Zavřít reklamu

Máme tu polovinu prvního týdne v novém roce a jak to tak vypadá, technologičtí giganti se nezastaví před ničím. Ačkoliv totiž pandemie pořádně otřásla ostatními odvětvími, právě nadnárodní korporace z této situace maximálně těží a snaží se ji využít ve svůj prospěch. To je mimo jiné případ i vesmírné společnosti SpaceX, která s vesmírnými lety příliš neotálí, a byť se mohlo zdát, že si dá po Vánocích alespoň na chvíli pauzu, tak je tomu právě naopak. Elonu Muskovi se hluboký vesmír zalíbil a posílá tam jednu raketu za druhou, další na oběžnou dráhu mimo jiné zamíří již tento čtvrtek. Amazon mezitím skupuje roznášková letadla pro efektivnější dodání zboží a Verizon se snaží nabídnout ultra rychlé připojení nízkopříjmovým rodinám.

Raketa Falcon 9 si na dala na krátkou dobu pauzu. Teď opět zamíří mezi hvězdy

Kdo by to byl čekal. Ještě loni jsme takřka na denní bázi informovali o vesmírných letech společnosti SpaceX a tak nějak jsme očekávali, že se Elon Musk s příchodem nového roku uchýlí ke krátkodobé pauze. To se však nestalo a vizionář se naopak snaží pokořit rekord z předchozího roku a vysílá na orbit jednu raketu za druhou. Ta nejznámější, Falcon 9, pak do vesmíru zamíří již tento čtvrtek a nebude se jednat o ledajakou misi. Na rozdíl od konce loňského roku totiž nepůjde o pouhý test, nýbrž o dlouhodobý výsledek kooperace mezi SpaceX a Tureckem, které po vesmírné agentuře požaduje vyslání speciální satelitu Turksat 5A.

Nemusíte se však bát, nepůjde o žádný super tajný vesmírný satelit, nýbrž o způsob jakým rozšířit pokrytí vysílání a nabídnout novou generaci satelitního připojení, které zajistí stabilnější signál a především větší ochranu zákazníků. Stejně jako v předchozích letech, i tentokrát za celou misí bude stát speciální dronová loď s geniálním názvem „Just Read the Instructions“, která je zaparkovaná v Atlantickém oceánu. Jedná se tak více méně o rutinu a dá se očekávat, že let proběhne hladce. V každém případě půjde o zajímavou podívanou, jelikož vesmírná loď odstartuje ve čtvrtek v noci.

Amazon se pořádně opřel do investic. Koupí dalších 11 speciálních letounů na rozvoz zboží

Gigantickému online obchodu Amazon pandemie hraje do karet. Společnost roste jako nikdy předtím, její tržby se znásobily a jak to tak vypadá, generální ředitel Jeff Bezos se rozhodně nebojí tyto prostředky investovat. Je totiž již delší dobu známo, že Amazon disponuje několika desítkami speciálních letounů, které zodpovídají za rozvoz zboží a mohou se efektivně pohybovat napříč Spojenými státy. Přesto to technologickému gigantovi nestačí a Amazon podle všeho investuje do dalších 11 letadel, které budou pocházet primárně z hangáru společnosti Boeing. Právě tento typ se totiž ukázal jako nejspolehlivější a nejrychlejší.

Infrastruktura v podobě Amazon Air se tak rozroste o dalších 11 přírůstků a nabídne větší pokrytí jednotlivých států i absenci nutnosti využívat dálnice a další, ne tak efektivní metody rozvozu. Konec konců, právě nákup letounů se ukázal jako rozhodující aspekt, díky němuž má Amazon zkrátka navrch a dokáže se elegantně dostát za několik málo hodin přes celé Spojené státy aniž by hrozilo, že by si zákazníci museli na své zboží počkat déle než jsou zvyklí. Dá se tak očekávat, že gigant bude svou flotilu postupně rozšiřovat. Mimo jiné tento krok usnadní rozvážku pomocí dronů a dalších metod, které právě na leteckou dopravu spoléhají.

Verizon v rámci speciální programu nabídne nízkopříjmovým rodinám ultra rychlé připojení

Jeden z největších internetových poskytovatelů ve Spojených státech, Verizon, loni v půlce roku spustil poměrně ambiciózní plán, který si dal za cíl zajistsit co nejrychlejší připojení co největšímu počtu zákazníků. Ukázalo se však, že řada lidí si nemůže nadstandardně rychlé připojení dovolit, a tak společnost přišla s řešením. Speciální program Fios Forward totiž míří cíleně na nízkopříjmové rodiny, které často využívají vládní program Lifeline, jenž přispívá na každodenní výdaje a nezbytné záležitosti jako je například jídlo, tarif a samozřejmě také internet. A právě tyto rodiny nově mohou využívat rozšířené podpory v podobě speciánlí nabídky.

Jen za pouhých 20 dolarů měsíčně tak mohou uživatelé s nízkými příjmy využít program Fios Forward a dočkají za to připojení o rychlosti 200 megabitů za sekundu. V případě zájmu navíc mohou upgradovat na vyšší plán v podobě 400 Mb/s, který je vyjde na 40 dolarů za měsíc. Vládní program pak za zájemce doplatí polovinu této částky, tudíž již za necelých 200 korun měsíčně budou mít lidé po celých Spojených státech přístup k nadstandardně rychlému připojení, a to jak ve formě bezdrátového signálu, tak optické sítě, kdy jim Verizon poskytne také domácí router a zapojení do infrastruktury. Rozhodně se jedná o skvělý krok kupředu a v dnešní nejissté době nevídaný krok, jak takřka všem zajistit stabilní připojení.

 

.