Zavřít reklamu

Pokud se považujete za fanoušky Applu, respektive přímo iPhonů, pak určitě víte, jak je na tom jablečný telefon z hlediska aktualizací. Tentokrát ale nemáme na mysli jeho několikaletou podporu, ale něco trošku jiného. Pokaždé, když vyjde nový update, vás iPhone vyzve k jeho instalaci, což většinou nikdo neodmítá, maximálně odsouvá. Jak je tomu ale v případě, kdy chcete z novější verze přejít naopak na starší?

Ačkoliv drtivá většina z nás se o něco podobného nikdy pokoušet nebude, tak to neznamená, že se jedná o něco nereálného. Přejít na starší verzi neboli takzvaný downgrade je samozřejmě možný. K němu se uživatelé mohou uchýlit například v momentech, kdy je nová verze plná chyb, výrazně snižuje výdrž baterie a podobně. Bohužel i downgrade však má jistá omezení. Pokud pravidelně čtete náš sesterský magazín Letem světem Applem, pak jste mohli hned několikrát zaregistrovat články o tom, že Apple přestal podepisovat určitou verzi operačního systému. Co to ale vlastně znamená? V takovém případě už není možné danou verzi jakkoliv nainstalovat a downgrade tak tedy provést nelze. Například ani nyní byste se nemohli vrátit z iOS 15 na iOS 10 – daný systém už cupertinský gigant dávno nepodepisuje, kvůli čemuž si jej jednoduše nenainstalujete. Takto to funguje v iPhonech už roky. Jak je tomu ale u Androidů?

baterie_battery_ios15_iphone_Fb

Downgrade systému Android

Jak vás už asi mohlo napadnout, v případě konkurenčních telefonů s Androidem bude situace o něco přívětivější. Na těchto zařízeních totiž downgrade provedete jednodušeji, přičemž se dokonce nabízí i možnost pro instalaci custom ROM neboli upravené verze daného systému. Nenechte se ale zmást. To, že je Android v tomto směru svým uživatelům otevřenější, nutně neznamená, že se jedná o jednoduchý proces bez sebemenších rizik. Jelikož tento systém běží na stovkách nejrůznějších modelů od několika výrobců, je celý postup telefon od telefonu individuální, kvůli čemuž byste v těchto případech měli být více než obezřetní. Pokud totiž dojde k chybě, můžete si vaše zařízení takříkajíc „bricknout“ neboli udělat z něj jen zbytečné těžítko.

Pokud byste se chtěli do downgradu systému Android přeci jen pustit, bedlivě si nastudujte tuto problematiku v případě konkrétního modelu a určitě nezapomeňte provést zálohu zařízení. Jedním z prvních kroků je totiž odemčení takzvaného bootloaderu, čímž se automaticky smaže interní úložiště.

.