Zavřít reklamu

Drtivá většina jablíčkářů si na svém iPhonu nemění vyzvánění, a používají tedy to výchozí. Toho si ostatně může všimnout každý ve svém okolí. Pravděpodobně jen zřídkakdy se setkáme se situací, kdy by něčí iPhone vyzváněl jinak. Ještě před lety tomu tak ale nebylo. V časech před příchodem chytrých telefonů se chtěl téměř každý odlišit a mít tak na svém mobilu vlastní polyfonní vyzvánění, za které byl ochoten klidně zaplatit. Jenže proč nastala tato změna?

Důležitou roli v tomto sehrál i nástup sociálních sítí. Právě kvůli nim totiž řada lidí začala používat takzvaný tichý režim, aby se vyhnuli neustálému pípání notifikací, které ve větším množství mohou být více než otravné. Ostatně právě proto bychom našli i řadu uživatelů, kteří už, s trochou nadsázky, už ani sami netuší, jaké je vlastně jejich vyzvánění. V tomto ohledu pak dává smysl, že vlastně ani nemají potřebu si jej jakkoliv měnit.

Proč si lidé nemění vyzvánění

Samozřejmě i nadále se nabízí otázka, proč si lidé vlastně přestali měnit svá vyzvánění a jsou nyní naopak věrní těm výchozím. Je nutno zmínit, že tohle je případ především jablíčkářů, respektive uživatelů iPhonů. Právě iPhone je znám pro řadu svých unikátností a jeho výchozí vyzvánění je rozhodně jedním z nich. Za dobu existence jablečného telefonu se tento zvuk stal doslova legendárním. Na serveru YouTube dokonce můžete najít jeho několikahodinové verze s několika miliony zhlédnutí, stejně tak i nejrůznější remixy či a cappelly.

Nadále si iPhony nesou i jistou prestiž a stále jsou vnímány jako luxusnější zboží. To platí především v chudších regionech, kde tyto kousky nejsou tak dobře přístupné a jejich vlastnictví tak vypovídá o statusu majitele. Proč se tedy neukázat a nedat o tom ihned najevo, a to jen s použitím obyčejného vyzvánění? Na druhou stranu je nutné upozornit, že to tito lidé nemusí dělat s cílem se před ostatními vytahovat. Spíše podvědomě necítí důvod ke změně. Jelikož je navíc výchozí vyzvánění u iPhonů tolik populární, spousta uživatelů si jej zároveň i oblíbilo.

Apple iPhone

Default effect aneb proč neztrácet čas

Zajímavý pohled na celé tohle téma přináší i existence takzvaného default effectu, který se zaměřuje na chování lidí. Existence tohoto fenoménu je navíc potvrzena i řadou nejrůznějších studií. Nejznámější je asi ta spojená s Microsoftem, kdy gigant zjistil, že 95 % uživatelů si nemění nastavení a spoléhají se na výchozí a to dokonce i u kritických funkcí, mezi které můžeme zařadit například automatické ukládání. Celé to má i své vysvětlení. Lidé jsou v drtivé většině případů líní přemýšlet a přirozeně tak sáhnou po jakékoliv zkratce, která jim celý proces usnadní. A právě nechat výchozí nastavení je skvělou příležitostí, jak se prakticky všemu vyhnout, a i přesto mít plně funkční zařízení.

Když pak spojíme vše dohromady, respektive oblíbenost iPhonů a jejich vyzvánění, jejich známku luxusu, celkovou popularitu a takzvaný default effect, je nám více než jasné, že se většině lidí do změny chtít ani nebude. Uživatelé si dnes, ve většině případů, nechtějí takto hrát se svým zařízením. Naopak. Chtějí jej jen vytáhnout z krabičky a rovnou používat, což iPhony nádherně splňují. Ačkoliv od některých čelí kritice za svou uzavřenost, tak na druhou stranu se jedná o něco, co dělá iPhone iPhonem. A dle všeho to nese svůj podíl i na zmiňovaném vyzvánění.

.