iWant

Co poslouchat za podcasty a kde? Nejlepší je aplikace Overcast

iWant

Během řízení a cestování hromadnými prostředky jsem se naučil poslouchat mluvené slovo, takzvané podcasty, a snažím se je kombinovat s poslechem hudby. Podcasty se mi také osvědčily při dlouhých procházkách s kočárkem či cestě do práce. Navíc si díky nim také procvičuji porozumění reálnému rozhovoru v angličtině, což mi vedle čtení cizího textu pomáhá v dalším zlepšování se v cizím jazyku. K tomu všemu se samozřejmě vždy dozvím něco nového, zajímavého a vytvářím si vlastní názor a představu o daném tématu.

Mnoho lidí se mě již ptalo, jakou aplikaci nebo službu pro podcasty používám, zda stačí jen systémové Podcasty od Applu nebo používám jinou aplikaci. S tím většinou souvisí i další otázky. Co posloucháš? Můžeš mi dát nějaké tipy na zajímavé rozhovory a pořady? V dnešní době totiž existují stovky různých pořadů a v takové záplavě je někdy těžké se rychle zorientovat, obzvlášť když se bavíme o pořadech obvykle trvajících minimálně desítky minut.

overcast1

V synchronizaci je síla

Před několika lety jsem k poslechu podcastů používal výhradně systémovou aplikaci Podcasty. Před třemi lety však vývojář Marco Arment představil světu aplikaci Overcast, který se postupně vyvinul patrně v nejlepší přehrávač podcastů na iOS. Arment během let hledal pro svou aplikaci udržitelný byznys model a nakonec vsadil na aplikaci zdarma, ale s reklamou. Za 10 eur je odstraníte, nicméně lze fungovat celkem bez problémů i s nimi.

Overcast vyšel minulý týden ve verzi 3.0, která přináší velkou designovou proměnu po vzoru iOS 10, podporu pro 3D Touch, widgety, nový způsob ovládání a také aplikaci pro Watch. Sám ale používám Overcast zejména díky jeho naprosto přesné a velmi rychlé synchronizaci, protože během dne přecházím mezi dvěma iPhony a někdy dokonce i iPadem nebo webovým prohlížečem, a tak možnost začít přesně tam, kde jsem naposledy – a je jedno na jakém zařízení – skončil, je neocenitelná.

Jde o vcelku jednoduchou funkci, ale pro mnoho uživatelů posouvá Overcast daleko za oficiální aplikaci Podcasty, protože ta synchronizovat stav poslechu neumí. Co se týče hodinek, v Overcastu si na Watch spustíte jen naposledy spuštěný podcast, u něhož můžete přecházet mezi epizodami, a dále je můžete ukládat do oblíbených nebo nastavit rychlost přehrávání. Knihovnou všech podcastů zatím aplikace na Watch přecházet neumí.

overcast2

Design ve stylu iOS 10 a Apple Music

Pro verzi 3.0 si Marco Arment připravil velkou designovou proměnu (podrobně o ní vývojář píše na svém blogu), která odpovídá jazyku iOS 10 a významně se inspiruje Apple Music, takže mnoho uživatelů narazí na již známé prostředí. Když posloucháte nějaký pořad, můžete si všimnout, že plocha je rozložená naprosto stejně jako v případě poslechu písničky v Apple Music.

To znamená, že stále vidíte horní stavový řádek a aktuálně přehrávaný pořad je jen lehce minimalizovatelnou vrstvou. Dříve byla tato karta rozložená přes celý displej a horní řádek nebyl odlišen. Nově díky animaci vidím, že mám otevřenou kartu s pořadem a kdykoliv se mohu vrátit zpět do hlavního výběru.

U každého pořadu také vidíte náhledový obrázek. Švihnutím doprava si můžete nastavit rychlost přehrávání, časovač nebo vylepšit zvuk pro poslech. To jsou opět funkce unikátní Overcastu. Při přehrávání se můžete nejen klepnutím na tlačítko rychle přesunout o 30 vteřin vzad či vpřed, ale také zrychlit přehrávání, což může ušetřit čas. Vylepšení poslechu tkví v utlumení basů a posílení výšek, což má opět zlepšit zážitek z poslechu.

Švihnutím doleva se pak zobrazí podrobnosti o dané epizodě, jako jsou různé odkazy na články, jež autoři přikládají, nebo přehled diskutovaných témat. Přímo z Overcastu pak není problém streamovat podcasty přes AirPlay třeba do Apple TV.

V hlavním menu máte chronologicky seřazené všechny pořady, které odebíráte, a hned vidíte, jaké díly jste ještě neslyšeli. Nastavit si můžete, aby Overcast nové díly stahoval automaticky, jakmile vyjdou (přes Wi-Fi, nebo mobilní data), ale je také možné je jen streamovat.

V praxi se mi nejvíce osvědčil způsob streamování během samotného přehrávání. Odebírám mnoho pořadů a časem jsem zjistil, že se mi úložiště pěkně plní a já nestíhám poslouchat. Navíc nechci poslouchat všechny epizody, vždy si vybírám podle témat či hostů. Důležitá je i délka, jelikož některé pořady trvají i přes dvě hodiny.

overcast3

Příjemné detaily

Na Overcastu se mi také líbí noční režim a notifikace, které mě upozorní, že vyšel nový díl. Vývojář také vylepšil widget a přidal rychlou nabídku v podobě 3D Touch. Stačí jen na ikonu aplikace silně zatlačit a ihned vidím pořady, které jsem ještě neslyšel. 3D Touch také používám přímo v aplikaci u jednotlivých pořadů, kdy si mohu přečíst krátkou anotaci, mrknout se na odkazy či epizodu přidat do oblíbených, spustit ji nebo smazat.

