Zavřít reklamu

Desátý operační systém pro mobilní zařízení od Applu vyšel sice teprve před pár dny, ale za tu dobu mě oslovilo již několik lidí s tím, že si neví rady, jak používat nové Zprávy, potažmo iMessage. V záplavě nových funkcí, efektů, samolepek a především pak aplikací se mnoho uživatelů rychle ztratí. Velmi matoucí je i samotná instalace a správa aplikací třetích stran, i kvůli tomu, že některé jsou dostupné skrze tradiční App Store, jiné se naopak nachází pouze v novém App Storu pro iMessage.

Pro Apple jsou nové Zprávy velká věc. Mnoho prostoru jim věnoval už v červnu na WWDC, kdy iOS 10 poprvé představoval, nyní v září během představování nových iPhonů 7 vše zopakoval a jakmile vydal iOS 10 naostro, dorazily stovky aplikací a samolepek, které mají využití Zpráv významně posunout.

Při spuštění aplikace Zprávy se na první pohled může zdát, že se nic nezměnilo. Drobný redesign však lze nalézt hned v horní liště, kde se nachází profil toho, komu právě píšete. V případě, že máte ke kontaktu přidanou fotografii, vidíte kromě jména i profilový obrázek, na který lze kliknout. Majitelé iPhonů 6S a 7 mohou využít 3D Touch a rychle si zobrazit nabídku pro zahájení hovoru, FaceTimu nebo poslání e-mailu. Bez 3D Touch musíte na kontakt kliknout, načež se přesunete do klasické karty s kontaktem.

Nové možnosti fotoaparátu

Klávesnice zůstala stejná, ale vedle pole pro vložení textu je nově šipka, pod kterou se skrývají tři ikony: fotoaparát doplnil ještě tzv. digitální dotek (Digital Touch) a iMessage App Store. Fotoaparát chce být ve Zprávách v iOS 10 ještě efektivnější. Po kliknutí na jeho ikonu se proto ve spodním panelu místo klávesnice zobrazí nejen živý náhled, v němž můžete okamžitě pořídit fotku a poslat ji, ale i poslední pořízené fotografie z knihovny.

Pokud byste hledali plnohodnotný foťák na celou obrazovku nebo si chtěli projít celou knihovnu, musíte stisknout nenápadnou šipku vlevo. Tady by měl Apple na uživatelském rozhraní trochu zapracovat, snadno totiž miniaturní šipku přehlédnete.

Pořízené fotografie lze rovnou i upravovat, a to nejen z hlediska kompozice, světla či stínů, ale můžete do obrázku i něco napsat nebo nakreslit a občas se může hodit zvětšovací lupa. Stačí jen kliknout na Anotace, vybrat barvu a začít vytvářet. Jakmile jste s fotografií spokojeni, kliknete na tlačítko Uložit a odešlete.

Apple Watch ve Zprávách

Apple do Zpráv v iOS 10 integroval také Digital Touch, který uživatelé znají z hodinek Watch. Ikonka pro tuto funkci se nachází hned vedle fotoaparátu. V panelu se vám objeví černá plocha, ve které se můžete kreativně vyřádit hned šesti způsoby:

  • KresbaTahem jedním prstem kreslíte jednoduchou čáru.
  • Klepnutí. Klepnutím jedním prstem vytvoříte kruh.
  • Ohnivá koule. Stiskem (přidržením) jednoho prstu vytvoříte ohnivou kouli.
  • Polibek. Klepnutím dvěma prsty vytvoříte digitální polibek.
  • Srdeční tep. Klepnutím dvěma prsty a podržením vytvoříte iluzi srdečního tepu.
  • Zlomené srdce. Klepněte dvěma prsty, podržte a přetáhněte dolů.

Tyto úkony můžete provádět buď rovnou v dolním panelu, ale plochu pro kreslení a vytváření digitálních polibků a dalšího si můžete zvětšit kliknutím na panel vpravo, kde najdete také způsoby využití digitálního doteku (zmíněny v bodech výše). V obou případech můžete u všech efektů měnit barvu. Jakmile máte hotovo, jen výtvor odešlete. V případě pouhého poklepání pro vytvoření koule, polibku nebo třeba srdečního tepu se ale daný efekt odešle okamžitě.

