Zavřít reklamu

Apple po roce a půl nepřímo přiznal, že první generace operačního systému pro Watch byla špatná a nedávala smysl. Kalifornská společnost totiž nejnovější watchOS 3 představila společně se sloganem „Jako by to byly nové hodinky“ a částečně má pravdu. Nový systém je znatelně rychlejší, především pak v oblasti spouštění aplikací třetích stran. Celkově se také změnil způsob ovládání a přibyly nové funkce. Výsledkem je znatelně lepší zážitek, a to nejen z ovládání, ale z celého produktu.

WatchOS 3 testuji od první vývojářské verze a hned první den moji pozornost nejvíce upoutal nový Dock. Jedná se o první důkaz velkého přemodelování celého ovládání, kdy boční tlačítko pod korunkou už neslouží k vyvolání oblíbených kontaktů, ale nově nejpoužívanějších aplikací. V Docku se watchOS 3 snaží ukazovat ty aplikace, které můžete chtít v daný okamžik nejpravděpodobněji spustit. Navíc aplikace usazené v Docku běží na pozadí, takže jejich spuštění je bleskové.

Dock si může každý uživatel přizpůsobit, a tak pokud vám v něm některá aplikace chybí, můžete si ji do něj dvěma způsoby přidat. Přímo z Watch to jde snadno: jakmile spustíte aplikaci, stiskněte tlačítko pod korunkou a její ikona se objeví v Docku. Do něj pak můžete přidávat aplikace také z aplikace Watch pro iPhone. Odstranění je opět snadné, stačí ikonu vytáhnout směrem vzhůru.

Dock je v oblasti používání Apple Watch velký krok kupředu. Aplikace se nikdy nespouštěly tak rychle, což ostatně platí pro celý systém. I z hlavního menu spustíte mail, mapy, hudbu, kalendář či další aplikace znatelně rychleji, než tomu bylo předtím. Na druhou stranu mi původní boční tlačítko a rychlé kontakty celkem chybí. Často jsem je využíval během řízení, když jsem potřeboval rychle vytočit nějaké číslo. Nyní používám právě Dock a záložku oblíbených kontaktů.

Nové ciferníky

Třetí hodinkový operační systém také ukázal, že Watch mohou být ještě osobnějším zařízením, čehož docílíte změnou ciferníku. Dosud pro změnu vzhledu bylo potřeba zatlačit na displej a použít Force Touch, načež následovalo zdlouhavé švihání, úprava a změna ciferníku. Nyní stačí jen prstem přejet z jedné strany na druhou a vzhled ciferníku se ihned promění. Jednoduše tak vybíráte z předem připravené sady ciferníků. Původní systém samozřejmě i nadále funguje a použijete ho v případě, že si chcete změnit barvu, ciferník či jednotlivé komplikace, tedy zkratky pro aplikace.

Správu ciferníků také můžete provádět pomocí iPhonu a aplikace Watch. Ve watchOS 3 přitom nově naleznete hned pět nových ciferníků. Tři z nich jsou určené pro sportovce, jeden pro minimalisty a poslední pro „hračičky“. Pokud rádi sledujete průběh své denní aktivity, patrně oceníte digitální a analogový přehled, který lze zobrazit i formou malých ciferníků. Na hodinkách pak neustále vidíte, kolik jste již spálili kalorií, jak dlouho jste chodili a zda máte splněno stání.

V případě minimalistického ciferníku zvaný Číslice vidíte jen aktuální hodinu a maximálně jednu komplikaci. Pro milovníky Walta Disneyho přibyla k myšáku Mickeymu i jeho kolegyně Minnie. Obě animované postavičky nově umí také mluvit. Nečekejte však sáhodlouhou konverzaci. Po kliknutí na displej vám Mickey nebo Minnie akorát řeknou aktuální čas, a to v českém jazyce. Funkci samozřejmě můžete i vypnout/zapnout, opět v aplikaci Watch na iPhonu. Je to celkem šikovná záležitost, když chcete ohromit kamarády či lidi na ulici.

Ve watchOS 3 pak nadále pochopitelně zůstávají i starší, dosud dostupné ciferníky. Některé akorát prošly drobnými obměnami, jako tomu je v případě Extra velkého ciferníku, v němž si můžete kromě času zobrazit i jednu hlavní aplikaci, například Dýchání nebo Tep. U ciferníků také naleznete novou škálu barev a můžete si k nim nadále přidávat libovolné komplikace, které vývojáři neustále vylepšují.

Plnohodnotné Ovládací centrum

Co ovšem oproti předchozím watchOS ve „trojce“ zmizelo, jsou rychlé přehledy, tzv. Glances, které se vyvolávaly tažením prstu od spodní hrany ciferníku, nabízely rychlé informace z různých aplikací a nikdy se pořádně neuchytily. Jejich funkci ve watchOS 3 logicky nahradil Dock a místo po Glances konečně obsadilo plnohodnotné Ovládací centrum, které dosud na Apple Watch znatelně chybělo.

