Zavřít reklamu

Apple se snaží uživatelům přechod na starší verzi operačního systému iOS co možná nejvíce znepříjemnit, jelikož celý proces prakticky blokuje. Pokud se řadíte mezi fanoušky jablečné společnosti a častokrát brouzdáte pro Apple magazínech či diskuzních fórech, pravděpodobně jste si už někdy všimli zpráv o tom, že Apple přestal podepisovat určitou verzi svého operačního systému iOS. To konkrétně znamená, že danou verzi už jednoduše nelze nijak nainstalovat, respektive už není možné se na ni vrátit.

Gigant v tomto ohledu prakticky na nic nečeká. Většinou již za dva týdny po uvedení nejnovější aktualizace přestává podepisovat poslední předchozí verzi. Kvůli tomu je většinu času k dispozici jen jedna verze iOS, což jablíčkáře nutí k přechodu na novější systém. Samozřejmě alternativou je zařízení vůbec neaktualizovat. Pokud by ale k aktualizaci přeci jen došlo a vy byste se chtěli vrátit zpět, nejlépe o hned několik verzí – v drtivé většině případů se s úspěchem nesetkáte. Kdybyste se nyní rozhodli přejít z iOS 16 na kdysi oblíbenou verzi iOS 12, pak máte jednoduše smůlu. Proč tomu tak je?

Maximální důraz na zabezpečení

Celá tato situace má poměrně jednoduché vysvětlení. Velice stručně bychom to totiž mohli shrnout tak, že Apple koná v zájmu o maximální zabezpečení svých uživatelů. Pojďme to ale trošku rozvinout. Jak jistě víte, aktualizace jsou nesmírně důležité z hlediska bezpečnosti, jelikož častokrát s sebou přinášejí opravy nejrůznějších chyb a bezpečnostních trhlin. To je ostatně primární důvod, proč se prakticky u všech zařízení – ať už jde o iPhone s iOS, MacBook s macOS, PC s Windows či Samsung s Androidem – doporučuje používat nejnovější dostupnou verzi.

Naopak starší verze operačních systémů jsou svým způsobem bezpečnostním rizikem. Operační systém je totiž obrovský projekt, u kterého je prakticky nemožné, aby se v něm nenacházela byť jen jediná skulinka, kterou by šlo zneužít k nekalým praktikám. Zásadní problém pak spočívá v tom, že o takovýchto trhlinách se v případě starších systémů častokrát ví, kvůli čemuž je jednodušší se na ně zaměřit a případně dané zařízení napadnout. Apple to proto řeší po svém. Starší verze iOS jednoduše velice brzy přestává podepisovat, kvůli čemuž se jablíčkáři nemohou vracet na starší verze.

Operační systémy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 a macOS 13 Ventura

Na první pohled by mělo být v zájmu všech, aby vždy používali zařízení s nejnovější verzí příslušného operačního systému. Bohužel realita se od této „učebnicové“ představy v mnoha ohledech výrazně odlišuje. Uživatelé se častokrát do aktualizací příliš nehrnou, pokud tedy nejde o nově vydaný operační systém, který přináší dlouho očekávané novinky. Proto je na místě alespoň zajistit, aby nebylo možné se mezi systémy navíc vracet, což Apple vyřešil poměrně rázným způsobem. Vadí vám, že cupertinský gigant přestává podepisovat starší verze iOS a znemožňuje tak downgrade zařízení, nebo vám na tom ve finále ani nezáleží?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ačkoliv premisa toho, že Apple opravdu přestává podepisovat starý firmware, je korektní, neznamená to, že by uživatelé nemohli starší verzi instalovat… Jak byste mi vysvětlil, že můj iPhone na 15.4 dovoluje aktualizovat na 15.7, který apple už nepodepisuje?
  Samozřejmě s přípravou je uživatel schopný instalovat i nižší verzi než na které aktuálně je…
  Pane Holube, pokud chcete psát o technických tématech, měl jste studovat pořádnou školu, než tu ekonomickou…

  Dobrý den, k první věci ohledně toho, že vám iPhone dovoluje z iOS 15.4 aktualizovat na iOS 15.7. Pokud se skutečně nejedná o iOS 15.7.1, který Apple podepisuje, tak se bude jednat o nějakou chybu – doporučoval bych zkusit staženou aktualizaci smazat a vyhledat znova. iOS 15.7 není podepisovaný. V případě, že máte iPhone s podporou iOS 16, tak na něj od letoška nemusíte aktualizovat, nejedná se o povinnost, takže můžete zůstat na iOS 15. Systém vám tak nabízí buď aktualizaci na iOS 15.7.1, anebo upgrade na iOS 16.

  Co se týče druhého odstavce, ohledně přípravy a instalace nižší verze, tak samozřejmě můžete downgrade provést, oficiálně ale jen na ten systém, který je podepsaný. A pokud narážíte na postup s využitím SHSH Blobs, skutečně znáte někoho, kdo by se do takové věci pouštěl? Do této cesty neoficiálního a nepodporovaného downgradu i na nepodepsaný systém se pustí maximálně tak zastánci jailbreaku, kteří třeba aktualizovali omylem a na novou verzi iOS není k dispozici jailbreak, anebo jiní podobní „zdatnější“ uživatelé. Běžný uživatel se v životě s ničím podobným nebude patlat, protože k tomu nemá důvod.

  Takže OFICIÁLNĚ nic jako downgrade na nepodepsanou verzi iOS provést nelze. Nemáme zapotřebí na našem magazínu nabádat čtenáře k tomu, aby prováděli něco, co se ve skutečnosti provádět nemá, nedává to smysl. Navíc k tomu existuje riziko, že se cokoliv nepovede, a potom tady v komentářích bude smršť, jak jsme někomu zničili iPhone. Pokud vy nebo kdykoliv jiný běžně provádíte z nějakého důvodu downgrade na nepodepsanou verzi iOS, klidně to provádějte dál. Tvrdit ale, že je každý uživatel schopný nainstalovat nepodepsanou verzi iOS, je trošku mimo. Myslím si, že třeba mí rodiče by to nezvládli ani s využitím nějakého návodu.

  Takže pane Adame, než začnete našemu redaktorovi doporučovat, kterou školu má studovat, zkuste prvně přemýšlet nad tím, jaký komentář napíšete do diskuze k veřejnému článku na veřejném médiu. A skutečně by mě zajímalo, na jaké škole se učí provádět downgrade na nepodepsanou verzi iOS.

  Díky a ať se vám daří.

celý text

Čtěte více.