V rámci Digital Touch navíc můžete posílat i fotky nebo natáčet krátké video. I do něj pak můžete malovat či psát. Důvtip digitálního doteku tkví v tom, že obrázek nebo video se v rámci konverzaci objeví jen na dvě minuty a pokud uživatel neklepne na tlačítko Ponechat, nadobro vše zmizí. Pokud si zaslaný digitální dotek druhá strana ponechá, Zprávy vám to oznámí. Pokud ale vy neuděláte totéž, vám obrázek zmizí.

Pro majitele Apple Watch se bude jednat o známé funkce, které na hodinkách navíc dávají vzhledem k vibrační odezvě do zápěstí trochu větší smysl. Využití pro Digital Touch ale mnozí uživatelé jistě najdou i na iPhonech a iPadech, třeba jen kvůli onomu zmizení, které používá například Snapchat. Navíc tím Apple uzavírá celý zážitek, kdy již není žádný problém na srdíčko zaslaného z Watch odpovědět plnohodnotně i z iPhonu.

App Store pro iMessage

Asi největším tématem nových Zpráv je však zřejmě App Store pro iMessage. Do něj nyní přibývají desítky aplikací třetích stran, které musíte většinou nejprve nainstalovat. Po kliknutí na ikonu App Storu vedle fotoaparátu a digitálního doteku se před vámi objeví naposledy použité obrázky, samolepky či GIFy, což mnozí znají například z Facebook Messengeru.

Na kartách, mezi kterými se přesouváte klasickým švihnutím doleva/doprava, najdete jednotlivé aplikace, které již máte nainstalované. Pomocí šipky v pravém dolním rohu si každou aplikaci můžete roztáhnout na celou aplikaci, protože práce v malém dolním panelu nemusí být vždy úplně příjemná. Záleží na každé aplikaci. Když vybíráte obrázky, postačí vám jen malý náhled, ale při složitějších operacích větší prostor uvítáte.

V levém dolním rohu se pak nachází tlačítko se čtyřmi malými ikonami, které vám ukáže, jaké všechny aplikace máte nainstalované, můžete je tu delším přidržením jako klasické ikony v iOS spravovat a velkým tlačítkem + se přesunete do App Storu pro iMessage.

Apple ho vytvořil tak, aby kopíroval vzhled tradičního App Storu, takže nechybí několik sekcí, včetně rozdělení podle kategorií, žánrů či doporučený výběr aplikací přímo od Applu. V horní liště se můžete přepnout do Správy, kde si snadno jednotlivé aplikace aktivujete a můžete zaškrtnout volbu Automaticky přidávat aplikace. Zprávy poté automaticky rozeznají, že jste nainstalovali novou aplikaci, která podporuje nové funkce, a přidají její kartu.

Právě zde může docházet ke zmatkům, protože mnoho aplikací, které již máte v iPhonu nainstalovaných, aktuálně vydává updaty obsahující integraci do Zpráv, jež je pak hned přidají. Ve Zprávách tak můžete narazit na nečekané aplikace, které pak musíte odstraňovat, ale na druhou stranu tak můžete i objevit různá zajímavá rozšíření Zpráv. Jak si přidávání nových aplikací nastavíte, je jen na vás. Každopádně trochu matoucí je ještě fakt, že některé aplikace najdete výhradně v App Storu pro iMessage, jiné ukazuje i klasický App Store, a tak uvidíme, jak bude Apple v následujících týdnech ve správě dalšího App Storu pokračovat.

Bohatý výběr aplikací

Po nutné (a nudné) teorii ale teď už k tomu nejdůležitějšímu – k čemu jsou vlastně aplikace ve Zprávách dobré? Zdaleka nepřinášejí pouze obrázky, samolepky nebo pohyblivé GIFy pro oživení konverzace, ale také velice funkční nástroje pro produktivitu nebo hraní her. Prim sice skutečně aktuálně hrají tématické balíky obrázků nebo animovaných postav z filmů od Disneyho nebo populárních her jako Angry Birds či Mario, ale skutečné vylepšení mají přinést rozšíření klasických aplikací.

Díky Scanbotu můžete přímo ve Zprávách oskenovat a poslat dokument, aniž byste se museli vydávat do jakékoliv jiné aplikace. Díky Evernotu stejně rychle a efektivně pošlete své poznámky a aplikace iTranslate zase rovnou přeloží neznámé anglické slovíčko nebo klidně celou zprávu. Například byznysmeni ocení integrace kalendáře, který přímo do konverzace rovnou navrhne volné termíny ve vybrané dny. S aplikací Do With Me zase můžete zaslat svému protějšku nákupní seznam. A to je jen zlomek toho, co aplikace ve Zprávách umí, respektive budou umět.

