Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple oznámil letos první novinku

Ve včerejším pravidelném souhrnu jsme nakousli, že bychom se již dnes mohli dočkat představení letos první jablečné novinky. O tom ostatně informovala stanice CBS, kde byl hostem rozhovoru sám ředitel Applu Tim Cook. Zároveň jsme přitom byli upozorněni, že se nejedná o žádný nový produkt, ale „věc“ podstatně větší. Během dnešního dne se nám kalifornský gigant skrze tiskovou zprávu konečně pochlubil – a jak to tak vypadá, drtivá většina tuzemských jablíčkářů nad tím mávne rukou, protože se novinka týká takřka pouze Spojených států. Jde totiž o nové projekty Apple v boji proti rasismu.

Cupertinská společnost už s rasismem bojuje několik let a nyní se snaží tento problém řešit efektivněji. Přesně proto se chystá podpořit spoustu nových projektů, kdy pravděpodobně nejvýznamnějším článkem je financování podnikatelů v iniciativě Black and Brown. Další poměrně velkou částí této novinky je podpora Propel Center. Jedná se o fyzický i virtuální kampus, který je vytvořen pro pomoc spolu se vzděláváním osob z nejrůznějších menšin. Dalšího vylepšení poté zamíří i na Apple Developer Academy v americkém městě Detroit.

Qualcomm se chystá odkoupit čipový start-up Nuvia

Jablečné telefony se těší celosvětové popularitě především díky svému designu, operačnímu systému a neuvěřitelně výkonným čipům. Podle nejnovějších informací agentury Reuters společnost Qualcomm již uzavřela dohoda o akvizici start-upu Nuvia, který se věnuje tvorbě čipů a byl dokonce založen bývalými návrháři samotných čipů od Applu. Cena by poté měla činit 1,4 miliardy dolarů, tedy asi 30,1 miliard korun. Qualcomm se tímto krokem snaží lépe konkurovat společnostem jako Apple a Intel.

Nuvia logo
Zdroj: Nuvia

Pojďme si ale ještě něco říct ke zmiňovanému start-upu Nuvia. Tato firma byla konkrétně založena třemi bývalými zaměstnanci Applu, kteří pracovali na návrhu a vývoji čipů A-series, tedy těch, které můžeme najít v iPhonech, iPadech, Apple TV a HomePodech. Mezi nejzásadnější projekty této společnosti se řadí jejich vlastní návrh procesoru, jenž je primárně určen pro potřeby serverů. Některé zdroje však hovoří o tom, že se Qualcomm chystá využít nové know-how pro tvorbu čipů do vlajkových lodí, laptopů, automobilových infotainmentů a asistenčních systémů pro auta.

Qualcomm se tímto krokem snaží dostat na špičku a po letech problémů tak znovu zaujmout vůdčí pozici. Samotná akvizice by společnosti navíc mohla odlehčit s ohledem na jejich dosavadní závislost na firmě Arm, která byla navíc odkoupena za 40 miliard dolarů gigantem Nvidia. Většina čipů od Qualcommu je licencována přímo Armem, což by se mohlo změnit díky použití technologiím vyvinutými start-upem Nuvia.

Prodej iPhonů celosvětově vzrostl o 10 %

Minulý rok s sebou přinesl spoustu výzev v čele s globální pandemií onemocnění COVID-19. Přesně kvůli této zdravotní krizi zaznamenal trh s chytrými telefony 8,8% pokles, kdy se celkově prodalo 1,24 miliardy kusů. Nejnovější informace nyní poskytl průzkum DigiTimes. Na druhou stranu se ale poměrně slušně dařilo telefonům s podporou 5G. Apple v této nepříliš příznivé situaci dokonce zaznamenal 10% nárůst v prodeji iPhonů oproti roku 2019. S dvouciferným poklesem se poté setkaly firmy Samsung a Huawei, zatímco polepšení zaznamenal pouze zmiňovaný Apple a Xiaomi.

.