Zavřít reklamu

Psal se rok 2014 a Apple představil světu svou mobilní platební a digitální peněženku Apple Pay. Je zde rok 2023 a možná by to chtělo přejít na další úroveň a poskytnout víc více uživatelům. Ano, je to užitečná funkce, dokážeme si ale představit, že toho umí o trochu víc. 

Možnost platit pomocí iPhonu nebo Apple Watch nabízí nejen větší pohodlí než placení fyzickou kartou, ale také poskytuje tolik potřebné zabezpečení každé transakci, kterou provedete.

Apple Pay Cash 

Není třeba chodit příliš daleko s ohledem na to, co by mohl Apple na Apple Pay vylepšit. Nebudeme se zde zabývat legislativou ale tím, že bychom si opravdu rádi posílali finance pouze skrze iMessage. Právě to služba Apple Pay Cash, která však v České republice dostupná není, umí. Ať už tak zaplatíte přátelům za oběd nebo pošlete dítěti pár drobných na svačinu. I když pak u nás není tato služba dostupná, a je otázkou, jestli někdy bude, i ona je patřičně omezená. Funguje totiž výhradně přes iMessage a jak tušíte, majitelé Androidu si ji tedy neužijí. K tomu se však váže druhý bod.

Expanze mino systémy Applu 

Apple Pay můžete využít na iPhonech, Apple Watch nebo počítačích Mac, ale nepoužijete jej na jakémkoli Android zařízení. Apple se tím tedy poměrně svazuje, kdy by mohl patřičně expandovat a zaujmout více lidí, třeba i těch, kteří přešli z iPhonů na telefony s Androidem. Na platformě Googlu máme třeba Apple Music, chystá se Apple TV+, tak proč by nemohlo Apple Pay? Android je přece otevřenější než iOS, což je ostatně předmětem třetího bodu.

Další platební platformy 

Toto není čistě o vylepšení Apple Pay, ale o vylepšení uživatelské zkušenosti. Apple NFC potřebné k platbám ve svých iPhonem blokuje, a nedává k němu přístup dalším vývojářům. Ti tak jednoduše nemohou vytvořit jiné platební aplikace, protože komunikace mezi telefonem a bezkontaktním terminálem probíhá právě skrze NFC. Je poměrně škoda, že Apple tlačí jen svou platformu – to tedy především pro ty, kteří přešli z Androidu na iOS a byli zvyklí na Google Pay.

Apple Pay pro iPad 

Ano, iPad podporuje Apple Pay, ale pouze v aplikacích a na webu. Pokud byste s ním chtěli platit nějaký nákup u fyzického terminálu, máte smůlu. Apple totiž iPadům nedal NFC čip. V případě 12,9“ iPadu to může být směšná představa, v případě iPadu mini už to ale tak nemyslitelné být nemusí. Navíc iPad s čipem NFC by ještě mohl fungovat jako terminál, což by otevřelo o mnoho více možností malým podnikům. 

 

.