Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple vydal veřejné beta verze pro iOS a iPadOS 14

Včera večer se Apple po několika dnech čekání odhodlal k vydání prvních veřejných beta verzí operačních systémů iOS a iPadOS 14. K vydání došlo krátce po vypuštění druhé vývojářské verze. Díky tomu si bude moci široká veřejnost na vlastní kůži vyzkoušet novinky z připravovaných systémů, jejichž oficiální vydání je naplánováno na podzim letošního roku. Pro instalaci zmiňované veřejné beta verze je potřeba, abyste měli nainstalovaný certifikát pro testování samotných beta verzí, který můžete získat zde. Následně je postup instalace již standardní. Jednoduše vám stačí otevřít Nastavení, přejít do kategorie Obecné, zvolit Aktualizace systému a aktualizaci potvrdit.

Tyto nové operační systémy přináší řadu parádních novinek. Rozhodně nesmíme opomenout zmínit například příchod widgetů, Knihovnu aplikací, nové notifikace v případě příchozích hovorů, které nás nově nebudou rušit od práce, obraz v obraze pro multitasking při videohovorech či sledování videí, vylepšená aplikace Zprávy, kde na nás čeká možnost reakce přímo na danou zprávu a v případě skupinových konverzací jsme se dočkali možnosti označit člena skupiny, který v takovém okamžiku dostane o zmínce notifikaci, nové memojis s rouškami a řada dalších skvělých novinek, jež se týkají kupříkladu map, Siri, překladače, Domácnosti, prohlížeče Safari, Car Keys, AirPods, App Clips, soukromí a dalších.

Prodeje Maců se meziročně opět zvýšily

Jablečné počítače jsou mezi uživateli velice oblíbené, ale na trhu dominantní postavení rozhodně nezastupují. Na vině může být především vyšší pořizovací cena, kdy vám například konkurence nabídne až několikanásobně levnější stroj. V současné době jsme se dočkali vydání nových informací od agentury Gartner, která potvrdila meziroční nárůst v prodeji zmiňovaných Maců. Prodej se v druhém kvartálu letošního roku oproti loňsku zvýšil o 5,1 procent, a to konkrétně z 4,2 na 4,4 milionů. Je zajímavé vidět tento nárůst, když v potaz vezmeme aktuální globální situaci. Svět letos sužuje pandemie onemocnění COVID-19, jež způsobila finanční krize po celém světě. Apple ale není jediným, kdo si letos přilepšil.

Meziroční nárůst na trhu s počítači všeobecně vzrostl na 6,7 procent, což je o jednu desetinu více než v roce minulém. Nejlepší prodeje zaznamenaly společnosti Lenovo, HP a Dell, přičemž na čtvrtém místě se nachází cupertinská společnost se svými Macy.

Facebook zapříčinil nefunkčnost několika iOS aplikací

Řada uživatelů si dnes začíná stěžovat na nefunkčnost či zamrznutí několika aplikací, mezi které můžeme zařadit například Spotify, TikTok, SoundCloud, Waze, Imgur a řadu dalších. O tomto problému se první informace objevily na sociální síti Reddit, kde byl za viníka označen Facebook. Konkrétní chyba se pravděpodobně nachází ve vývojové sadě (SDK) stejnojmenné společnosti, se kterou pracují všechny výše zmíněné aplikace, kde se můžete právě skrze tuto sociální síť přihlásit či registrovat. Chybu následně potvrdili i na oficiální vývojářské stránce Facebooku. Podle jejich slov si jsou chyby vědomi a momentálně ji prozkoumávají. Aktuální problém se projevuje buďto tím, že aplikace zamrzávají, nebo pro změnu ihned po otevření spadnou.

Facebook
Zdroj: Facebook

Uživatelé již nyní našli určitá řešení, pomocí kterých se dá problému poměrně spolehlivě předejít. Někomu totiž stačí, aby své zařízení přepnul do režimu Letadla, kdežto někteří pro změnu navrhují použití VPN připojení. Zajímavostí ale je, že se nejedná o ojedinělý problém. Se stejnou situací se totiž Facebook potýkal již před dvěma měsíci.

Aktualizace: Podle výše zmiňované oficiální vývojářské stránky by měl být problém již vyřešen a k samovolnému pádu aplikací by nadále nemělo docházet.

.