V aplikaci naleznete všechny dostupné podcasty, které existují, tedy ty, co jsou také v iTunes. Mám vyzkoušeno, že když se v nativních Podcastech či na internetu objeví nový pořad, v Overcastu se objeví ve stejnou dobu. V aplikaci si také můžete vytvářet vlastní playlisty a nechybí ani vyhledávání jednotlivých pořadů. To jediné by si podle mě zasloužilo ještě více pozornosti. Najít zde například nějaký český podcast není úplně jednoduché, pokud nevíte, jak se přesně jmenuje. To se mi právě líbí na systémové aplikaci, kde si jednoduše mohu brouzdat a hledat, zda se mi něco nezalíbí, tak jako v iTunes.

Overcast naopak sází na tipy z Twitteru, nejhledanější podcasty a pořady podle zaměření, například technologie, byznys, politika, zprávy, věda či vzdělávání. Můžete také vyhledávat pomocí klíčkových slov nebo zadat přímou URL adresu. V aplikaci mám také automaticky nastaveno, že přehraný pořad se mi smaže z knihovny. Kdykoliv si ho však mohu dohledat zpátky v přehledu všech epizod. Pro každý podcast si také mohu nastavit specifické nastavení, někde mohu odebírat všechny nové epizody, někde je rovnou mazat a někde třeba vypnout notifikace.

Jakmile jsem přišel na chuť podcastům a vzápětí objevil aplikaci Overcast, stala se velmi rychle mým přehrávačem číslo jedna. Bonusem navíc je i dostupnost webové verze, což znamená, že u sebe nutně nemusím mít iPhone nebo jiné zařízení od Applu. Nejdůležitější je pro mě však synchronizace, když přecházím právě mezi více zařízeními. Marco Arment patří mezi jedny z nejpreciznějších vývojářů, snaží se implementovat většinu novinek, které Apple pro vývojáře uvolňuje, a navíc klade opravdu velký důraz na soukromí uživatelů.

Overcast
Overcast
Price: Free+

A co poslouchám?

Každý preferuje něco jiného. Někdo využívá podcasty pro zkrácení dlouhé chvíle, jiní pro vzdělávání a někdo třeba jako podklad pro práci. Můj přehled odebíraných pořadů zahrnuje především podcasty okolo technologií a světa Applu. Líbí se mi pořady, kde moderátoři diskutují a do hloubky rozebírají různé spekulace a analyzují současný stav Applu. To znamená, že v mém výčtu jednoznačně převažují zahraniční pořady, u nás taková kvalita bohužel není.

Níže se můžete podívat na přehled těch nejlepších podcastů, jaké v Overcastu poslouchám.

Zahraniční podcasty – technologie a Apple

 • Above Avalon – Analytik Neil Cybart detailně probírá různá témata okolo Applu.
 • Accidental Tech Podcast – Uznávaná trojice ze světa Applu – Marco Arment, Casey Liss a John Siracusa – diskutuje Apple, programování a vývoj aplikací a technologický svět obecně.
 • Apple 3.0 – Philip Elmer-Dewitt, který píše o Applu přes 30 let, si zve do své show různé hosty.
 • Asymcar – Pořad uznávaného analytika Horace Dediua o autech a jejich budoucnosti.
 • Connected – Diskuzní panel Federica Viticciho, Myka Hurleyho a Stephena Hacketta, kteří rozebírají technologie, především pak Apple.
 • The Critical Path – Další pořad, v němž vystupuje analytik Horace Dediu, tentokrát o vývoji mobilních technologií, souvisejících odvětví a jejich hodnocení optikou Applu.
 • Exponent – Podcast o technologiích od Bena Thompsona a Jamese Allwortha.
 • The Gadget Lab Podcast – Diskuze s různými hosty z dílny Wired o technologiích.
 • iMore Show – Pořad stejnojmenného magazínu iMore, který se zabývá Applem.
 • MacBreak Weekly – Diskuzní pořad o Applu.
 • Significant Digits – Opět Horace Dediu, tentokrát doplněný dalším uznávaným analytikem Benem Bajariem, diskutují technologické trhy, produkty a firmy zejména na základě dat.
 • The Talk Show With John Gruber – Již legendární pořad Johna Grubera, který se zabývá jablečným světem a zve si zajímavé hosty. V minulosti nechyběli ani vrcholní představitelé Applu.
 • Upgrade – Pořad Myka Hurleyho a Jasona Snella. Tématem opět Apple a technologie.

Další zajímavé zahraniční podcasty

 • Song Exploder – Zajímá vás, jak vznikla vaše oblíbená písnička? Moderátor si do studia zve známé umělce, kteří v několika minutách představí historii jejich známého songu.
 • Luke’s English Podcast (Learn British English with Luke Thompson) – Podcast, který používám pro zlepšení svých anglických znalostí. Různá témata, různí hosté.
 • Star Wars Minute – Patříte mezi fanoušky Star Wars? Pak si nenechte ujít tento pořad, kde moderátoři rozebírají vždy minutu nějakého dílu Star Wars.

České podcasty

 • Budiž – Český pořad tří technologických nadšenců, kteří rozebírají především Apple.
 • Cliffhanger – Nový podcast dvou otců, kteří rozebírají témata okolo popkultury.
 • CZPodcast – Legendární Filemon a Dagi a jejich pořad o technologiích.
 • Médiář – Čtvrthodina týdně o médiích a marketingu v ČR.
 • MladýPodnikatel.cz – Podcast se zajímavými hosty.
 • Radio Wave – publicistický pořad Českého rozhlasu.
 • Travel Bible podcast – Zajímavý pořad s lidmi, kteří cestují po světě, digitální nomádi a další zajímavé osobnosti.
 • iSETOS webináře – Podcast s Honzou Březinou okolo Applu.