Zavřít reklamu

Snad každý majitel Macu začne po určitém čase pátrat po způsobech, jak uvolnit místo na Macu. Spolu s tím, jak používáme své počítače, začne postupně jejich úložiště zabírat čím dál větší množství obsahu. Výrazná část tohoto obsahu je přitom zbytečná a nepoužívaná, přičemž se často jedná o duplicitní soubory všeho druhu – fotografie, dokumenty, nebo třeba soubory, které jsme omylem stáhli dvakrát. Jakými způsoby lze vyhledat duplicitní obsah na Macu a jak si s ním poradit?

Dynamická složka ve Finderu

Jedním ze způsobů, jak na Macu vyhledat a případně smazat duplicitní soubory, je vytvoření takzvané dynamické složky v nativním Finderu. Nejprve na vašem Macu spusťte Finder a poté zamiřte do nástrojové lišty v horní části obrazovky. Zde klikněte na Soubor -> Nová dynamická složka. Vpravo nahoře klikněte na „+“ a zadejte příslušné parametry. Tímto způsobem můžete vyhledávat fotografie, dokumenty, soubory vytvořené v konkrétní den nebo třeba soubory s podobným názvem. Než se odhodláte k mazání domnělých duplicit, nejprve se radši přesvědčte, že se opravdu jedná o totožné soubory.

Diskuze k článku

    Ten terminalovy priklad je trosku nestastny. Jednak si treba poupravovat spravne uvodzovky aby fungoval, len ten prikaz spravi zoznam uplne vsetkych suborov s ich MD5 hashou. Hladat v tom duplicity asi nikto nebude chciet.

    Lepsie riesenie, ktore vypise skutocne len duplicity, je tento prikaz:
    find . ! -empty -type f -exec md5sum {} + | sort | guniq -w32 -dD

    Je tam pouzity prikaz guniq, lebo dodavany uniq na MacOS nema celu funkcionalitu a je potrebne pouziti GNU verziu prikazu. Da sa to pohodlne doinstalovat pomocou brew a prikaz je v baliku coreutils. Instalacia potom je:

    brew install coreutils

celý text

Čtěte více