Zavřít reklamu

Součástí prakticky všech operačních systémů od Applu je speciální sekce Zpřístupnění, kterou najdeme v Nastavení. V rámci této sekce najdete hned několik různých funkcí a předvoleb, s pomocí kterých mohou jablečná zařízení využívat i takoví uživatelé, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodnění, tj. například nevidící či neslyšící. Pravdou ale je, že mnoho funkcí, které jsou ve Zpřístupnění k dispozici, využijí i klasičtí uživatelé, jelikož jim dokáží zjednodušit každodenní fungování. Na Apple Watch si můžete ve Zpřístupnění aktivovat AssistiveTouch, s pomocí kterého je možné jablečné hodinky využívat pomocí gest rukou. Pojďme se společně v tomto článku na tuto funkci zaměřit a ukažme si 5 tipů, které s ní souvisí.

Aktivace AssistiveTouch a ovládání gesty

Pokud byste chtěli ovládat vaše Apple Watch prostřednictvím gest rukou, tak se nejedná o nic složitého – každopádně je ale nutné tuto možnost aktivovat, jelikož je ve výchozím nastavení vypnutá. Na vašem iPhonu tedy přejděte do nativní aplikace Watch, kde ve spodní části obrazovky v menu vyberte Moje hodinky. Jakmile tak učiníte, tak sjeďte níže, kde najděte a klepněte na Zpřístupnění. Následně opět sjeďte níž a v kategorii Motorické funkce otevřete AssistiveTouch. Zde je nutné AssistiveTouch přepínačem aktivovat, a poté přejít do Gest rukou, kde proveďte aktivaci této funkce.

Ovládání pomocí gest

Jakmile AssistiveTouch a Gesta rukou aktivujete, tak už můžete ihned začít Apple Watch ovládat pomocí gest. Co se gest týče, tak jsou k dispozici celkově čtyři a jejich využití je jednoduché – tkví ve spojení prstů (klepnutí ukazováčkem na palec) a sevření ruky v pěst. Ve výchozím nastavení je pro spojení prstů nastaveno posunutí na další prvek, dvojitým spojením prstů se pak přesunete o prvek zpět. Sevřete-li pěst, tak dojde k otevření (rozkliknutí) prvku, dvojitým sevřením pěsti se vám pak zobrazí panel s ovládacími prvky, které je možné využít. I v nich se pohybujete právě pomocí gest rukou.

gesta rukou apple watch

Přizpůsobení gest

Na předchozí stránce jsme si ukázali výchozí gesta, pomocí kterých je možné ovládat Apple Watch po aktivaci zmíněné funkce. Ve většině případech vám samozřejmě tato gesta budou vyhovovat, ale pokud byste si je chtěli pozměnit k obrazu svému, tak samozřejmě můžete. Stačí, abyste na iPhonu přešli do nativní aplikace Watch, kde dole rozklikněte Moje hodinky. Následně přejděte do Zpřístupnění → AssistiveTouch → Gesta rukou, kde v kategorii Přizpůsobit gesta rozklikněte řádek s gestem, které chcete upravit. Pak už si jen stačí vybrat akci, která se má provést po vykonání gesta. Pokud byste chtěli obnovit výchozí nastavení gest, tak stačí klepnout na Obnovit výchozí.

Aktivační gesto

Abyste mohli vaše Apple Watch ovládat pomocí gest rukou, tak po výše zmíněné aktivaci je ještě nutné se přesunout do rozhraní, ve kterém je možné gesta využívat. Tento „aktivační postup“ je nutné provádět po každém rozsvícení obrazovky. Prvně tedy otočte zápěstím, aby se displej hodinek rozsvítil, popřípadě jej rozsviťte jakýmkoliv jiným způsobem. Pak už jen stačí, abyste dvakrát sevřeli pěst, čímž ovládání gesty zapnete. Pokud byste chtěli aktivační gesto změnit, přejděte do aplikace Watch, kde dole rozklikněte Moje hodinky, a poté Zpřístupnění → AssistiveTouch → Gesta rukou → Aktivační gesto, kde si vyberte jednu z možností.

Rychlé akce

V určitých případech se vám může při ovládání Apple Watch pomocí gest zobrazit výzva, v rámci které se nachází určitý úkon, který můžete rychle nechat provést dvojitým sevřením pěsti. Může se jednat například o automatické posouvání notifikace a další. Tyto výzvy, které se mohou zobrazit, se nazývají rychlé akce. Pokud je chcete využít, tak je nutné provést jejich aktivaci, a to tak, že přejdete do aplikace Watch, kde dole klepněte na možnost Moje hodinky. Poté rozklikněte Zpřístupnění → AssistiveTouch → Gest rukou → Rychlé akce, kde funkci přepínačem aktivujte. Následně zde můžete aktivovat také Automatický posuv oznámení, což se může hodit.

.