Zavřít reklamu

Už v dubnu letošního roku společnost Spotify oznámila, že se chce postavit proti nové podcastové platformě Applu s předplatným speciálních epizod vlastním řešením, které nabídne tvůrcům předplatné jejich pořadů. Funkce byla původně spuštěna jen pro vybrané tvůrce, a to pouze na území USA. V srpnu pak Spotify oznámilo, že platformu rozšiřuje na všechny americké podcastery a nyní konečně expanduje i do celého světa. 

Kromě USA tedy mohou podcasteři nabídnou prémiový obsah i zemích, jakými jsou Austrálie, Nový Zéland, Hongkong, Singapur, Belgie, Bulharsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Řecko, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Spojené království, přičemž příští týden se tento seznam rozšíří i o Kanadu, Německo, Rakousko a Francii.

Výhodná cenová politika 

Tvůrcům podcastů se tak nyní rozrostl seznam, kde mohou své bonusové epizody nabízet k předplatnému svým posluchačům. Těmi největšími platformami jsou samozřejmě Apple Podcasty, ale také Patreon, který na svém modelu profitoval ještě před řešením Applu. Poměrně důležitý je ale samozřejmě i nastavený pricing.

Spotify uvedlo, že po první dva roky služby si nebude od tvůrců brát žádnou provizi z předplatného podcastů, což samozřejmě dělá hlavně za účelem získání jistého podílu na trhu. Od roku 2023 bude následně provize činit 5 % z ceny, což je např. oproti Applu, který si bere procent 30, pořád prakticky za hubičku. K tomu je ještě vhodné zmínit, že placené předplatné podcastů je nezávislé na předplatném Spotify Premium a jeho výši si určuje tvůrce sám.

Přihlášení se k odběru podcastu 

Smysl předplatného je samozřejmě v tom, že svou platbou podpoříte tvůrce, kteří vám na oplátku za vaše finance poskytnou exkluzivní obsah v podobě bonusového materiálu. To, jaké epizody jsou placené, zjistíte, že se u nich vyskytuje symbol zámku. K odběru se přihlásíte přejitím na stránku pořadu a odkaz k odběru najdete již v jeho popisu. 

V případě odebírání placených podcastů se platba automaticky obnoví na konci období předplatného, pokud jej nezrušíte před datem samotného obnovení. V měsíčně zasílaném e-mailu pak Spotify uvádí odkaz na jeho zrušení. 

.