Nyní velmi rychle můžete zjistit, kolik vám zbývá v hodinkách baterie, zda máte zapnuté zvuky, spustit/vypnout režim letadlo či spárovat Bluetooth sluchátka. Vše nyní zjistíte nebo zapnete a vypnete rychle, stejně jako v iOS.

Z ciferníků naopak Apple potichu odebral funkci cestování časem, kdy bylo možné se otáčením digitální korunky snadno pohybovat v čase a například kontrolovat, jaké schůzky vás čekají. Důvod nativního vypnutí této funkce je nejasný, ale patrně se Cestování časem (Time Travel) také mezi uživateli příliš neuchytilo. Lze ho nicméně opět zapnout přes aplikaci Watch v iPhonu (Hodiny > Cestování časem a zapnout).

Nové nativní aplikace

Na stejném místě ve watchOS 3 zůstal alespoň rychlý přehled notifikací. Jako v iOS stáhnete lištu od horního okraje hodinek a hned vidíte, co jste zmeškali.

Novinkou je – v předchozích watchOS nepochopitelně opomíjená – aplikace Připomínky, kterou si nyní mohou uživatelé otevřít také v hodinkách. Bohužel ovšem není možné jednotlivé listy editovat, takže nelze přidávat přímo ve Watch nové úkoly, ale můžete si jen ty stávající odškrtávat. Mnozí tak budou muset znovu sáhnout po aplikacích třetích stran, jako je například todoist nebo Omnifocus, jež umí úkoly spravovat plnohodnotně i na zápěstí.

Po vzoru iOS 10 také v hlavním menu hodinek naleznete aplikaci Domov. V případě, že máte nějaká zařízení, která podporují takzvanou chytrou domácnost, a máte je spárovaná s vaším iPhonem, můžete všechny funkce ovládat přímo ze zápěstí. Snadno tak změníte teplotu v místnostech, otevřete garážová vrata nebo zapnete klimatizaci. Jedná se o logické rozšíření platformy HomeKit a Apple Watch mají poskytnout ještě snazší ovládání, když nemáte po ruce iPhone.

Drobnou novinkou je také aplikace Najít přátele, opět známá z iOS, kterou využijí například starostliví rodičové. V případě, že vaše ratolesti používají nějaké zařízení s nakousnutým jablkem, snadno je můžete pomocí této aplikace sledovat a mít je pod kontrolou. Podobným způsobem můžete sledovat i zbytek rodiny či kamarády.

Zase to zdraví

Není žádným tajemstvím, že se Apple v posledních letech zaměřuje čím dál více na oblast zdraví. V každém novém operačním systému napříč platformami lze nalézt nové aplikace a funkce, které se zaměřují právě na lidské tělo. Jedna z hlavních novinek ve watchOS 3 je aplikace Dýchání, která se pro mě stala za poslední měsíce zcela neocenitelným pomocníkem. Dříve jsem k meditaci či praktikování principu všímavosti (mindfulness) používal aplikace třetích stran, například Headspace. Aktuálně si bohatě vystačím s Dýcháním.

Jsem rád, že v Applu opět přemýšleli a Dýchání spojili s haptickou odezvou. Díky tomu je meditace mnohem snazší, především pak pro lidi, kteří s podobnými praktikami teprve začínají. Klinické testy totiž ukazují, že meditace všímavosti může být stejně účinná jako analgetika předepsaná lékařem a může podpořit přirozené uzdravování těla. Meditace také mírní úzkost, depresi, podrážděnost, vyčerpání či nespavost, které jsou důsledkem chronické bolesti, nemoci či každodenního zaneprázdnění.

Apple ve watchOS 3 myslel také na vozíčkáře a optimalizoval pro ně fungování fitness aplikací. Nově místo upozornění, aby si člověk stoupl, hodinky vozíčkáře upozorní, že by se měl projet. Hodinky přitom umí snímat až několik druhů pohybu, jelikož existuje hned několik vozíčků, které se pomocí rukou ovládají odlišným způsobem.

Pokud jde o život

Vlastní aplikaci také obdrželo měření tepu. Připomeňme jen, že tep byl dosud součástí Glances, které Apple ve watchOS 3 úplně zrušil. Za zmínku stojí také SOS tlačítko, které je nově implementováno do bočního tlačítka pod korunkou. Když ho delší dobu podržíte, hodinky automaticky přes iPhone nebo Wi-Fi vytočí linku 112, a tak pokud se například nacházíte v ohrožení života, nemusíte ani sahat pro telefon do kapsy.

SOS číslo nicméně nejde měnit, a tak si nemůžete navolit například volání přímo na linky 155 nebo 158, patřící záchranářům, respektive policii, protože tísňovou linku 112 obsluhují hasiči. Nemůžete si tak případně nastavit jako tísňový kontakt ani osobu blízkou. Apple zkrátka ve všech zemích nabízí pouze vytočení univerzální tísňové linky, i proto, že například jiná v některých zemích ani neexistuje.