Klíčová je ale pro efektivní fungování aplikací ve Zprávách jedna věc – danou aplikaci musejí mít nainstalované obě strany, odesílatel i příjemce. Když tedy kamarádovi nasdílím poznámku z Evernotu, bude si muset pro její otevření stáhnout a nainstalovat Evernote.

To stejné platí i u her, kde pak v rámci konverzace můžete hrát kulečník, poker nebo lodě. Zdarma si můžete vyzkoušet například aplikaci GamePigeon, která právě podobné hry nabízí. Na příslušné kartě v dolním panelu si vyberete, jakou chcete hrát hru, která se následně objeví jako nová zpráva. Jakmile ji pošlete kolegovi na druhé straně, začínáte hrát.

Vše znovu probíhá v rámci Zpráv jen jako další vrstva nad samotnou konverzací a hru můžete vždy minimalizovat do spodního panelu šipkou vpravo nahoře. Zatím si však nějaký akční online multiplayer, ale spíše klidné korespondenční hraní. Každý svůj tah totiž musíte soupeři odeslat jako novou zprávu, jinak ho neuvidí.

Pokud byste chtěli například hraním kulečníku proplout rychle, jako jste zvyklí z běžných iOS her, kde je odezva soupeře okamžitá, budete zklamáni, ale hry ve Zprávách jsou zatím stavěny spíše jen jako doplňky ke klasické konverzaci. Ostatně textové pole je i proto neustále k dispozici pod herní plochou.

Každopádně už nyní existuje podobných aplikací a her s různým využitím stovky a App Store pro iMessage se pochopitelně velice rychle rozšiřuje. Vývojářská základna pro Apple produkty je obrovská a právě v novém App Storu se může skrývat velký potenciál. Jen si povšimněte, že mnoho aktualizací, které v těchto dnech instalujete, hlásí nejen podporu pro iOS 10, ale také právě například integraci do Zpráv.

Konečně chytřejší odkazy

Další novinkou, která ovšem měla přijít už dávno, jsou lépe zpracované odkazy, které obdržíte. Zprávy umí v rámci konverzace konečně zobrazit náhled zaslaného odkazu, což je užitečné zejména při multimediálním obsahu, tedy odkazů z YouTube či Apple Music.

Když vám přijde odkaz na YouTube, v iOS 10 rovnou uvidíte název videa a také si ho v malém okénku můžete nechat přehrát. U krátkých videí to bohatě stačí, pro delší už je lepší přesunout se přímo do aplikace YouTube nebo na web. Stejné je to i s Apple Music, přehrávat můžete hudbu přímo ve Zprávách. Zanedlouho by mělo stejně fungovat i Spotify. Zprávy nadále neobsahují integrované Safari (jako třeba Messenger), takže všechny odkazy se otevřou v jiné aplikaci, ať už právě v Safari nebo konkrétní aplikaci typu YouTube.

Lépe se Zprávy chovají také k odkazům na sociální sítě. U Twitteru zobrazí prakticky vše, od přiloženého obrázku přes celé znění tweetu až po autora. U Facebooku si Zprávy neporadí s každým odkazem, ale i tady se snaží nabídnout alespoň nějaký náhled.

Lepíme nálepky

Zprávy v iOS 10 nabízejí v některých případech až neuvěřitelné efekty na hranici infantility. Apple přidal opravdu mnoho možností, jak reagovat a konverzovat, a zatímco dosud jste byli odkázáni prakticky pouze na text (a maximálně emoji), nyní pomalu nevíte, kam dřív skočit. Vývojáři Applu vzali prakticky vše, co se nachází i nenachází u konkurence, a vložili to do nových Zpráv, které doslova přetékají možnostmi. Některé jsme již zmínili, ale stojí za to si vše přehledně zopakovat.

Začít můžeme tam, kde se Apple jednoznačně inspiroval jinde, se samolepkami totiž již před dlouhou dobou přišel Facebook ve svém Messengeru a co se původně mohlo zdát jako zbytečný přídavek, ukázalo se jako funkční, a tak nyní se samolepkami přicházejí i Zprávy od Applu. Pro samolepky si musíte do App Storu pro iMessage, kde jsou již stovky balíčků, ale na rozdíl od Messengeru jsou často placené, byť třeba jen za jedno euro.

