Zavřít reklamu

Na poli streamování obsahu se v posledních měsících hovoří zejména o dvou velkých hráčích, kteří v průběhu letošního podzimu vstupují na trh – Apple se svou službou Apple TV+ a Disney se svou službou Disney+. O novince od Applu toho ve skutečnosti moc nevíme, naopak o chystané platformě od Disneyho se toho ví poměrně dost a zatím to vypadá, že Disney boduje takřka na všech frontách. Může se Apple v něčem poučit?

Disney má oproti Applu zásadní výhodu v dostupném obsahu, který může budoucím zákazníkům nabídnout. Jakkoliv se Apple zcela očividně snaží, a pumpuje neuvěřitelné množství prostředků do výroby svého vlastního originálního obsahu, se širokou škálou (veskrze populárních) děl z knihovny Disney se moc měřit nemůže. Právě obsah bude jedním z největších taháků nové služby od Disney. Ruku v ruce s cenou, která bude na tomto poli bezkonkurenční.

12. listopadu dojde ke spuštění a zájemci budou Disneymu platit velmi skromných $6,99 měsíčně (cca 150 korun) za přístup k veškerému obsahu. Cenová politika Applu není oficiálně známá, mluví se však o ceně 10 dolarů/měsíčně za nějaký základní tarif, jehož cena se může měnit v závislosti na celkovém množství služeb, které bude uživatel vyžadovat (větší možnost offline úložiště, více streamovacích kanálů apod.). Disney v tomto ohledu nabídne víceméně vše za jednu cenu.

V oněch 7 dolarech měsíčně bude možnost streamování obsahu až na čtyřech zařízeních současně, neomezený přístup ke 4K kopiím filmů a seriálů či tvorbu až sedmi uživatelských profilů vázaných na jeden zaplacený účet. Například u Netflixu si musí uživatelé připlácet (16 dolarů měsíčně) jak za přístup ke 4K obsahu, tak pokud chtějí více (4) streamovacích kanálů najednou.

Oproti Netflixu bude Disney přistupovat jinak i k uvolňování obsahu. Netflix při vydání nové série seriálu obvykle vypustí kompletní sérii najednou. Disney pro svůj dlouhodobější obsah plánuje pracovat s týdenním vydávacím cyklem a novinky tak divákům dávkovat postupně. A že nových seriálů a mini sérií, které budou založené na profláknutých a kultovních snímcích, bude opravdu dost.
V současné době se ví o několika projektech, které více či méně volně navazují na některé velmi populární série či projekty a do jisté míry tak nabídnou rozšířený vhled do toho či onoho světa. O víkendu se na YouTube objevil trailer k novému seriálu ze světa Star Wars – The Mandalorian, nového obsahu se dočká třeba High School Musical, přepracování do moderního kabátu pohádka Lady and the Tramp, vánoční snímek Noelle či projekt s názvem The World According to Jeff Goldblum. Mluví se také o projektu spojeném s Evanem McGregorem, coby Obi-Wanem Kenobi.
K výše uvedenému se v budoucnu zařadí například další projekty spadající pod MCU (Marvel Cinematic Universe), které mohou platformu Disney+ využít k vydávání menších projektů, v rámci kterých nám představí ne tolik známé superhrdiny či doplní/dovysvětlí příběh některých z nich.
Ke spuštění Disney+ dojde za necelé tři měsíce, tedy pravděpodobně později než tomu bude v případě Apple TV+. Dle doposud zveřejněných informací to však vypadá, že pro běžného diváka nebude nabídka od Applu natolik lákavá, aby jí dal přednost před novinkou od Disney. Do spuštění obou služeb se může ještě ledacos změnit, zatím to však vypadá, že má Disney navrch a to možná i ve všech aspektech porovnání.
disney+

Zdroj: Phonearena

.