Zavřít reklamu

Všechny moderní chytré telefony jsou vybaveny senzorem přiblížení, který detekuje, když se v jeho blízkosti nachází váš obličej nebo nějaký předmět. Tyto snímače jsou užitečné pro úsporu energie a prevenci náhodných dotykových vstupů během telefonního hovoru tím, že vypnou obrazovku. Pokud senzor přiblížení na vašem iPhonu nefunguje tak, jak by měl, může to v některých případech vést k nechtěným dotykům displeje v průběhu telefonního hovoru.

U iPhonů tomu není jinak a stejně jako u jiných telefonů se může stát, že se snímač přiblížení iPhonu poškodí nebo přestane reagovat. Pokud se s tímto problémem setkáte, můžete provést několik úkonů, kterými problém můžete vyřešit.

Jak otestovat senzor přiblížení na iPhonu

Senzor přiblížení iPhonu využívá infračervené světlo z emitoru v horní části displeje. Snímač měří, za jak dlouho se paprsky odrazí od povrchu, a určuje příslušnou vzdálenost. Průchodu infračervených vln mohou bránit různé věci; proto je dobré provést několik testů, než dojdete k závěru, že s iPhonem není něco v pořádku.

Proveďte zkušební telefonní hovor a ujistěte se, že hovor není zapnutý na hlasitý odposlech. Zakryjte horní polovinu displeje dlaní. Pokud nechcete volat, můžete někomu poslat hlasovou zprávu v iMessage nebo WhatsApp a zvednout telefon k uchu, abyste zjistili, zda obrazovka zhasne. V obou případech by měl displej telefonu zhasnout – pokud se tak nestane, měli byste se poradit s níže uvedenými kroky pro řešení problémů.

Vyčistěte horní polovinu displeje

Nejpravděpodobnějším viníkem jsou nečistoty a usazeniny, které se v průběhu používání nahromadily na horní polovině displeje a ztěžují práci vysílače nebo snímače. Na tento problém narazíte, pokud máte zpocenou nebo mastnou pokožku. Můžete se samozřejmě pokusit o rychlé otření nejbližším kusem textilu, ale nejlepší je iPhone řádně vyčistit. Použijte vlhký hadřík, který nepouští vlákna, a jemně, ale důkladně otřete nečistoty jedním směrem. Dávejte pozor, abyste nepoužívali alkohol, čisticí prostředky na okna, ocet nebo podobné prostředky na odmašťování, protože by mohly narušit povrchovou úpravu obrazovky.

Restartujte příslušnou aplikaci nebo iPhone

Pokud zjistíte, že senzor přiblížení po vyčištění obrazovky stále nefunguje, může to být špatným chováním aplikace (například WhatsApp nebo aplikace Telefon) nebo samotného operačního systému iOS. V takovém případě byste měli nejprve restartovat aplikaci. Pouhý návrat na domovskou obrazovku nestačí; musíte otevřít přepínač aplikací a přejet prstem nahoru po náhledu příslušné aplikace. Znovu otevřete aplikaci a zkuste to znovu. Můžete také pro jistotu zkusit restartovat iPhone.

Ujistěte se, že je váš iPhone aktualizovaný

Zdánlivě hardwarové problémy mohou mít někdy kořeny v chybném softwaru. Čistě teoreticky je možné, že verze operačního systému iOS, kterou máte momentálně nainstalovanou na vašem iPhonu, obsahuje chybu, která zapříčiňuje problémy se senzorem přiblížení. Zkuste tedy v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru aktualizovat operační systém.

Vyměňte krycí sklo

Máte na displeji iPhonu nalepené bezpečnostní krycí sklo nebo fólii? I to může být příčinou chybně fungujícího senzoru přiblížení. Zkuste tedy sklo nebo fólii opatrně sejmout, a případně vyměnit za jiný kus. Pokud nezabere ani tento krok, je na čase vydat se i s iPhonem do autorizovaného servisu.

.