Zavřít reklamu

Společnost Apple v posledních dnech provádí jakousi razii v App Store. Ze svého obchodu s aplikacemi odstraňuje ty z nich, které neoprávněně sdílí polohu svých uživatelů. Děje se tak na základě porušení pravidel App Store, které jsou pro všechny vývojáře stejné. Do současné chvíle z obchodu zmizelo několik různých aplikací.

Apple tak koná v souvislosti s nadcházejícím příchodem nové legislativy EU, která výrazně mění podmínky, za jakých mohou poskytovatelé služeb uchovávat a sdílet osobní informace o svých klientech či uživatelích. Apple se zaměřuje na aplikace, které sdílí údaje o poloze svých uživatelů bez toho, aniž by zažádaly o povolení k této činnosti.

Pokud Apple nějakou takovou aplikaci najde, v App Store ji učiní dočasně nedostupnou a kontaktuje vývojáře s tím, že jejich aplikace porušuje některé zásady App Store (konkrétně jde o body 5.1.1 a 5.1.2. o přeposílání polohových dat bez souhlasu uživatele). Dokud nebudou z aplikace odstraněny všechny prvky, které výše zmíněné body porušují, aplikace bude stále nedostupná. Naopak, po jejich odstranění se celý případ prošetří znovu a případě shody s pravidly, bude aplikace opět dostupná.

Tyto kroky se vztahují převážně na ty aplikace, které nedostatečně (nebo vůbec) informují uživatele o tom, co se s jejich daty děje, kam je aplikace posílá a kdo všechno k nim má či bude mít přístup. Obyčejný souhlas s poskytováním informací Applu údajně nestačí. Společnost po vývojářích chce, aby uživatelům nabídli detailní informace o tom, co se s jejich daty děje a bude dít. Stejně tak se Apple zaměřuje na aplikace, která sbírají data o uživatelích mimo rámec fungování aplikace samotné. Jinými slovy, pokud o vás aplikace shromažďuje informace které ke svému fungování nepotřebuje, jde z App Store pryč.

Výše zmíněné požadavky na vývojáře souvisí s novou legislativou EU, jež se zaměřuje na osobní data uživatelů. Mnozí ji znají pod zkratkou GDPR. Tento nový legislativní rámec začíná platit od konce měsíce května a za poslední dva měsíce způsobil velkou vlnu změn, zejména v případě sociálních sítí a dalších platforem, které ve velkém pracují s osobními daty uživatelů.

Zdroj: 9to5mac

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více