Zavřít reklamu

Dnešním dnem internet obletěla velice zajímavá zpráva o návrhu nového zákona ze strany EU, podle něhož by mělo dojít k výraznému otevření operačního systému iOS – teoreticky bychom se mohli klidně dočkat příchodu hlasových asistentů jako Amazon Alexa nebo Google Assistant do našich iPhonů. Zmiňovaný návrh zákona o digitálních trzích měl podle dostupných zdrojů uniknout, díky čemuž tak můžeme nahlédnout na to, co EU v tomto směru zamýšlí.

Není totiž žádným tajemství, že se EU delší dobu snaží přinést jakousi rovnováhu nejen na trh mobilních telefonů, ale prakticky všude. V mobilů si pak pravděpodobně každý vzpomene na její tažení s cílem zavedení standardizovaného konektoru USB-C. Ten totiž přináší řadu výhod (rychlost, možnosti, otevřenost, rozšířenost), že by případně nemuselo být na škodu, kdyby tímto portem disponovalo každé vhodné zařízení. Teoreticky by se tak mohla minimalizovat míra odpadu (kvůli různým napájecím adaptérům), a stejně tak by se jednotliví uživatelé mohli radovat z toho, že si s jedním kabelem vystačí prakticky na všechna zařízení.

apple fb unsplash store

Vraťme se ale k současnému návrhu zákona. Podle něj by totiž výrobci elektroniky nemohli nutit jednotlivé vývojáře k využívání jejich vlastních prohlížečových řešení (v případě Applu jde o WebKit), přičemž podobně se zmiňuje i sjednocení komunikátorů a v posledním bodě i výrazná otevřenost v oblasti hlasových asistentů, což se pochopitelně týká hlavně Applu. Ten v rámci svých operačních systémů nabízí Siri a neexistuje možnost, jak začít využívat konkurenčního asistenta. Pokud by ale tento návrh prošel, možnost by tady byla – a nejen tady, ale taky obráceně, tedy v případě Siri na zařízeních s operačním systémem Android.

Jaké změny by přineslo otevření hlasových asistentů

Pro nás jablíčkáře je pak zcela zásadní, jaké změny by nám příchod podobného zákona vlastně přinesl. Ačkoliv je Apple v případě svých operačních systémů a softwaru moc dobře znám pro svou uzavřenost, podobné otevření by pro obyčejného uživatele nemuselo být úplně na škodu. V tomto ohledu máme na mysli hlavně chytrou domácnost. Jablečné produkty si bohužel rozumí pouze s domácností Apple HomeKit. Na trhu je ale spousta chytrých produktů, které s HomeKitem nejsou kompatibilní a namísto toho se spoléhají na Amazon Alexu nebo Google Assistanta. Pokud bychom měli k dispozici i tyto asistenty, mohli bychom úplně odlišně stavět naše chytré domácnosti, aniž bychom museli brát ohled na HomeKit.

Poměrně důležitá je také otázka jazyka. V případě Siri se už totiž léta řeší příchod češtiny, která je ale prozatím v nedohlednu. V tomto směru bychom si však bohužel moc nepolepšili. Ani Amazon Alexa, ani Google Assistant češtinu totiž nepodporují, tedy alespoň prozatím. Na druhou stranu větší otevřenost by Applu mohla paradoxně i pomoct. Kalifornský gigant je totiž častokrát kritizován za to, že je Siri s ohledem na konkurenci výrazně pozadu. Kdyby se pak objevila přímá konkurence, možná by to firmu motivovalo ke zrychlení vývoje.

Dočkáme se těchto změn?

K uniklému návrhu zákona je nutné přistupovat opatrněji. Jedná se totiž jen o pouhý „návrh“ a není vůbec jasné, zdali někdy vstoupí v platnost , případně jestli se na něm vlastně doopravdy pracuje. Kdyby ano, tak i přesto máme pořád spoustu času. Podobné legislativní změny takovýchto rozměrů se totiž nevyřeší ze dne na den, ba naopak. Navíc jejich následné zavedení si také ukousne nemalý kus času.

.