Zavřít reklamu

Server Bloomberg dnes odpoledne přišel s velmi zajímavou zprávou, která se potenciálně týká všech uživatelů nějakých Apple zařízení. Podle zdrojů zevnitř společnosti, které si však přály zůstat v anonymitě, Apple pracuje na tzv. projektu „Marzipan“, který by měl unifikovat způsob, jakým vývojáři vytváří své aplikace. V praxi by to tedy znamenalo, že budou aplikace do jisté míry univerzální, což by usnadnilo práci vývojářům a uživatelům naopak přineslo častější aktualizace.

Tento projekt je v současné době stále ještě v relativně brzkém stádiu. Společnost Apple s ním však počítá jako s jedním z důležitých pilířů softwaru pro příští rok, tedy iOS 12 a nadcházející verze macOS. Projekt Marzipan v praxi znamená, že Apple do jisté míry zjednoduší vývojářské nástroje pro tvorbu aplikací a aplikace tak budou velmi podobné bez ohledu na verzi operačního systému, na kterém poběží. Mělo by být také možné vytvořit jednu aplikaci, do které se implementují dvě odlišné metody pro ovládání. Jedna, která bude zaměřena na dotyk (tedy pro iOS) a druhá, která bude brát v potaz ovládání myší/trackpadem (pro macOS).

Tato snaha byla iniciována uživateli, kteří si stěžují na fungování Mac App Store na Apple počítačích, resp. jim nevyhovuje stav aplikací, v jakém se nachází. Je pravdou, že se iOS aplikace oproti těm desktopovým vyvíjí podstatně rychleji a updaty jim přichází s mnohem větší pravidelností. Tato unifikace by tedy sloužila i k tomu, že by byly obě verze aplikací aktualizované a doplňované co nejčastěji. Stačí se podívat na to, jak oba obchody s aplikacemi vypadají. iOS App Store se dočkal zásadní obměny letos na podzim, Mac App Store je od roku 2014 beze změny.

Apple rozhodně není prvním, kdo se o něco takového snaží. S podobným systémem přišel i Microsoft, který jej pojmenoval Universal Windows Platform a snažil se jej protlačit u svých (dnes už mrtvých) mobilních telefonů a tabletů. Vývojáři mohli v rámci této platformy vyvíjet aplikace, které byly kompatibilní se všemi verzemi Windows, ať už těmi desktopovými, tabletovými nebo mobilními.

Tento krok by mohl vést k postupnému propojení klasického App Store a Mac App Store, které by bylo v podstatě logickým vyústěním tohoto vývoje. To je však ještě velmi daleko a nikde není psáno, že se Apple touto cestou skutečně vydá. Pokud se bude společnost tohoto nápadu držet, poprvé bychom se o něm mohli dozvědět na červnové vývojářské konferenci WWDC, kde Apple podobné věci prezentuje.

Zdroj: Bloomberg

.