Zavřít reklamu

Dnešní mobilní telefony už dávno nejsou určené jen k volání. Kromě toho, že na nich můžete hrát hry, prohlížet sociální sítě a surfovat na internetu, tak s nimi lze i fotit – a nutno podotknout, že velmi kvalitně. Apple a další společnosti, které chytré telefony vyrábí, se v posledních letech primárně zaměřují především na zlepšení vlastností fotoaparátu, kterými jsou zařízení osazeny. Kromě toho je trendem využívání hned několika různých objektivů – nejčastěji dvou nebo tří.

Kromě toho, že jsme se u iPhonů dočkali v posledních letech razantního vylepšení kvality fotografií, tak byla u vlajkových lodí také přepracována aplikace Fotoaparát. Ta nově nabízí několik rozšiřujících možností pro nastavení fotoaparátu. Mnoho uživatelům a především poté fotografům však v iOS (či iPadOS) chybí jednoduchá možnost pro zobrazení metadat o fotografii. Pokud slyšíte pojem metadata poprvé, tak se jedná o data o datech. V případě fotografií se jedná například o čas pořízení snímku, nastavení expozice, či název zařízení, kterým byl snímek pořízen. Tato metadata však nelze v rámci iOS či iPadOS jednoduše zobrazit. O jednom složitém postupu bez využití aplikace třetí strany jsme vás informovali na našem sesterském magazínu Letem světem Applem – co si ale budeme nalhávat, o bůhvíjak rychlé a elegantní řešení se nejedná.

iphone 11 pro camera
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz

V tomto případě mají samozřejmě navrch uživatelé Androidu, ve kterém lze metadata zobrazit přímo v nativní aplikaci pro prohlížení fotografií. Pokud chceme rychle a elegantně na iPhonu či iPadu zobrazit metadata fotografií, tak je nutné sáhnout po aplikaci třetí strany. V App Storu je těchto aplikací k dispozici nespočet, jen některé z nich jsou ale doopravdy rychlé, jednoduché a bezpečné. Osobně jsem si velmi oblíbil aplikaci s názvem Exif Metadata, která vám metadata o vybraných fotografiích jednoduše a přehledně zprostředkuje. Nutno podotknout, že rozhodně nejsem jediný, kdo si Exif Metadata oblíbil – naznačuje tomu hodnocení 4.8 hvězdiček z 5 možných. Používání aplikace je jednoduché – po prvním spuštění stačí povolit přístup k vašim fotografiím. Poté klepnete na ikonu + pro zobrazení všech fotografií a vyberte si, u které konkrétní fotky chcete metadata zobrazit.

Jakmile fotografii vyberete, tak se vám veškerá data, která jsou ve fotografii zapsaná, zobrazí. Kromě velikosti, rozlišení, atd. se jedná například o nastavení clony, času závěrky, hodnoty ISO, anebo třeba o data týkající se lokality či času pořízení. Exif Metadata dokáže všechna tato metadata zobrazit, dobrou zprávou však je, že je odkáže i upravit či kompletně odstranit. Uživatelé nejčastěji chtějí z fotografií smazat místo pořízení (například před nahráním na sociální síť) pro zachování soukromí. K tomuto zde slouží tlačítko Remove Location (či Edit). Pro smazání všech metadat poté stačí sjet dolů a klepnout na Remove Exif, pro úpravu zase Edit Exif. K dispozici je také možnost pro zkopírování metadad či sdílení fotografie. Berte na vědomí, že při odstranění metadat z Live Photo dojde k přeměně na klasickou fotografii.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více