Zavřít reklamu

Pro komunikaci se na jablečných platformách nabízí povedené řešení iMessage. Skrze iMessage totiž můžeme posílat textové i hlasové zprávy, obrázky, videa, samolepky a řadu dalších. Zároveň přitom Apple dbá na zabezpečení a celkové pohodlí, díky čemuž může se tak pochlubit například koncovým šifrováním nebo indikátorem psaní. Je v tom ale jeden háček. Jelikož se jedná o technologii od Applu, tak je logicky k dostání jen v jablečných operačních systémech.

iMessage lze prakticky označit za povedeného nástupce dřívějších SMS a MMS zpráv. Nemá totiž takové limitace na odesílání souborů, umožňuje vám použití na prakticky všech Apple zařízeních (iPhone, iPad, Mac), a dokonce podporuje i hry v rámci zpráv. Ve Spojených státech je pak dokonce platforma iMessage spojena se službou Apple Pay Cash, díky čemuž lze mezi zprávami posílat i peníze. Samozřejmě neotálí ani konkurence, která se spoléhá na univerzální standard RCS. Co to vlastně je a proč by možná stálo za to, kdyby Apple pro jednou netvořil překážky a standard implementoval do vlastního řešení?

RCS: Co to je

RCS neboli Rich Communication Services se velice podobá zmiňovanému systému iMessage, avšak se zcela zásadním rozdílem – tato technologie totiž není vázaná na jedinou společnost a implementovat ji tak může prakticky každý. Stejně jako u jablečných zpráv řeší nedostatky SMS a MMS zpráv, a tudíž si hravě poradí s odesíláním obrázků či videí. Mimo to nemá problém se sdílením videa, přenosem souborů či hlasovými službami. Obecně se tak jedná o komplexní řešení pro komunikaci mezi uživateli. RCS je tady s námi již několik let, a prozatím jde o výsadu Android telefonů, jelikož Apple se cizím technologiím zuby nehty brání. Nutno také zmínit, že RCS musí podporovat i konkrétní mobilní operátor.

Důležité je samozřejmě i zabezpečení. Na to se u RCS pochopitelně nezapomnělo, díky čemuž se tak řeší další problémy zmiňovaných SMS a MMS zpráv, které lze poměrně jednoduše „odposlouchávat“. Na druhou stranu někteří odborníci zmiňují, že z hlediska zabezpečení na tom RCS není zrovna dvakrát nejlépe. Technologie se každopádně neustále vyvíjí a vylepšuje. Z tohoto hlediska se proto nemáme prakticky čeho obávat.

Proč chtít RCS v Apple systémech

Nyní se pojďme přesunout k tomu zásadnímu aneb proč by stálo za to, kdyby Apple RCS implementoval i do svých vlastních systémů. Jak už jsme zmínili výše, jablíčkáři mají k dispozici službu iMessage, která je z uživatelského hlediska perfektním parťákem pro komunikaci s přáteli, rodinou či kolegy. Zásadní problém však spočívá v tom, že se takto můžeme dorozumět jen s lidmi, kteří disponují iPhonem či jiným zařízením od Applu. Pokud bychom tedy kamarádovi s Androidem chtěli poslat například fotografii, pošle se jako MMS se silnou kompresí. MMS má totiž limitace z hlediska velikosti souborů, které by většinou neměly přesáhnout ±1 MB. To už ale dávno nestačí. Ačkoliv fotka může po kompresi dopadnout ještě relativně dobře, z hlediska videí jsme doslova nahraní.

apple fb unsplash store

Pro komunikaci s uživateli konkurenčních značek jsme tak odkázání na platformy třetích stran – nativní aplikace Zprávy na něco takového jednoduše nestačí. Jednoduše to můžeme poznat podle barev. Zatímco bubliny našich iMessage zpráv jsou zbarvené modře, v případě SMS/MMS jsou naopak zelené. Právě zelená se tak stala nepřímým označením pro „Androiďáky“.

Proč Apple nechce implementovat RCS

Největší smysl by tedy dávalo, kdyby Apple technologii RCS implementoval i do vlastních systémů, čímž by jednoznačně potěšil obě strany – jak uživatele iOS, tak i Androidu. Komunikace by se náramně zjednodušila a už bychom se konečně nemuseli spoléhat na aplikace jako WhatsApp, Messenger, Viber, Signal a další. Na první pohled jsou tak patrné pouze benefity. Upřímně totiž zápory pro uživatele zde prakticky ani nenajdeme. I přesto se ale Apple podobnému kroku brání.

Cupertinský gigant nechce implementovat RCS ze stejného důvodu, z jakého odmítá přinést iMessage na Android. iMessage totiž funguje jako brána, která jablíčkáře může držet v jablečném ekosystému a znepříjemňovat jim přechod ke konkurenci. Pokud má například celá rodina telefony iPhone a pro komunikaci používá hlavně iMessage, pak je víceméně jasné, že dítěti nepořídí Android. Právě kvůli tomu bude muset sáhnout po iPhonu, aby se dítě mohlo zapojit například do skupinové konverzace a s ostatními normálně komunikovat. A přesně o tuto výhodu nechce Apple přijít – bojí se totiž ztráty uživatelů.

To ostatně vyplavalo na povrch při nedávném soudním sporu mezi Applem a Epicem. Epic totiž vytáhl interní e-mailovou komunikaci jablečné společnosti, ze které na sebe nemalou pozornost strhl e-mail od viceprezidenta pro softwarové inženýrství. Craig Federighi v něm totiž přesně tohle zmiňuje, aneb že iMessage některým jablíčkářům blokuje/znepříjemňuje přechod ke konkurenci. Z toho je pak jasně vidět, proč se gigant stejně tak brání i implementaci RCS.

Vyplatí se implementace RCS?

V závěru se proto nabízí jasná otázka. Vyplatila by se implementace RCS do jablečných systémů? Na první pohled jednoznačně ano – Apple by tak usnadnil komunikaci uživatelům obou platforem a znatelně ji také zpříjemnil. Cupertinský gigant je ale namísto toho věrný vlastním technologiím. To s sebou pro změnu přináší lepší zabezpečení. Jelikož má jedna firma vše pod palcem, může software podstatně lépe řídit a řešit případné problémy. Uvítali byste podporu RCS, nebo se bez ni obejdete?

.