Zavřít reklamu

Za hlavní a momentálně nejdůležitější produkt Applu bychom mohli jednomyslně označit iPhone. Chytré jablečné telefony se mezi uživateli těší největší popularitě, a taktéž tvoří největší část příjmů. Apple s prvním iPhonem přišel již v roce 2007, kdy doslova definoval podobu moderních chytrých telefonů, které se nám nabízejí dodnes. Od té doby se samozřejmě technologie posunuly raketovým tempem vpřed a možnosti iPhonů se stejně tak výrazně zlepšily. Přesto je ale otázkou, co se bude dít, až nejen iPhone, ale obecně chytré mobilní telefony narazí na svůj strop.

Stručně by se dalo říct, že nic netrvá věčně a jednou bude tedy iPhone nahrazen modernější a přívětivější technologií. Ačkoliv takováto změna se může prozatím jevit až přespříliš futuristicky, tak je nutné s takovou možností počítat, případně alespoň uvažovat, čím by telefony mohly být nahrazeny. Samozřejmě technologičtí giganti se dnes a denně na možné změny a inovace stále připravují a vyvíjí možné nástupce. Jaký typ produktu by vlastně mohl nahradit chytré telefony?

Ohebné telefony

Jistý směr, kterým bychom se mohli v budoucnosti vydat, nám již nyní ukazuje zejména Samsung. Ten se již několik let věnuje vývoji takzvaných ohebných neboli skládacích telefonů, které je možné složit či rozložit dle aktuální potřeby a mít tak k dispozici skutečně multifunkční zařízení. Skvělým příkladem je například jejich modelová řada Samsung Galaxy Z Fold. Tento produkt totiž zároveň funguje jako obyčejný  chytrý telefon, který při rozložení nabízí displej s úhlopříčkou 7,6″ (Galaxy Z Fold4), čímž se prakticky přibližuje mezi tablety.

Je ale otázkou, zda lze ohebné telefony vnímat jako možnou budoucnost. Jak to totiž zatím vypadá, ostatní výrobci se do tohoto segmentu moc nehrnou. Z tohoto důvodu bude určitě zajímavé sledovat nadcházející vývoj a případný vstup ostatních technologických gigantů do tohoto odvětví. Například již delší dobu se mezi jablíčkáři šíří nejrůznější úniky a spekulace o vývoji jablečného ohebného telefonu. Že si Apple s touto myšlenkou přinejmenším pohrává potvrzují i registrované patenty referující k technologii ohebných displejů a řešení příslušných problematik.

Koncept ohebného iPhonu
Dřívější koncept ohebného iPhonu

Rozšířená/virtuální realita

Zcela zásadní revoluci by mohly mít na svědomí produkty spojené s rozšířenou a virtuální realitou. Podle řady úniků Apple dokonce pracuje na chytrém high-end AR/VR headsetu, který by měl výrazně posunout možnosti tohoto odvětví vpřed a nabídnout elegantní design, nízkou hmotnost, dva 4K micro-OLED displeje, řadu optických modulů, pravděpodobně dva hlavní čipsety, sledování očního pohybu a řadu dalších. Ačkoliv například chytré brýle s rozšířenou realitou mohou připomínat futuristické sci-fi, tak ve skutečnosti nejsme tak daleko od jeho realizace. Delší dobu se totiž pracuje na chytrých kontaktních čočkách Mojo Vision, které slibují přinesení rozšířené reality s vestavěným displejem a baterií přímo na oko.

Chytré AR čočky Mojo Lens
Chytré AR čočky Mojo Lens

Právě chytré brýle či kontaktní čočky s AR se těší nemalé pozornosti ze strany technologických nadšenců, jelikož v teorii slibují naprostou změnu toho, jak vnímáme moderní technologie. Takovýto produkt by pochopitelně mohl jít propojit i s dioptriemi a pomoci tak s vadami zraku, jako normální brýle či čočky, přičemž navíc nabídnout řadu chytrých funkcí. V takovém případě může jít o zobrazení notifikací, navigace, funkci digitálního přiblížení (zoom) a mnoho dalších.

Ve prospěch rozšířené reality (AR) nyní také promluvil výkonný ředitel Applu Tim Cook. Ten při příležitosti návštěvy Neapolské univerzity Fridricha II. (Università Degli Studi di Napoli Federico II) při svém projevu prohlásil, že již za pár let si budou lidé říkat, jak vůbec dokázali žít svůj život bez zmiňované rozšířené reality. Při následné diskuzi se studenty také vyzdvihl umělou inteligenci (AI). Ta se dle jeho slov v budoucnu stane elementární technologií, která bude součástí našeho každodenního života a promítne se do inovací Apple Watch a dalších produktů, na nichž cupertinský gigant pracuje. Tento potenciální pohled do budoucnosti se na první pohled jeví báječně. Rozšířená realita totiž skutečně může být klíčem k usnadnění a zpříjemnění našich každodenních životů. Na druhou stranu se ale také objevují vážné obavy ze zneužití těchto technologií, zejména v oblasti umělé inteligence, na což v minulosti upozorňovala řada vážených osobností. Z těch nejznámějších se k hrozbě umělé inteligence vyjádřil například Stephen Hawking či Elon Musk. Podle jejich slov může AI způsobit destrukci lidstva.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.