Zavřít reklamu

Apple u specifikací svých fotoaparátů v iPhonech zmiňuje mnoho jejich vlastností a funkcí. Nejčastěji se skloňují megapixely, clona, přiblížení/zoom, optická stabilizace obrazu (OIS) a hodně se zapomíná na počet členů objektivu. To tedy u veřejnosti, protože Apple se jejich počtem chlubí na každé keynote. A právem. 

Pokud se podíváme na aktuální špičku, tedy iPhony 13 Pro a 13 Pro Max, obsahují ty šestičlenný objektiv u teleobjektivu a ultraširokoúhlého objektivu a sedmičlenný objektiv v případě širokoúhlého objektivu. Modely iPhonu 13 a 13 mini nabízejí pětičlenný ultraširokoúhlý fotoaparát a také sedmičlenný širokoúhlý fotoaparát. Šestičlenný širokoúhlý objektiv ale nabízel už třena iPhon 6S. Co to ale všechno reálně znamená?

Více je lépe 

Sedm prvků objektivu v případě širokoúhlého objektivu uvedl Apple už s iPhony 12 Pro. Cíl této sestavy je především v tom, aby zvýšila schopnost smartphonu zachytit světlo. Kdybyste se pak ptali, na čem ve fotografii záleží nejvíce, tak ano, je to právě na světle. Kombinací velikosti senzoru, a tím pádem velikosti i jednoho pixelu a počtu členů objektivu, se dokáže zlepšovat clona. Tu Apple u širokoúhlého fotoaparátu dokázal z f/1,8 u iPhonu 11 Pro Max posunout na f/1,6 u iPhonu 12 Pro Max a na f/1,5 u iPhonu 13 Pro Max. Pixely se přitom zvětšovaly z 1,4 µm na 1,7 µm až na 1,9 µm. U clony přitom platí, že čím menší číslo, tím lepší, u velikosti pixelu je tomu naopak.

Prvky objektivu neboli také čočky jsou tvarové typicky skleněné nebo syntetické díly, které určitým způsobem ohýbají světlo. Každý prvek má jinou funkci a všechny spolu vzájemně harmonicky spolupracují. Většinou jsou pevně připojeny k objektivu, u klasických fotoaparátů jsou pohyblivé. Právě to pak fotografovi umožňuje kontinuální zoom, lépe zaostřovat nebo pomáhají při stabilizaci obrazu. Ve světe mobilních fotoaparátů už také máme kontinuální zoom, a to v případě modelu telefonu Sony Xperia 1 IV. Pokud splní očekávání, jistě jej použijí i jiní výrobci. Např. Samsung už delší dobu nabízí periskopický objektiv a tímto by jeho možnosti ještě umocnil.

iPhone 13 Pro

Samozřejmě ještě záleží na tom, do kolika skupin jsou jednotlivé čočky seskupeny, protože každá skupina má jiný úkol. V zásadě zde ale platí, že více je lépe, a že ony počty nejsou jen marketingovým trikem. Limitace je zde samozřejmě v tloušťce zařízení, protože jednotlivé prvky jsou náročné na prostor. Ostatně také právě proto nám pořád rostou výstupy na zádech zařízení právě okolo fotomodulu. Právě proto jsou také modely iPhone 13 Pro v tomto ohledu prostorově výraznější, než iPhone 12 Pro, protože jim prostě přibyl jeden člen. Budoucnost je ale právě ve „periskopu“. Toho se s největší pravděpodobností v iPhone 14 ještě nedočkáme, výroční iPhone 15 by ale mohl konečně překvapit. 

.