Zavřít reklamu

Pokud jste si někdy v poslední době zakoupili Mac či MacBook v základní konfiguraci, tak máte SSD disk o velikost 128 GB, v tom lepším případě 256 GB. Už tohle v dnešní době není úplně moc, každopádně před několika lety si uživatelé u MacBooků Air vystačili s 64 GB. Dříve nebo později tak jednoduše může dojít k tomu, že vám místo v Macu dojde. Existuje hned několik různých tipů a triků, díky kterým lze ušetřit mnoho místa v úložišti, a platí, že ty nejjednodušší jsou často nejlepší. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, jakým způsobem můžete aktivací jednoduché funkce na Macu získat pravidelně až několik gigabajtů volného místa v úložišti.

Podívejte se, jak na Macu můžete pravidelně ušetřit několik gigabajtů místa

Veškeré soubory, složky a data, která na Macu či MacBooku vymažete, se automaticky přesunou do koše. Odsud tyto soubory můžete kdykoliv „vybrat“, a to až do té doby, dokud nedojde k vysypání koše. Uživatelé však bohužel často na vysypávání koše zapomínají, a tak se data v něm hromadí a hromadí, až dojde místo na disku. V macOS však existuje jednoduché funkce, díky které lze aktivovat automatické vysypávání koše po třiceti dnech. To znamená, že každý soubor, který se v koši objeví, se automaticky po třiceti dnech v něm vymaže z disku (podobně jako třeba fotografie na iPhonu v albu Nedávno smazané). V případě, že tuto funkci chcete aktivovat, tak postupujte následovně:

  • V rámci macOS najeďte kurzorem do levého horního rohu, kde klepněte na ikonu .
  • Z menu, které se zobrazí, vyberte možnost O tomto Macu.
  • Po kliknutí na tuto možnost se vám otevře nové okno, v jehož horním menu se přesuňte do sekce Úložiště.
  • Zde v pravém horním rohu okna klepněte na Správa…
  • Otevře se nové okno, ve kterém se pomocí levého menu přesuňte do sekce Doporučení.
  • Najděte kolonku Automaticky vysypávat koš a klepněte u ní na tlačítko Zapnout…

V tomto okně se nachází také mnoho dalších triků, díky kterým lze místo v úložišti Macu uvolnit. V doporučeních najdete například možnost pro ukládání dat na iCloud, optimalizování úložiště v rámci aplikace TV, či třeba možnost pro úklid nepořádku. V levém menu se dále můžete přepnout do různých sekcí, které vám s úklidem úložiště pomohou. V iOS souborech najdete například stažené verze iOS či zálohy, v sekci Dokumenty si poté můžete zobrazit všechna velká data provést jejich smazání.

.