Jakmile si nějaký balík samolepek stáhnete, najdete ho v kartách, jak je popsáno výše. Pak už jen libovolnou samolepku vezmete a jednoduše ji přetáhnete do konverzace. Nemusíte ji tak posílat jen jako klasickou zprávu, ale třeba ji přiložíte jako reakci na vybranou zprávu. Už tak vznikly nápadité balíky samolepek, kterými například snadno opravíte pravopis svých přátel (zatím bohužel jen v angličtině).

Vše je pochopitelně provázané, a tak pokud vám kamarád zašle samolepku, která se vám líbí, snadno se přes ní dostanete do App Storu a sami si ji stáhnete.

Přímo na přijaté zprávy můžete reagovat ale ještě jinak, tzv. Tapbackem, kdy podržíte na zprávě prst (nebo dvakrát poklepete) a vyskočí vám šest ikonek, které představují jedny z nejpoužívanějších reakcí: srdíčko, palec nahoru, palec dolů, haha, dvojici vykřičníků a otazník. Už se tak kolikrát ani vůbec nemusíte přesouvat ke klávesnici, protože vše řeknete v rámci těchto rychlých reakcí, které se „přilepí“ k původní zprávě.

Když chcete jen ohromit

Zatímco zmíněný Tabpack může být skutečně efektivním způsobem odpovědi a vzhledem k jednoduchému užití se může velice snadno při posílání iMessage uchytit, další efekty, které Apple v iOS 10 nabízí, už tu jsou opravdu především pouze pro efekt.

Jakmile máte zprávu napsanou, můžete podržet prst na modré šipce (případně využít 3D Touch) a vyskočí vám nabídka všemožných efektů. Zprávu můžete poslat jako neviditelný inkoust, mírně, hlasitě nebo jako bouchnutí. Mírně nebo hlasitě znamená, že bublina i text v ní je buď menší nebo větší než obvykle. U bouchnutí přiletí bublina právě s takovým efektem a asi nejefektnější je neviditelný inkoust. V tom případě je zpráva skrytá a vy ji musíte přejetím prstu odkrýt.

Aby toho nebylo málo, vytvořil Apple také další efekty přes celou obrazovku. Vaše zpráva tak může dorazit s balónky, konfetami, laserem, ohňostrojem nebo kometou.

Na další novou funkci v iOS 10 narazíte dost možná náhodou. To když iPhone přetočíte na šířku, kdy vám buď na obrazovce zůstane klasická klávesnice, nebo se zobrazí bílé „plátno“. Nově totiž můžete ve Zprávách posílat ručně psaný text. Ve spodním řádku máte nějaké přednastavené fráze (dokonce v češtině), ale vytvořit můžete jakoukoliv vlastní. Hodit se to paradoxně nemusí pro psaní textu, ale spíše pro různé skicy nebo jednoduché obrázky, které mohou říct víc než text. Pokud se vám po přetočení ruční psaní neobjeví, stačí na klávesnici kliknout na tlačítko v pravém dolním rohu.

Poslední nativní novinkou je automatické převádění psaného textu do podoby smajlíků. Zkuste napsat například slovíčka pivo, srdce, slunce a kliknout na emoji. Slova náhle změní barvu na oranžovou a stačí na ně jen klepnout a slovo se rázem změní na emoji. Ty se staly v posledních letech velice populárním doplňkem, případně rovnou součástí zpráv, a tak Apple i tady reaguje na aktuální trendy.

Obecně je z nových Zpráv cítit, že Apple zaměřil svoji pozornost na mladší cílovou skupinu. Ze Zpráv se vytratila jednoduchost, což tolik lidí oceňovalo. Na druhou stranu přišla hravost, která je dnes zkrátka v módě, ale pro mnoho uživatelů může minimálně zpočátku působit zmatek. Jakmile si ale zvykneme a především najdeme ty správné aplikace, můžeme být v rámci Zpráv ještě efektivnější.

Pro správné fungování nových Zpráv je klíčový iOS 10. Zasílání výše zmíněného na starší operační systémy včetně iOS 9 nebude vždy fungovat, jak byste si představovali. Nezobrazí se zmíněné krátké odpovědi Tapback, Zprávy pouze uživateli oznámí, že se vám daná zpráva líbila, nelíbila apod. Pokud umístíte samolepku někam do konverzace, na iOS 9 se zobrazí úplně dole jako nová zpráva, a tak může ztratit svůj význam. To samé platí i pro Macy. Až macOS Sierra, který vyjde tento týden, umí s novými Zprávami pracovat. V OS X El Capitan platí stejné chování jako v iOS 9. A pokud vám náhodou efekty v iMessage nefungují, nezapomeňte si vypnout omezení pohybu.

.