Zavřít reklamu

Lidé utrácí i desítky tisíc za telefony, počítače a elektroniku, aby je následně používali jen na základní funkce jako je volání, psaní mailu a prohlížení webu. Pojďme si v nové sérii návodů, usnadnit život a vlastně si obhájit cenu, kterou jsme za naše Apple produkty zaplatili. Začněme aplikací Kalendář a jak ji plnohodnotně využívat.

Kalendář není jen ukládání událostí, nabízí mnohé další užitečné funkce jako je sdílení kalendářů, synchronizace událostí z Facebooku nebo upozornění na narozeniny kontaktů. Začneme postupně.

Vytvoření události

Všichni známe klasické vytvoření našich schůzek zadáním názvu události, místa, možná času. Vysvětleme si ale řádek po řádku, jak se nechat upozornit v pravý čas na odchod z domu, nechat se navigovat na místo určení nebo jednoduše pozvat parťáka na tenis.

Po zadání názvu následuje místo, kde se událost bude odehrávat. Kalendář samozřejmě pracuje s aplikací Mapy. Klíč spočívá v zadání místa, které je v Apple Mapách jako tzv. Point of Interest (POI), bez této skutečnosti nedocílíme výsledku vypočítání času cesty vzhledem k provozu ani k navigaci do místa určení. Kalendář totiž nemá informaci kde je “u Martina na dvoře” pokud toto místo mapy neznají. Možnost je samozřejmě zadat adresu, ale jsou místa, které adresu nemají nebo jejich poloha adrese úplně neodpovídá. Kalendář zobrazuje POI pomocí červených špendlíků a ty které nezná pomocí šedých. Jak přidat známá místa do Apple map si ukážeme v příštím díle.

 

Po zvolení termínu a možného opakování události se dostáváme ke kolonce Čas cesty. Při povolení této možnosti a v případě že máme zadáno místo, které mapy znají, máme možnost zvolit Dle polohy. Kalendář následně v pravý čas zohlední, kde se nacházíte a doporučí vám vyrazit na cestu, tak aby jste vše stihli.

 

Když jsme zvolili kalendář a pozvali parťáka, kterému se po potvrzení událost automaticky přidá do kalendáře, dostáváme se k upozornění na událost. Jelikož máme zadaný čas cesty, můžeme zvolit upozornění například 15 minut před cestou, v čas odjezdu nebo v případě potřeby obě možnosti.

Sdílení kalendáře

Každý z kalendářů, který v nativní aplikaci používáme, lze dle potřeby sdílet s kolegou, kamarádem nebo třeba manželkou. Stačí v dolní části aplikace zvolit Kalendáře, vybrat který má být sdílen, a poté už jen cílové osobě odeslat pozvánku.

 

Události z Facebooku, narozeniny a Siri

Ve výpisu kalendářů lze také zvolit možnost zobrazování událostí z facebooku. Otázkou je, jak tomu bude v nadcházejících verzích iOS 11. Apple se totiž rozhodl odebrat možnost přihlášení se k facebooku v systémovém nastavení. V době psaní článku, je možnost zobrazení facebookových událostí stále aktivní, uvidíme jak Apple s integrací sociálních služeb do iOS naloží. O narozeninách vašich kontaktů vás kalendář bude informovat v případě, že si k jejich vizitce přidáte datum narození a v neposlední řadě Siri. Ta prohledává emaily, iMessage nebo aplikace a nabízí automatické přídání nalezených událostí do kalendáře.

calendar-siri-birthday

Postup byl znázorněn na iPhonu s iOS 11. Na vašich starších iOS, na iPadu nebo třeba na macOS bude postup obdobný. Podstata věci ale zůstavá nezměněna. Když už nás naše iPhony a Macbooky stály tolik, vyždímáme z nich to nejlepší.

.