Zavřít reklamu

V současné době probíhá beta test všech nadcházejících verzí operačních systémů společnosti Apple. Zásadní novinka se objevila v testovací verzi watchOS s označením 4.3.1. Ta nově ukazuje upozornění v případě, že uživatel otevře starší aplikaci. Vypadá to, že se schyluje k něčemu podobnému, jako bylo omezení podpory (a postupný zákaz) pro 32bitové aplikace na iPhonech.

Nová beta watchOS obsahuje speciální upozornění, které se na obrazovce objeví v případech, kdy uživatel spustí nějakou WatchKit aplikaci. Toto rozhraní fungovalo primárně v případě watchOS 1 a všechny aplikace, které jej využívají, musí dostat aktualizaci. Apple nikde explicitně nezmiňuje, že podobné aplikace přestanou v budoucích verzích operačního systému fungovat. Pokud se však podíváme na iOS a jeho ukončení podpory pro 32bitové aplikace, celý postup byl velmi podobný.

Očekává se, že Apple od podpory prvních aplikací využívajících WatchKitu upustí s příchodem watchOS 5, kterého bychom se měli dočkat letos. Z hlediska aplikací jako takových jde o logický krok, neboť celý framework pro vytváření aplikací pro první verzi watchOS byl jiný než je nyní. Tehdejší aplikace byly vytvářeny na v tu dobu aktuální hardware a počítali s fungováním, na kterém byly první Apple Watch založeny. Od té doby se však situace změnila, ať už z pohledu výkonu, tak z pohledu samostatnosti samotných Apple Watch.

watchos

Právě závislost prvních Apple Watch na iPhonech je to, co tyto staré aplikace činí nevhodnými. První verze watchOS a Apple Watch streamovaly veškerý obsah do hodinek z telefonu. Tento přístup se změnil již ve watchOS 2 a od té doby jsou aplikace čím dál tím více samostatné a na spárovaném iPhonu čím dál méně závislé. V současné době tak není důvod udržovat při životě aplikace, jež využívají starých a dnes již nepoužívaných postupů.

Společnost Apple v minulém týdnu zcela ukončila podporu pro watchOS první generace a tento krok je tak logickým doplněním. Společnost chce vývojáře donutit k tomu, aby své aplikace aktualizovali na novější verze systémů (pokud tak doposud neudělali, což je vzhledem k obrovským změnám poměrně nepředstavitelné).

Zdroj: 9to5mac

.