Zavřít reklamu

Apple platí za tu společnost, která si své technologie brání možná až příliš úzkostlivě, a když vyvine něco poměrně originálního, nehodlá se o to dělit. Kapitolou samou o sobě je technologie kolem nabíjení. Začalo to 30pinovým dock konektorem v iPodech, pokračovalo to s Lightningem a ostatně i MagSafe (jak v iPhonech tak MacBoocích). Kdyby ale právě poskytl Lightning i jiným, nemusel by teď řešit jednu palčivou bolístku. 

V EU budeme mít jednotný nabíjecí konektor, a to jak pro telefony, tak tablety, sluchátka, přehrávače, konzole ale i počítače a další elektroniku. Kdo jím bude? Samozřejmě že USB-C, protože je to nejrozšířenější standard. Nyní ano, ale v dobách, kdy Apple představil Lighning, jsme zde měli ještě miniUSB a microUSB. Sám Apple se přitom o propagaci USB-C zasloužil opravdu z hodně velké části, protože jej jako první velký výrobce nasadil do svých přenosných počítačů.

Kdyby ale Apple netíhnul k tomu, že peníze jsou na prvním místě, mohl Lightning poskytnout k volnému použití, kdy by potom mohly být síly vyrovnány, a rozhodování o tom, „kdo přežije“, mohlo být pro EU poněkud složitější. Vítěz ale může být jen jeden, a my víme kdo. Apple místo toho rozšířil program MFi a výrobcům za úplatu poskytnul možnost pro Lightning vyvíjet příslušenství, konektory samotné jim ale neposkytnul.

Poučil se? 

Když se na situaci podíváme z dlouhodobějšího hlediska, tak pokud nebudeme brát zřetel na to, že je Lightning zastaralý, je to vlastní řešení jednoho výrobce, které v dnešní době nemá obdoby. Kdysi měl každý výrobce svou nabíječku, tedy ať už šlo o Nokie, Sony Ericssony, Siemense atd. Až při přechodu na různé standardy USB se začali výrobci sjednocovat, protože pochopili, že nemá smysl držet si své řešení, když je zde jiné, standardizované a lepší. Jen Apple ne. Dneska je tu USB-C, které používá každý velký globální výrobce.

Apple se sice postupně otevírá světu, tedy respektive především vývojářům, kterým poskytuje přístupy do jeho platforem tak, aby je mohly využívat naplno. Jedná se především o ARKit, ale třeba také platformu Najít. Jenže i když mohou, příliš se do toho nehrnou. AR obsahu máme pořád málo a jeho kvalita je diskutabilní, Najít má pak velký potenciál, který je spíše promarněný. Pravděpodobně za to opět mohou peníze a nutnost platit za to, že je do platformy výrobci umožněn přístup. 

S postupem času mám pořád větší a větší pocit, že se z Applu stává dinosaurus, který si to své hájí zuby nehty, ať už pravdu má, nebo ne. Možná by to chtělo trošku lepší přístup a více se otevřít světu. Ne tedy hned pustit do svých platforem kohokoli (jako třeba obchody s aplikacemi), ale jestli to takhle půjde dál, budeme zde mít neustálé zprávy o tom, kdo co Applu nařizuje, protože nejde s dobou a potřebami uživatelů. A právě o uživatele by měl Apple dbát, protože všechno netrvá věčně, ani rekordní zisky ne. Nokia také vládla světovému mobilnímu trhu a jak dopadla. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    No konečně, USB-C má aspon budoucnost. Lighting je už zastaralý.
    Sám mám USB-C na telefonech od roku 2015 a nikdy nebyl problém s nějakým vykláním. Stačí mít normální kabel a ne šmejd od vietnamce.

    Jestli si vybrat u mobilního telefonu konektor tak by to byl jednoznačně Lighting doufám ze buď vymysli nějakou kulisarnu jak to obejít a nebo telefon udělá bezportovy a bude klid a slavná EU se muže jít klouzat. A když je nařizeny nějaký port tak není prostor k Inovaci a to je špatně.

celý text

Čtěte více.