Zavřít reklamu

Nové iPhony 11 jsou úspěšné. Jejich prodeje se pak odráží na nárůstu podílu operačního systému iOS hned na několika trzích. Překvapením je, že domácí trh v USA spíše stagnuje.

Statistiky pochází od společnosti Kantar. Ta jako Evropu bere pět největších trhů, tedy Německo, Velkou Británii, Francii, Španělsko a Itálii. V průměru v těchto zemích narostl podíl iOS společně s uvedením iPhonů 11 o 2 %.

Mnohem zásadnější skok se konal v Austrálii a Japonsku. V Austrálii iOS porostl o 4 % a v Japonsku dokonce o 10,3 %. Apple byl vždy v Japonsku silný a nyní svou pozici nadále upevňuje. Patrně překvapením po těchto pozitivních zprávách je mírný pokles na domácím trhu v USA. Tam se podíl snížil o 2 % a v Číně pak o 1 %. Kantar však stihl do statistik zahrnout pouze první týden prodejů. Čísla se samozřejmě mohou dále vyvíjet s širší dostupností nových modelů iPhonů 11.

Nové modely zvýšily prodeje smartphonů o 7,4 % ve třetím čtvrtletí 2019. To je lepší skóre, než předchozí iPhone XS / XS Max a XR, které za stejné období přispěly pouze 6,6 %. Prodeje nových modelů jsou velmi dobré. Zejména základní iPhone 11 se díky své konkurenceschopné ceně ujal vedení, ačkoli modely Pro jsou těsně v závěsu. Podíl nových modelů na prodejích iPhonů je stejný v USA jako v EU, ale celkově pak ve třetím čtvrtletí vyšplhaly až na 10,2 %.

iPhone 11 Pro a iPhone 11 FB

V Evropě zabojoval v posledním čtvrtletí zejména Samsung

Slabší prodeje v Číně jsou přičítány na vrub zejména obchodní válce s USA. Domácí uživatelé navíc více upřednostňují domácí značky anebo telefony z nižších a levnějších segmentů. Domácí výrobci ovládají 79,3 % tamního trhu. Huawei a Honor mají dohromady 46,8 % podílu na trhu.

V Evropě pak postavení iPhonů ohrožuje Samsung se svou úspěšnou modelovou řadou A. Modely A50, A40 a A20e zabírají první tři příčky celkových prodejů. Samsungu se tak podařilo zaujmout evropské zákazníky napříč všemi cenovými kategoriemi a nabídnout alternativu k smartphonům od Huawei a Xiaomi.

Na území USA bojují iPhony zejména s domácím Google Pixelem, jež dodává oblíbené levnější varianty Pixel 3a a Pixel 3a XL, zatímco se LG soustředí na boj ve středním segmentu.

Zdroj: kantarworldpanel

.