Zavřít reklamu

Ve včerejších večerník hodinách jsme se konečně dočkali vydání veřejné verze macOS 11.2 Big Sur. Po boku této veřejné verze však vyšly i první beta verze nadcházejících systémů – konkrétně iOS, iPadOS a tvOS 14.5, společně s watchOS 7.4. Jednotlivá vydání nových systémů, která pozměňují také koncové číslo, často přichází kromě opravy chyb a bugů s několika novými funkcemi – jinak tomu není ani ve verzi iOS 14.5. Konkrétně se na našich iPhonech můžeme těšit na několik nových funkcí, které využijeme jak v současné koronavirové době, ale také při obyčejném brouzdání na internetu. V tomto článku se společně na 5 novinek z iOS 14.5 podíváme.

Odemknutí iPhonu s Face ID s nasazenou rouškou

Momentálně je to již zhruba rok, co na celém světě bojujeme proti pandemii koronaviru. Česká republika je bohužel stále tzv. „jedničkou v covidu“, což rozhodně není něco, čím bychom se měli chlubit. Bohužel ale důležitá rozhodnutí nezůstávají na nás, ale především na naší vládě a dalších kompetentních jedincích. My, jakožto obyvatelé, můžete šíření onemocnění COVID-19 zabránit dodržováním opatření a hlavně nošením roušek. Pokud však máte iPhone s Face ID, tak jistě víte, že odemykání při nasazené roušce není úplně jednoduché. Naštěstí Apple v iOS 14.5 přiběhl s řešením, které mohou využít majitelé Apple Watch. Jestliže potřebujete váš iPhone s Face ID rychle odemknout a máte nasazené Apple Watch, tak již nebude nutné sundávat roušku, ani ťukat kód – jablečný telefon se totiž automaticky odemkne.

Přidání alternativního vzhledu do Face ID:

Požadavky na sledování

Apple je jeden z mála technologických gigantů, kterému alespoň trochu záleží na ochraně soukromí jeho uživatelů. V rámci aktualizací operačních systémů se již delší dobu snaží o to, aby se uživatele cítili bezpečně, a aby nedocházelo ke sběru a zneužívání uživatelských dat. Například v majoritních verzích iOS 14 a macOS 11 Big Sur jsme se v Safari dočkali představení funkce Zpráva o soukromí, která vás informuje o tom, kolika trackerům na webových stránkách jablečný prohlížeč zabránil v sestavení vašeho profilu. Nově však přichází vylepšení, díky kterému se vás budou muset veškeré aplikace vždy zeptat na to, zdali jim povolíte vaše sledování v aplikacích a napříč weby. Tyto žádosti pak můžete spravovat v Nastavení -> Soukromí -> Sledování.

soukromí na iphone

Podpora ovladačů z nových konzolí

Patříte-li mezi šťastlivce, kterým se v šílenství podařilo získat herní konzole nové generace v podobě PlayStation 5 či Xbox Series X, tak pro vás mám skvělou zprávu. Pokud jste ve starší verzi iOS chtěli připojit ovladač těchto nových konzolí k iPhonu (či iPadu), tak se vám to nepovedlo. S příchodem iOS 14.5 však Apple konečně přichází s podporou těchto ovladačů, takže je konečně budete moci využít i při hraní na jablečném telefonu nebo tabletu.

Podpora Dual SIM 5G na iPhone 12

I přesto, že v tuzemsku stále není 5G síť úplně rozšířená, tak existují nějaká velká města, ve kterých ji využít můžete. Jak jistě víte, tak iPhone nabízí již po dobu několika let Dual SIM – první slot je k dispozici klasický ve fyzické podobě, druhý je poté v podobě eSIM. Jestliže jste chtěli Dual SIM využít na iPhonech 12 společně s 5G, tak bohužel tato možnost chyběla, na což si stěžovalo obrovské množství uživatelů. Naštěstí se ale nejednalo o hardwarové omezení, nýbrž pouze o to softwarové. To znamená, že s příchodem iOS 14.5 je tato chyba konečně opravená a nově budete schopni 5G využít na obou vašich SIM kartách a nikoliv pouze na jedné.

Nová funkce v Apple Card

Bohužel, Apple Card stále není k dispozici jinde, než ve Spojených státech amerických. Co se platebních funkcí týče, tak jsme například na Apple Pay museli taktéž čekat několik dlouhých let. S Apple Card to bude prakticky podobné, jen se očekává, že tato doba bude o mnoho delší. V iOS 14.5 však přichází pro Apple Card nová funkce, díky které budou uživatelé schopni svou jablečnou kartu sdílet napříč celou svou rodinou. To výrazně zjednoduší její využívání u jednotlivých členů rodiny. Tímto by opět mohla určitým způsobem narůst oblíbenost Apple Card, díky čemuž bychom se mohli dočkat expanze do dalších států… a doufejme, že i do Evropy. Pořídili byste si Apple Card, kdyby byla v Česku k dispozici?

.