Zavřít reklamu

Technologická výstava CES 2021 nám pomalu skončila, a byť se tento rok udála výhradně virtuálně, nabídla velkolepější a přelomovější představení než kdy dříve. A není se čemu divit, kromě tuny informací o nejrůznějších robotech, 5G a řešení palčivých problémů lidstva jsme se dočkali i poměrně neobvyklého oznámení ze strany společnosti Panasonic. Ta si pro zákazniky a nejen technologické nadšence připravila praktickou ukázku displeje do aut a jasně ukázala, že pro futuristický zážitek nutně nemusíte kupovat drahé vozidlo. Stejně tak se vytáhl i Qualcomm, který přímo podpořil konkurenci Applu 1.4 miliardami dolarů a vesmírná agentura SpaceX, která zamíří do vesmíru již příští úterý.

SpaceX opět boduje. Svůj test Starshipu uskuteční již příští úterý

Nebyl by den, aby se neobjevilo nějaké to oznámení o gigantické vesmírné společnosti SpaceX, která si pro sebe poslední dobou krade titulní listy takřka všech novin a fascinuje nejen nadšence do vesmíru, ale také běžné obyvatele naší skromné planety. Tentokrát si totiž společnost připravila test své vesmírné lodi Starship, o němž jsme informovali již před několika dny. Tehdy však ještě nebylo jisté, kdy se vlastně tato velkolepá podívaná odehraje a byli jsme vydáni jen napospas spekulacím a nejrůznějším domněnkám. To však naštěstí končí a my se z úst společnosti dozvídáme, že si Starship udělá výlet do vesmíru s největší pravděpodobností již příští úterý.

Ostatně, předchozí test nedopadl úplně podle představ, a byť inženýři dosáhli toho čeho chtěli, prototyp Starship při neopatrném dopadu explodoval. S tím se však tak nějak počítalo a SpaceX se na tyto drobné nedostatky jistě zaměřilo. Tentokrát totiž vesmírnou loď čeká další výškový test, který má potvrdit, že je schopná unést jak sebe sama, tak pořádně těžký náklad, aniž by došlo k nějakým neočekávaným problémům. Vedle NASA a dosud největší rakety této vesmírné společnosti se tak máme dočkat další pořádné podívané, která nastane již za několik dní a velmi pravděpodobně pokoří další nepsaný milník.

Společnost Panasonic se pochlubila displejem pro přední sklo. Předvedla i praktickou ukázku

Když přijde řeč na auta a chytrou technologii, mnozí experti bijí na poplach. Ačkoliv je totiž v dnešní době možné jednoduše využívat navigaci i další informace během cesty, aniž byste museli sputit zrak z čelního skla, integrované displeje jsou stále poněkud nepřehledné a nabízejí více informací, než by bylo vhodné. S řešením přispěchala společnost Panasonic, o níž sice nebylo v poslední době příliš slyšet, ale zato se má rozhodně s čím pochlubit. Na CES 2021 nás totiž čekala praktická ukázka speciálního čelního displeje, který zobrazuje nejen navigaci a správný směr, ale také informace o provozu a další detaily, které byste jinak museli složitě vyhledávat.

Řeč je například o umělé inteligenci, která v reálném čase zpracovává informace o provozu, cyklistech, kolemjdoucích a další podstatné záležitosti, díky nimž budete moci včas zareagovat. Představte si zkrátka takové uživatelské rozhraní ve videohře, kde se zobrazuje nejen rychlost a směr jízdy, ale také také další, více či méně důležité detaily. Právě na tento aspekt se chce Panasonic zaměřit a nabídnout kompaktní, dostupný a především bezpečný displej na bázi rozšířené reality, díky němuž se jen tak neztratíte. Podle slov společnosti lze navíc rozhraní implementovat takřka do každého vozidla, aniž by výrobci aut museli vyvíjet cokoliv navíc. Dá se tedy očekávat, že se systém od Panasonic stane novým standardem.

Qualcomm pěkně poškádlil Apple. Konkurenci nabídl 1.4 miliardy dolarů

O společnosti Nuvia, která se zaměřuje primárně na výrobu čipů pro servery a datová centra, jsme v minulosti informovali již mnohokrát. Ostatně, právě tohoto výrobce založili bývalí inženýři z Applu, kteří se rozhodli společnosti nekonkurovat a místo toho si vyšlapat vlastní cestu. To se pochopitelně Applu nelíbilo a několikrát neúspěšně tuto „vycházející hvězdu“ zažaloval. Olej do ohně však přilil i Qualcomm, který se rozhodl jablečného giganta poněkud poškádlit a nabídl Nuvii investici v hodnotě 1.4 miliard dolarů. A nejedná se o ledajakou investici, Qualcomm totiž výrobce formálně odkoupil, respektive získal nadpoloviční podíl.

Qualcomm má totiž s Nuvií poměrně ambiciózní plány, které se začaly šířit zpravodajskými kanály jako lavina. Společnost se totiž pochlubila s nanejvýš přelomovou technologií, díky které lze dosáhnout o poznání levnějšího provozu, nižší energetické spotřeby a především nesrovnatelně vyššího výkonu. Toho si gigantický výrobce čipů rychle všiml a rozhodl se, že tento systém implementuje nejen do svých čipů pro datová centra, ale také do smartphonů a chytrých automobilů. Tak či onak, investice se má Qualcommu rozhodně vyplatit, jelikož má Nuvia co nabídnout a dá se očekávat, že v budoucnu se tato nabídka ještě rozroste.

.