lodi dobíjí tím, že chodíte. Mnohem dál však šlo studio Six to Start se svojí hrou Zombies, Run!, jež se po představení Watch dostala z iPhonů také právě na hodinky.

Zombies, Run! propojuje váš reálný běh a imaginární příběh. Nasadíte sluchátka, zapnete aplikaci a rozeběhnete se. Do uší pak dostáváte informace, kolik zombíků a dalších nestvůr se kolem vás nachází a jak rychle musíte běžet, aby vás nechytili. Hra tak nejen motivuje k lepší výkonnosti, ale především nabízí zcela nový herní zážitek. V tomto odvětví osobně vidím velkou budoucnost a doufám, že podobných her bude přibývat. Propojení sportovní aktivity a hry je totiž velmi lákavé a je možné, že zvedne ze židlí mnoho lidí, jako to udělala hra Pokémon GO.

zombies-run

Jen prodloužená ruka iPhonu

Když brouzdáte hodinkovým obchodem s aplikacemi, narazíte na mnoho známých her, které se tváří jako plnohodnotné tituly, ale ve skutečnosti jde pouze o jakési prodloužené ruky (nebo přesněji displeje) her na iPhonech a iPadech. V případě závodní hry Real Racing 3 tak určitě nedostanete možnost závodit přímo na zápěstí, ale můžete tu jen využívat různé bonusy a nebo získávat upozornění, že máte připravené auto pro další závod.

Osobně takové hry obvykle vůbec neinstaluju, protože na Watch rozhodně nemám zájem o další otravné notifikace, které by mě měly během dne rozptylovat. Už tak je nastavení oznámení z jiných a mnohem důležitějších aplikací na Apple Watch velice citlivou a důležitou prací, aby hodinky příliš nerušily.

Z dalších her jsem si pak na Watch oblíbil například logický BoxPop, který potěší milovníky šachu. Smyslem hry je posbírat všechny barevné kostičky, a to pomocí pomyslného jezdce, který se pohybuje jen do písmene L. Na zápěstí si také můžete zahrát Sudoku či různé logické hry se slovy ve stylu deskové hry Scrabble. Jak již však bylo řečeno, hry musíte hledat ručně a také vůbec vědět, co chcete nalézt. K tomu velmi dobře slouží například stránka watchaware.com.

watchaware-games

Budoucnost hraní na Watch

Hraní her na hodinkách rozhodně nepatří mezi nejkomfortnější způsob a často ani nenabízí kdovíjaký herní zážitek. Na druhou stranu můžete hrát prakticky kdekoliv a v určitých případech se i celkem dobře pobavit. Kvalitních a plnohodnotných her pro Apple Watch je však jako šafránu. Držím palce vývojářům, aby je tato platforma začala více zajímat a vymysleli například po vzoru Cosmos Rings nějaký podobně zábavný a naplňující titul. Potenciál tu rozhodně je.

Zároveň bych si ale také dokázal představit, že by Apple Watch sloužily jako dálkový ovladač k hraní her na Apple TV. A zcela nevyužita zůstává dle mého názoru také možnost hry ve více hráčích, což by mohlo na hodinkách fungovat v reálném čase. Potkáte někoho s Watch, spustíte stejnou hru a svedete například nějaký souboj. Pokud vývojáři dokáží dobře pracovat s haptikou, jako například ve zmíněné hře Break this Safe, zážitek pak navíc může být ještě mnohem lepší.

Právě zájem vývojářů o celou hodinkovou platformu je ale pro rozvoj her na Watch klíčový. Pro mnoho z nich nemá smysl soupeřit s iPhony a iPady jako herními zařízeními a navíc ani Apple nejde příliš naproti, když nechává App Store pro Watch zcela mrtvý a neaktualizovaný. I dobrá hra tak může snadno zapadnout. Často je to ale škoda, protože Watch sice nikdy nebudou primárně herním zařízením, ale kolikrát mohou zábavnou hříčkou zkrátit dlouhou chvíli.