V České republice tak může být efektivnější využít například aplikaci Záchranka, která funguje i na jablečných hodinkách a na rozdíl od SOS tlačítka umí záchranářům odeslat také GPS souřadnice, kde se právě nacházíte. Má to však opět malý háček, musíte mít u sebe iPhone a aktivovaná mobilní data. Bez nich pouze vytočíte linku 155. Každé řešení tak má svá pro a proti.

Novinky pro sportovce

Apple také myslel na sportovce – což se ve velkém ukázalo v nových Apple Watch Series 2 – a v aplikaci Cvičení ve watchOS 3 vidíte až pět ukazatelů: vzdálenost, tempo, aktivní kalorie, uplynulý čas a tep, a to bez nutnosti přecházet na další stránku. Pokud rádi běháte, jistě také oceníte automatické zastavování, například když stojíte na semaforu. Jakmile se znovu rozběhnete, spustí se i měřák na Watch.

Aktivitu také nově můžete sdílet s přáteli či s kýmkoliv jiným. V iPhonu se k těmto účelům nachází aplikace Aktivita, kde v dolní liště naleznete volbu sdílení. Pomocí Apple ID či e-mailu můžete pozvat své přátele a vzájemně se poměřovat. O každém pokroku vám chodí na Watch notifikace, takže během dne uvidíte, kdo z vašich kamarádů má již splněno. Podobné funkce už dlouho využívá většina konkurenčních aplikací a fitness náramků, takže byla jen otázka času, kdy na tuto vlnu naskočí také Apple.

Drobné novinky, které potěší

V iOS 10 pro iPhony a iPady se objevily mimo jiné zcela nové a zásadně vylepšené Zprávy, které si můžete v omezené míře užít i na Apple Watch. Pokud vám někdo z iPhonu zašle zprávu s nějakým efektem nebo samolepkou, uvidíte je i na displeji hodinek, ale plnohodnotné využití všech funkcí zůstává nadále devízou iOS 10. Ani na macOS Sierra nejde využít zdaleka všech efektů.

V rámci betaverzí jsem měl možnost ve watchOS 3 otestovat také možnost psaní zpráv ručně. To znamená, že prstem na displej píšete jednotlivá písmena a Watch si je automaticky převádí na text. Prozatím je ale tato funkce omezená jen pro americký a čínský trh. Číňané ji mohou využít pro zadávání svých složitých znaků, ale jinak je pochopitelně mnohem efektivnější diktování.

V rámci svých posledních operačních systémů Apple znovu zapracoval na tzv. kontinuitě, kdy jsou mezi sebou jednotlivá zařízení k maximálně efektivitě práce provázána. Proto je nyní možné odemknout MacBook přímo pomocí hodinek. Potřeba je mít novější MacBook s macOS Sierra a hodinky s watchOS 3. Když se pak k MacBooku s Watch jen přiblížíte, počítač se automaticky odemkne, aniž byste museli zadávat jakékoliv heslo. (Návod na to, jak nastavit Apple Watch pro odemknutí MacBooku, připravujeme.)

Nakonec si prošla změnami i aplikace Watch na iPhonu, kde si své vlastní místo vydobyla galerie ciferníků. V ní si můžete předem nastavit vlastní sadu ciferníku, mezi kterými pak na zápěstí snadno přecházíte a měníte podle potřeby. Pokud na Watch rádi pořizujete screenshoty, možná vás překvapí, že je nejprve musíte v aplikaci zapnout. Stačí spustit Watch a v sekci Obecné aktivujete snímky obrazovky. Ty pak vytvoříte stisknutím korunky a bočního tlačítka zároveň.

Třetí operační systém nepřináší novinky jen pro koncové uživatele, ale i pro vývojáře. Ti mají konečně přístup ke všem senzorům a operačnímu systému. V budoucnosti se tak jistě dočkáme skvělých aplikací, které budou využívat například korunku, haptiku nebo tepové senzory. S přihlédnutím na novou generaci Apple Watch Series 2 a nového rychlejšího čipu, který se skrývá uvnitř, budou všechny aplikace znatelně rychlejší, propracovanější, a to včetně lepší grafiky. Rozhodně se máme na co těšit.

Jsou to fakt nové hodinky?

WatchOS 3 bezesporu přináší do hodinek menší revoluci. Apple konečně vyladil drobné poporodní bolesti, přidal nové funkce a především zrychlil spouštění a načítání všech aplikací. Osobně mám mnohem větší radost z používání, což se projevuje tím, že aktivně během dne spouštím více aplikací, než jsem byl – i vzhledem ke zmíněným omezením – zvyklý.

Proto pro mě dosud byly Apple Watch zejména jen doplňkem a prodlouženou rukou pro iPhone, který jsem tak často nemusel vytahovat z brašny. Nyní se hodinky konečně staly plnohodnotnějším zařízením, ze kterého lze mnoho věcí rovnou vyřídit. Apple z Watch díky novému operačnímu systému vymáčkl mnohem více šťávy a jsem zvědavý, co nás v budoucnosti čeká. Potenciál tu rozhodně je.

.