Zavřít reklamu

Jestliže sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté letos v červnu neunikla první konference od Applu – konkrétně se jednalo o WWDC21. Na této vývojářské konferenci Apple každoročně představuje nové verze svých operačních systémů a letos tomu nebylo jinak. Dočkali jsme s představení iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15. Všechny tyto systémy byly od svého představení k dispozici k předběžnému přístupu pro všechny testery a vývojáře, a to v rámci beta verzí. Před pár dny pak došlo k vydání veřejných verzí zmíněných systémů, tedy kromě macOS 12 Monterey. To znamená, že si je mohou nainstalovat všichni majitelé podporovaných zařízení. Na našem magazínu se novinkám ze systémů stále věnujeme a v rámci tohoto článku se podíváme na další funkci z iOS 15.

Jak na iPhone zobrazit metadata fotografie

Světový výrobci chytrých telefonů se neustále předhání v tom, kdo představí zařízení s lepším fotoaparátem. V současné době jsou na tom fotoaparáty vlajkových lodí tak moc dobře, že v některých případech máte problém je rozeznat od snímků ze zrcadlových fotoaparátů. Pokud jakýmkoliv zařízením pořídíte nějaký snímek, tak kromě zachycení obrazu jako takového dojde také k zaznamenání metadat. Pokud tento pojem slyšíte poprvé, tak se jedná o data o datech, v tomto případě o data o fotografii. Díky nim můžete zjistit, kde, kdy a čím byl snímek pořízen, jaké bylo nastavení objektivu a mnoho dalšího. Pokud jste si tato data chtěli zobrazit na iPhonu, tak jste k tomu museli využít aplikaci třetí strany. V iOS 15 se tohle ale mění a žádnou další aplikaci k zobrazení metadat nepotřebujeme. Zobrazíte je následovně:

  • Prvně je nutné, abyste se přesunuli do nativní aplikace Fotky.
  • Jakmile tak učiníte, tak si najděte a otevřete fotografii, u které chcete metadata zobrazit.
  • Následně ve spodní části obrazovky klepněte na ikonu ⓘ.
  • Poté už se veškerá metadata zobrazí a můžete si je projít.

Prostřednictvím výše uvedeného postupu je tedy možné na iPhonu zobrazit metadata fotografie. Pokud otevřete metadata u snímku, který není vyfocený, ale například uložený z nějaké aplikace, tak se vám objeví informace o tom, z jaké konkrétní aplikace pochází. V určitých případech se hodí metadata také upravit – i tyto změny je možné nově ve Fotkách provést. Pro pozměnění metadat stačí, abyste si je otevřeli, a poté v pravém horním rohu jejich rozhraní klepnuli na Upravit. Poté budete schopni změnit čas a datum pořízení, společně s časovým pásmem.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více