Zavřít reklamu
iWant

Dnes je to 7 let, co odešel Steve Jobs. Jak si Apple vede bez svého stvořitele?

iWant

5. října 2011. Poslední den pro Steva Jobse a první den pro Apple bez svého hlavního hnacího motoru. Dnes je tomu přesně sedm let od chvíle, kdy zemřel Steve Jobs na následky rakoviny slinivky. Přestože on sám trval na tom, aby se firma posunula dál a aby nelpěla na jeho odkazu, byl jeho odchod po mnoha stránkách náročný. Apple byl za Jobse velmi specifický a většinu času úspěšný a prosperující. Veřejnost – a jistě nejen ta – měla obavy o to, zda Tim Cook zvládne vést Apple správně. A „správně“ podle některých znamenalo „stejně jako Steve“.

Změna jménem Cook

Steve Jobs řídil Apple tak, jako by šlo o malý startup, jehož klíčovou osobností je on jako zakladatel. Veškerá významná rozhodnutí musela procházet přes jeho osobu. Často docházelo k tomu, že někerá rozhodnutí prostě učiněna nebyla, protože Jobs neměl o danou věc zájem. Jednalo se například o charitativní program v roce 1997. Jobs měl kromě jiného pod palcem také akvizice jiných firem a řadu dalších oblastí,

Přístup Tima Cooka k vedení Applu je minimálně v tomto směru značně liberálnější a Jobsův nástupce nemá nejmenší problém s přerozdělováním úkolů a povinností. Po svém nástupu do čela společnosti Cook významně zintenzivnil charitativní působení Applu a přikročil také k akvizicím větších společností – jedním příkladem za všechny může být značka Beats, kterou Apple vzal pod svá křídla v roce 2014. Zaměřil se také na to, aby Apple upevnil svou pozici technologické firmy, která zároveň představuje luxusní značku. Skvěle mu v tom pomáhá Angela Ahrendts, která má s budováním luxusní značky zkušenost mimo jiné z doby, kdy řídila módní firmu Burberry. Její přestup do čela vedoucí maloobchodu stál cupertinskou společnost 73 milionů dolarů.

Angela Ahrendts není jediným zaměstnancem, který vyměnil luxusní módu za symbol nakousnutého jablíčka – v témže roce nastoupil do Cupertina i Paul Deneve, ředitel Yves Saint Laurent. Tim Cook se nebojí ani inovací – za dobu jeho působení přišly na svět chytré hodinky Apple Watch, změnil se design iPhonů a jablečné smartphony se rovněž zbavily 3,5mm jack konektoru.

Apple zažíval pod vedením Steva Jobse po většinu času suverénní vzestup. I po jeho smrti zůstává značkou, která se od svých technologických konkurentů liší. Apple znají lidé po celém světě a řada z nich si přeje vlastnit některý z jeho produktů zkrátka jen proto, že „je to Apple“. Jakýmsi synonymem pro Apple ale i nadále zůstává právě Steve Jobs. Obrázek charismatického a velmi svérázného ředitele s neodmyslitelnými brýlemi, v džínách a černém roláku, zůstane s cupertinskou společností spjatý nejspíš již napořád. Není lehké chopit se kormidla po tak zdatném kapitánovi, Timu Cookovi ale odvaha v tomto směru rozhodně nechybí.

Navzdory tomu, že mu byl vyčítán nedostatek techologické vize a znalosti designu, kterými disponoval Jobs, Cook rozhodně Applu nijak neuškodil. Jobsův nástupce se zaměřuje spíše na dlouhodobější záležitosti, přičemž otázku designu zcela přenechal Jonymu Ivemu, expertovi na slovo vzatému. O tom, že neudělal chybu, svědčí již zmíněné Apple Watch. Cook se nebojí ani méně nápadných aktualizací, ale ani změn designu či zcela nových produktů. Navzdory občasným propadům i kritice lze tedy s klidem říci, že Apple i bez Steva Jobse zdárně kráčí tím správným směrem.

Zdroje: Vox, QueensJournal